پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون فنی محیط زیست استان یزد:

جمعیت حیات وحش استان در حال افزایش است/3 قرق اختصاصی حیات وحش یزد سرشماری شد


معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: سه قرق اختصاصی حیات وحش استان یزد سرشماری شد.

به گزارش یزدامروز؛معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه قرق های اختصاصی که توسط بخش خصوصی برای مدت 5  تا 10 سال از حیات وحش حفاظت و بهره برداری می کنند بدون اینکه مالکیت به طرف داده شود، اظهار کرد: این قانون برای سال 42 بوده که قانون گذار در آن زمان پیش بینی کرده بوده و می تواند به حفظ تنوع زیستی کمک کند و در کنار آن هم جنبه اشتغال و اقتصاد را داشته باشد.

وی ادامه داد: در واقع حیات وحش تمام کشورهای دنیا در قالب بخش خصوصی مدیریت می شود که نتیجه آن تنوع محیط زیست، کاهش فشار بر روی طبیعت، رونق اشتغال و بحث  گردشگری می باشد.

دکتر حسن اکبری گفت: پنج مورد قرق اختصاصی در شورای عالی محیط زیست کشور مصوب شده که سه مورد آن مربوط به استان است که در این قرق ها گونه های مهمی چون کل، بز، قوچ و میش حفاظت می شوند.

وی اذعان کرد: قرق های مصوب استان یزد شامل قرق ارتفاعات منصور آباد واقع در شرق یزد، قرق ارتفاعات روباز و علی آباد چهل گزی واقع در شهرستان مهریز است.

اکبری با بیان اینکه اولین سالی است که این قرق ها مورد سرشماری قرار می گیرند، گفت: مشاهدات نشان از افزایش خوبی می باشد به طوریکه در بعضی از مناطقی که با کاهش جمعیت حیات وحش روبرو بوده افزایش قابل چشمگیری داشته بطوری که در بعضی از موارد تا 100 درصد افزایش جمعیت داشته ایم.

وی در پایان گفت: برای اینکه محدوده ها شناسایی و جمعیت حیات وحش مشخص شود تا کنون دو قرق شناسایی و مورد سوم هم تا پایان هفته جاری مورد شناسایی قرار می گیرند.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار