پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو:

توقف تحقیق وپژوهش،نابودی صنعت هسته‌ای/کاسبان‌تحریم‌باشعارهای‌دروغین،درصددکسب آراءانتخابات مجلس هستند


حجت الاسلام والمسلمین قاسم روانبخش، کارشناس مسایل سیاسی در میبد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران نظام، توافق خوب را توافقی دانست که علاوه بر به رسمیت شناخته شدن حق هسته ای ایران، جلوی تحقیق و پژوهش دانشمندان ما در این زمینه را نگیرد.

به گزارش یزد امــــــــروز؛ حجت الاسلام و المسلمین قاسم روانبخش در گفتگو با میبد خبر، روانبخش با اشاره به اینکه توافق خوب یا بد نسبی است، اظهار داشت: از نظر ما توافق خوب توافقی است که در آن لغو همه تحریم های ظالمانه در روز توافق و به رسمیت شناخته شدن حق هسته ای ایران ذکر شده باشد اما از نظر غربی ها توافقی خوب است که نتیجه ی آن نابودی سیستم هسته ای ایران باشد چراکه از ابتدای مذاکرات با هدف تحقق این آرزو در حال تلاش هستند.

عضو جبهه ی پایداری انقلاب اسلامی تصریح کرد: هدف ما برداشته شدن تحریم ها نیست، بلکه به رسمیت شناخته شدن حق هسته ای ایران است. و این ادعا بدان معنا نیست که ما در مذاکرات محدودیت هایی را برای مدت کوتاهی نپذیریم.اگر غربی ها شک دارند که ما به دنبال صلاح هسته ای هستیم، حاضریم برای مدت کوتاهی غنای 20 درصد را نداشته باشیم و تغییر کاربری نیروگاه اراک را برای مدت محدودی بپذیریم.

تحلیلگر مسایل سیاسی در میبد ادامه داد، از دیگر ویژگی های توافق خوب، توافقی است که تحقیق و پژوهش دانشمندان ما را در زمینه ی هسته ای متوقف نکند و در این مدت پذیرش محدودیت دانشمندان ما بتوانند روی نسل آی آر8 و زمینه های دیگرهسته ای در رشته های پزشکی، صنعتی، کشاورزی و شیرین کردن آب دریا تحقیقات کنند.

وی بیان کرد ما باید در این مدت پذیرش محدودیت ها طوری پیشرفت کنیم، که روزی که محدودیت ها برداشته شد، از قافله ی علم عقب نمانده باشیم، اگر توقفی که غربی ها از ما میخواهند، صورت بگیرد، بعد از رفع محدودیت، ما تازه سر نقطه صفر هستیم، چراکه همین الان نیز از قافله علم در عرصه هسته ای عقبیم و 10 یا 15 سال عدم تحقیق در زمینه ی هسته ای، همین علمی را که اکنون داریم نیز از بین میبرد.

روانبخش افزود: دانشمندانی که 10 سال جلوی تحقیقات آنها گرفته شود، خود به خود جذب مراکز دیگر و یا کشورهای دیگر میشوند و دانشجوهای ما نیز وارد رشته های هسته ای نمیشوند چراکه به آینده امیدوار نیستند و عملا توقف پژوهش، موجب نابودی هسته ای کشورمان می شود.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتوسخن، تاکید کرد: نکته ی دیگری که در توافق خوب باید لحاظ شود، گره نخوردن موضوعات دیگر چون بحث حقوق بشر و تروریست ومحدودیت صنعت موشکی به این توافق است، اینکه غربی ها  میخواهند ما از حمایت سوریه و یمن دست برداریم و صنعت موشکی خود را محدود کنیم، این مسایل هیچ ربطی به موضوع مذاکرات نداشته و شرط پذیرش توافق نباید به این موضوعات گره بخورد.

 عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پزوهشی امام خمینی، اظهار داشت ما به نبال توافق پایدار هستیم و بازگشت اتوماتیک این تحریم ها با توافق پایدار در تناقص است، وی تصریح کرد: از مضرات توافق لغزان این است که هر شرکتی در دنیا بخواهد با ما همکاری کند یا سرمایه گذاری کند، همواره دچار اضطراب و دلهره است که ممکن است ایران کاری کند و تحریم ها برگردد و ما متضرر شویم، با این وضعیت هیچ پیشرفتی در عرصه اقتصادی نخواهیم داشت. پس توافق خوب، آن است که پرونده ایران کاملا عادی شود.

کارشناس مسایل سیاسی در میبد بیان کرد: اگر توافقی صورت نگیرد، راه حل همان اقتصاد مقاومتی است که بارها رهبر معظم انقلاب بیان فرموده اند: که راه حل در درون کشور است، وی افزود: ما باید مقاومت کنیم و مردم را توجیه کنیم، باید به مردم گفت که: ما دوسال به مذاکره پرداختیم و حتی محدودیت غنی سازی20 درصدی - که سرمایه عظیم این کشور بود-  را هم پذیرفتیم، اما دشمن بر پیمان خود باقی نماند، بنابراین، مردم، راهی جز مقاومت وجود ندارد.

روانبخش اظهار داشت: شرایط ما با دیگر کشور های منطقه قابل مقایسه نیست، مثلا مردم یمن که وارد چهارمین سال مقاومت شده اند و زیر موشک های اسراییلی سعودی ها شهید میدهند، حاضر نیستند بهیچ وجه استقلال و عزت خود را پای میز مذاکره ای که در ژنو بود به دشمن بدهند، این درحالی است که ما که در شرایط بسیار خوبی نسبت به یمن و دیگر کشورهای منطقه قرار داریم و قطعا مردم این مقاومت را میپذیرند.

وی تاکید کرد: دولت هم بپذیرد که تمدید مذاکرات، آن را فرسایشی میکند و مثل مذاکرات فلسطین و اسراییل - که آنقدر طول کشید که یاسرعرفات از دنیا رفت و صاف نابود شد و یا از مسیر اصلی منحرف شد- این مذاکرات هم طول میکشد.

عضو جبهه ی پایداری انقلاب اسلامی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب با توضیحات خود در جمع کارگزاران نظام، ثابت کردند که صحبت های هاشمی و کسانی که میگویند رهبری و طرفدارانشان نمیخواهند تحریم ها برداشته شود، صحت ندارد و کسانی که کاسبان تحریم هستند، خودشان نمیخواهند توافقی صورت گیرد و با این شعارهای دروغین میخواهند به انتخابات پای بگذارند و رای مردم برای تسلط بر مجلس را از آن خود کنند.

روانبخش در پایان اظهار داشت: عزم ملی بر این است که توافق خوب صورت گیرد و همانطور که رهبر عظیم الشان فرمودند: ما به تیم مذاکره کننده  از نظر تدین و غیرت و امانت اطمینان داریم، و لذا احتمال خطا هم میدهیم و باید نظارت حفظ شود.

وی افزود: ما در همه زمینه ها می گوییم از آمریکا باید یاد بگیریم، چرا در این مرحله یاد نگیریم، طرحی که مجلس تصویب کرد مقابله به مثلی بود که دست تیم مذاکره کننده را برای صحبت در مذاکرات پر کرد و در مقابل زیاده خواهی های غربی ها می توانند بگویند، ما باید توافقی را بپذیریم که مجلسمان تایید کند.


آخرین اخبار آخرین اخبار