پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت یزد:

تولید سالانه 200 هزار متر مربع فرش دستبافت در یزد/ فرش دستبافت؛ فرصت طلائی سرمایه گذاری


علیرضا نیکخواه از تولید سالانه 200 هزار متر مربع فرش دستبافت در استان یزد خبر داد.

علیرضا نیکخواه در گفتگو با خبرنگار یزدامروز؛ پیرامون وضعیت فعلی صنعت فرش دستباف یزد گفت: فرش یزد از گذشته تاکنون دارای شهرت و آوازه بوده و به دلیل حفظ کیفیت محصول و بهره مندی از ذوق و هنر بافندگان یزدی امروزه به یک برند در کشور تبدیل شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت یزد اضافه کرد: بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر 40 هزار بافنده در استان یزد فعالیت دارند که سالانه 200 هزار متر مربع فرش تولید می کنند.

نیکخواه خاطر نشان کرد:  بحمدالله به واسطه کیفیت بالای فرش یزد، حفظ اصالت و قیمت مناسب از بازار خوبی در داخل کشور برخورداریم که البته اگر دولت حمایت های لازم را انجام دهد می توان اشتغالزایی مناسبی را در این صنعت رقم زد.

وی  با بیان مشکلات این صنعت اظهار داشت: مهمترین مشکل این صنعت عدم برخورداری بافندگان از بیمه است به طوری که در حال حاضر تنها 18 هزار نفر از آنان از بیمه تامین اجتماعی برخوردارند که بعضا بیمه همین تعداد نیز به دلیل عدم حمایت دولت قطع شده است.

کمبود نقدینگی و گران بودن مواد اولیه مهمترین مشکلات

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت یزد کمبود نقدینگی و گران بودن مواد اولیه را از دیگر مشکلات این  صنف برشمرد و اذعان داشت: علی رغم اینکه دولت می تواند با ارائه تسهیلات کم بهره به قالیبافان و تولید کنندگان در راستای تجهیز کارگاه ها کمک بزرگی به بحث اشتغال استان کند اما متاسفانه تاکنون در این زمینه اقدامی صورت نداده است البته ذکر این نکته ضروری است که اگر دولت حمایت خود را داشته باشد می توان با به کارگیری افراد بیشتر تولید را افزایش داده و به وضعیت اقتصادی استان را رونق داد چرا که هر چه فرش دستبافت در استان تولید کنیم مشتری دارد.

نیکخواه فرش کاشان را رقیب جدی فرش یزد عنوان کرد و گفت: همانطور که گفته شد فرش یزد به دلیل طراحی نقشه های به روز و بهره مندی از مواد اولیه با کیفیت، هنرمندی قالیبافان یزدی و تلاش برای حفظ اصالت توانسته گوی سبقت را از رقیب خود برباید و طرفداران زیادی در کشورداشته باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت یزد شرایط فعلی را بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در این صنعت دانست و گفت: با توجه به اینکه علی رغم افزایش سایرقیمت کالاها، قیمت فرش دستباف افزایش چندانی نداشته فرصت بسیار ایده آلی را برای سرمایه گذاری ایجاد کرده که می تواند سرمایه های مردم را جذب و ارزش آن ها را حفظ کند.

فرش دستبافت؛ فرصت طلایی سرمایه گذاری

وی با دعوت از مردم برای سرمایه گذاری در صنعت فرش دستبافت افزود: فرش دستبافت به دلیل برخورداری از ارزش افزوده ظرفیت عظیمی برای سرمایه گذاری دارد و مردم با خرید فرش دستبافت نه تنها ارزش سرمایه خود را حفظ کرده بلکه آن را نیز ارتقا می دهند نکته جالب توجه این است که فرش دستبافت هر چه از مدت استفاده آن بگذرد ارزش بیشتری پیداخواهد کرد.

نیکخواه فرش دستبافت اردکان را بهترین نوع فرش دستبافت استان عنوان کرد و ابراز داشت: اگر چه فرش یزد به طور کلی از شهرت خاصی برخوردار است اما فرش اردکان در حال حاضر در بین شهرستان های استان حرف اول را می زند.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت یزد در پایان رقبای بین المللی فرش ایران را پاکستان، هند و نپال بیان کرد و گفت: با توجه به محدودیت های صادرات، چندان در این حوزه بازار خوبی نداریم اما باز هم تاکید می کنم که فرش یزد در بازار داخلی خواهان زیادی داشته و خوش درخشیده است.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار