پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

سفر رئیس‌جمهور و یک نکته

جفاهای ماندگار و تبلیغ‌های بی‌شمار


اگر بناست به مناسبت سفر رئیس‌جمهور محترم، چهره‌هایی برجسته شوند، چه کسانی شایسته‌تر از امثال خاتمی بزرگ؛ همو که خود و هوادارانش حرمت قانون و آرای مردم را پاس می‌داشتند و انتخابات را فرصت خدمت می‌دانستند، نه مجالی برای...

یزدامروز؛ در آستانه سفر رئیس‌جمهور محترم، طیفی خاص کوشیده است تا با فضاسازی‌های بنری و گل‌آلود کردن آب، به صید ماهی مقصود خود بپردازد. آن‌ها بدون توجه به فرهنگ و اصالت ناب دارالعباده و چهره‌های برجسته برخاسته از آن، می‌کوشند جریان موسوم به اصلاح‌طلبی و برخی چهره‌های آن را به عنوان چهره‌های فخرآور استان معرفی کنند. این در حالی است که استان یزد چهره‌هایی در تراز جهان اسلام پرورش داده و پرده‌کشیدن بر آنان با بزرگنمایی کسانی که چهره‌ برجسته‌ای به شمار نمی‌آیند و یا سوابق اصطکاک با نظام جمهوری اسلامی- و بعضا بغی بر نظام اسلامی- دارند، اقدامی توجیه‌ناپذیر و دور از انصاف است. 

برای نمونه، مراجع عالیقدری چون آیت‌الله العظمی طباطبایی(صاحب عروة)، آیت‌الله العظمی حائری میبدی(مؤسس حوزه علمیه قم و استاد امثال امام راحل و بسیاری از مراجع عالی‌قدر)، و بزرگانی چون شهید آیت الله صدوقی، آیت‌الله خاتمی، آیت‌الله اعرافی، آیت‌الله مصباح یزدی، محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران) و سیدحسن فیروزآبادی(رئیس ستاد کل نیروهای مسلح) از جمله شخصیت‌هایی هستند که مردمان دارالعباده به وجودشان مباهات می‌کنند.  بنابراین به جای بزرگ‌‌نمایی شخصیت‌هایی که علیرغم خدماتشان، جفاهای فراوانی در حق نظام اسلامی کرده‌اند، باید نسل جوان استان را به آشنایی بیش‌تر با چهره‌هایی سوق داد که می‌توانند در جنبه‌های علمی، مبارزاتی، و ... الگوهایی الهام‌بخش باشند. طبیعی است بزرگ‌نمایی چهره‌هایی که برآیند مواضع و عملکردشان از سال‌های دور تاکنون، ذوق‌زدگی معارضان نظام اسلامی را به دنبال داشته، اقدامی مغایر با مصالح ملی و منافع بومی است.

از باب نمونه، این روزها کسانی در قالب تبلیغات بنری و پیامکی و ... کوشیده‌اند تا یزد را شهر اصلاحات و رئیس دولت موسوم به اصلاحات معرفی کنند؛ اما آیا بر اساس آموزه‌های دینی و هنجارهای متعارف می‌توان هرشخصی را به صرف هم‌استانی‌بودن مورد تمجید قرار داد و به وجودش مباهات کرد؟!

اگر بناست به مناسبت سفر رئیس‌جمهور محترم، چهره‌هایی برجسته شوند، چه کسانی شایسته‌تر از امثال خاتمی بزرگ؛ همو که حجت‌الاسلام ذوالقدر، فرمانده سابق تیپ امام جعفر صادق(ع) در وصف ارادتش به رهبری گفته است:

«در زمان جنگ، آیت‌الله خامنه‌ای به تیپ الغدیر تشریف بردند. من نیز در خدمت ایشان بودم. معظم‌له در جمع رزمندگان استان یزد، سخنرانی کردند، سپس به سنگر فرماندهی رفتیم .

ناهار را در آن سنگر صرف نمودیم . آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی نیز حضور داشتند. ایشان با دست‌های لرزان خود، کاسه بزرگی را برداشت، مقداری ماست داخل آن ریخت و بعد شروع به درست‌کردن دوغ نمود. دوغ آماده شد. کاسه دوغ را خدمت مقام معظم رهبری آورد و فرمود: آقا دوغ را برای شما درست کرده‌ام .

آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: شما خیلی به زحمت افتاده‌اید، خودتان میل بفرمایید.

آیت‌الله سید روح الله خاتمی گفت: اول شما تناول بفرمایید و سپس از باقیمانده آن به عنوان تبرّک خواهم خورد .

مقام معظم رهبری خواستند کاسه را بگیرند که آیت‌الله خاتمی فرمود: نه! می‌خواهم با دست خودم به شما دوغ بدهم! بعد با دست‌های لرزان خود کاسه را نگه داشت و آقا از آن دوغ آشامیدند.

پس از آن که مقام معظم رهبری از آن دوغ نوشیدند، آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی کاسه را بر زمین گذاشت، آن را چرخاند و بعد لب‌های خود را بر همان جایی که آقا از آن جا دوغ میل کرده بودند گذاشت و دوغ را آشامید.»

همان خاتمی بزرگ که خود و هوادارانش حرمت قانون و آرای مردم را پاس می‌داشتند؛ و انتخابات را فرصت خدمت می‌دانستند، نه مجالی برای رفتارهای کذایی دشمن‌شاد‌کن. همان مرد وارسته‌ای که حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی درباره‌اش گفته بود:

«...بعد از شهید صدوقی امام جمعه یزد بود. من پای تلویزیون در خانه نشسته بودم. ایشان در تلویزیون گفت: به من می گویند: بیا جزء خبرگان کاندیدا شو. خدا می‌داند من حالش را ندارم. از بس اصرار کردند، من آمدم اسمم را نوشتم. اگر رأی دادید که خوب، مجبور هستم قبول کنم. اما اگر رأی ندادید، چه بهتر! من از این «چه بهتر» او لذت بردم.»

استان یزد، دیار دارالعباده است و دارالعلم؛ خاستگاه شخصیت‌های نامداری است که شعاع انوار وجودشان ایران و گاه جهان اسلام را دربرگرفته است. سیدکاظم طباطبایی یزدی و عبدالکریم حائری مهرجردی؛ محمد صدوقی و سیدروح الله خاتمی و محمدابراهیم اعرافی، و ... . باید نسل جوان را با این سرمایه‌های فخرآفرین آشنا کرد.

نویسنده: امید مهرجردی 


آخرین اخبار آخرین اخبار