پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یادداشت/سخنی با نماینده زرتشتیان در مجلس!

تکلیف 4100 شهید باقی مانده استان یزد چه می شود؟


جناب دکتر! اگر میخواستید واقعاً مراتب اعتراض خود را به شورای شهر اعلام کنید چرا از طریق هم کیش خود که اتفاقا عضو شورای اسلامی شهر یزد هم هست، اقدام نکردید؟

یزد امـــــروز؛ به رغم مخالفت علما و مردم متدین دارالعباده یزد طرح تغییر نام خیابان مهر به خیابان شهدای زرتشت که قبلاً در صحن شورا رد شده بود، باز هم در دستور کار شورای اسلامی شهر یزد قرار گرفت.

 

مقاومت و پایداری دو تن از اعضای شورای شهر در برابر بازگشت طرح سوال برانگیز به کام بعضی ها خوش نیامد و تخریب ها آغاز شد. این تخریب ها و جو رسانه ای که علیه این مقاومت شکل گرفت باعث القای اختلاف بین هموطنان زرتشتی با سایر مردم ایران شد. این جو به قدری مسموم و قوی بود که حتی نماینده زرتشتیان ایران را هم مجبور به واکنش کرد.


اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی در نامه خود خطاب به ریاست شورای اسلامی شهر یزد آورده است:
«...بر این نکته استوارم که اکثریت هم‌وطنانم و بخصوص همشهریان یزدی من، با هر گونه تفکرات تبعیض گونه ای که در خصوص جان‌برکفان میهنمان مطرح شود مخالف‌اند و از سخنان رد و بدل شده در آن جلسه شورای شهر یزد، دل چرکین و آزرده خاطرند.


...ضمن ابراز ناخشنودی از سخنان مطرح شده در جلسه شورای شهر یزد که اینگونه سخنان تنها مفهوم ملت یکپارچه را به زیر سؤال می‌برد و وحدت ملی را خدشه دار می‌کند، شایسته است با دقت بیشتری، مطالب در شورای شهر مطرح گردد تا روح بلند شهدا آزرده نگردد.»

 

جناب دکتر اسفندیار اختیاری! شما که نماینده مجلس هستید چرا چنین حرف هایی می زنید؟ شما که از سو استفاده ها و سو برداشت ها با خبرید چرا چنین مسائلی را طرح می کنید؟ اگر واقعاً قصد داشتید نمایندگان شورای شهر یزد را از اعتراض خود مطلع کنید چرا نامه ای علنی ارسال کردید؟ چرا نامه را به صورت محرمانه یا خصوصی برای رئیس شورای اسلامی شهر یزد ارسال نکردید؟


جناب دکتر اختیاری! اگر عده ای نامه شما را دستاویز قرار دادند تا اینگونه القا کنند که حقوق اقلیت ها در ایران رعایت نمی شود، خود شما هم موظفید پاسخ این عده را رسانه ای کنید.


جناب دکتر! اگر میخواستید واقعاً مراتب اعتراض خود را به شورای شهر اعلام کنید چرا از طریق هم کیش خود که اتفاقا عضو شورای اسلامی شهر یزد هم هست، اقدام نکردید؟


ولی خب، چه خوب شد که بالاخره نگران وحدت ملی شدید! جناب اختیاری! زمانی که به نام جشن «صلح و وحدت» کودکان مسلمان را به پردیس مارکار بردند و در کنار موبدان زرتشتی نشانیدند شما نگران آزرده خاطر شدن هموطنان نشدید؟


جناب دکتر! زمانی که اعتراض شدید علما و مردم مسلمان دارالعباده یزد را دیدید نگران خدشه دار شدن وحدت ملی نشدید؟


زمانی که نماینده شما در مقابل درب اصلی محل برگزاری جشن «صلح و وحدت» از حضور خبرنگاران ممانعت به عمل می آورد نگران دل چرکین شدن هموطنان خود نبودید؟


چه شد که یکباره به فکر افتادید؟


اما به درستی فرمودید:«اکثریت هم‌وطنانم و بخصوص همشهریان یزدی من، با هر گونه تفکرات تبعیض گونه ای که در خصوص جان‌برکفان میهنمان مطرح شود مخالف‌اند» بله؛ مخالفیم! حال که قرار است برای یک شهید والا مقام، هموطن عزیزمان شهید رستم آذر پاد یکی از خیابان های شهر یزد به نام شهدای زرتشت تغییر نام بدهد، بهتر نیست فکری هم برای 4100 شهید باقی مانده شود؟


هنوز هم خیابان ها و میادین زیادی در شهر یزد هستند که اثری از ایثار و فداکاری شهدا ندارند. آیا برای نامگذاری این میادین هم دست به قلم خواهید شد؟ اگر قرار باشد نام میدان مارکار به نام یکی از شهدای هموطن و همشهری شما تغییر پیدا کند باز هم نامه صادر می کنید؟!


آخرین اخبار آخرین اخبار