پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پیام امام خامنه‌ای به کنگره عظیم حج:

جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی و اهانت مکرر به حریم مسجد الاقصی مسئله اول مسلمانان است


رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت کنگره عظیم حج جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی و اهانت مکرر به حریم مسجد الاقصی را مسئله اول مسلمانان دانستند.

به گزارش یزدامـــــــروزبه نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت کنگره عظیم حج، «سیاست‌های شرارت‌آمیز استکبار در ایجاد گرفتاری‌های بزرگ برای امت اسلامی در منطقه» و «جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی و اهانت مکرر به حریم مسجد الاقصی» را مسئله اول همه مسلمانان خواندند و با فراخواندن علما و نخبگان دنیای اسلام به انجام رسالت خود در برابر این حوادث تأکید کردند: اجتماع پرشکوه حج، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی و «فرصت برائت» یکی از گویاترین مناسک سیاسی است که باید مغتنم شمرده شود.

ایشان همچنین با اشاره به حادثه تلخ درگذشت تعدادی از حاجیان در مسجد الحرام و مسئولیت سنگین تأمین امنیت ضیوف الرحمن تأکید کردند: عمل به این تعهد و ادای این مسئولیت، خواسته‌ قطعی ماست.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه) از سوی حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی در صحرای عرفات قرائت شد، به این شرح است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

و الحمد لله ربّ العالمین، و الصّلاة و السّلام علی سیّد الخلق اجمعین محمّد و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین و علی التّابعین لهم باحسان الی یوم الدّین.

و سلام بر کعبه‌ شریف، پایگاه توحید و مطاف مؤمنان و مهبط فرشتگان؛ و سلام بر مسجد الحرام و عرفات و مشعر و منا؛ و سلام بر دل‌های خاشع و زبان‌های ذاکر و چشم‌های به بصیرت گشوده و اندیشه‌های به عبرت راه یافته؛ و سلام بر شما حج‌گزاران سعادتمند که توفیق لبّیک‌گویی به فراخوان الهی یافته و بر سر این سفره‌ پُرنعمت نشسته‌اید.

نخستین وظیفه، تأمّلی در این لبّیک جهانی و تاریخی و همیشگی است: اِنَّ الحَمدَ وَ النِّعمَةَ لَکَ وَ المُلکَ، لا شَریکَ لَکَ لَبَّیک همه‌ ستایش‌ها و سپاس‌ها از آنِ او، همه‌ نعمت‌ها از سوی او، و همه‌ مُلک و قدرت متعلّق به اوست. این است نگاهی که به حج‌گزار در آغازین گام این فریضه‌ پرمغز و پرمعنا داده می‌شود و ادامه‌ این مناسک، هماهنگ با آن، شکل می‌گیرد و آن‌گاه همچون تعلیمی ماندگار و درسی فراموش‌نشدنی در برابر او گذاشته و تنظیم برنامه‌ زندگی بر پایه‌ آن، از او خواسته می‌شود. فرا گرفتن این درس بزرگ و عمل به آن، همان سرچشمه‌ بابرکتی است که می‌تواند زندگی مسلمانان را طراوت و حیات و پویایی بخشد و آنان را از گرفتاری‌هایی که بدان دچارند ــ در این دوران و در همه‌ دوران‌ها ــ برهاند.

بت نفسانیّت و کبر و شهوت، بت سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، بت استکبار جهانی، بت تنبلی و بی‌مسئولیّتی، و همه‌ بت‌های خوارکننده‌ جان گرامی انسانی، با این غریو(2) ابراهیمی ــ آن‌گاه که از عمق دل برآید و برنامه زندگی شود ــ شکسته خواهد شد و آزادی و عزّت و سلامت، به‌جای وابستگی و سختی و محنت خواهد نشست.

برادران و خواهران حج‌گزار از هر ملّت و هر کشوری، در این کلمه‌ حکمت‌آموز الهی بیندیشند و با نگاه دقیق به گرفتاری‌های دنیای اسلام به‌ویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا، برای خود با توجّه به ظرفیّت‌ها و امکانات شخصی و محیطی، وظیفه و مسئولیّتی تعریف کنند و در آن بکوشند.

امروز سیاست‌های شرارت‌آمیز آمریکا در این منطقه ــ که مایه‌ جنگ و خونریزی و ویرانی و آوارگی و نیز فقر و عقب‌ماندگی و اختلافات قومی و مذهبی است ــ از یک سو و جنایت‌های رژیم صهیونیستی ‌ــ که رفتار غاصبانه در کشور فلسطین را به نهایت درجه‌ شقاوت و خباثت رسانیده ــ و اهانت مکرّر به حریم مقدّس مسجد الاقصی و لگدکوب کردن جان و مال فلسطینیان مظلوم از سوی دیگر، مسئله اوّل همه‌ شما مسلمانان است که باید در آن بیندیشید و تکلیف اسلامی خود را در برابر آن بشناسید. و علمای دینی و نخبگان سیاسی و فرهنگی وظیفه‌ای بس سنگین‌تر دارند که متأسّفانه غالباً مورد غفلت آنان است. علما به‌جای برافروختن آتش اختلافات مذهبی، و سیاسیّون به‌جای انفعال در برابر دشمن، و نخبگان فرهنگی به‌جای سرگرمی به حاشیه‌ها، درد بزرگ دنیای اسلام را بشناسند و رسالت خود را که در پیشگاه عدل الهی، مسئول ادای آنند پذیرا گردند و از عهده‌ آن برآیند.

حوادث گریه‌آور در منطقه ــ در عراق و شام و یمن و بحرین ــ و در کرانه غربی و غزّه و در برخی دیگر از کشورهای آسیا و آفریقا، گرفتاری‌های بزرگ امّت اسلامی است که سَرانگشت توطئه استکبار جهانی را در آن باید دید و به علاج آن اندیشید؛ ملّتها باید آن را از دولتهای خود بخواهند و دولتها باید به مسئولیّت سنگین خود وفادار باشند.

 و حج و اجتماعات پرشکوه آن، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی است؛ و فرصت برائت که باید با شرکت همه حج‌گزاران از همه‌جا مغتنم شمرده شود، یکی از گویاترین مناسک سیاسی در این فریضه جامع‌الاطراف است.

 امسال حادثه تلخ و خسارت‌بار مسجد الحرام، کام حاجیان و ملّتهای آنان را تلخ کرد. درست است که درگذشتگان این حادثه که در حال نماز و طواف و عبادت به دیدار حق شتافتند، به سعادتی بزرگ دست یافته و در حریم امن و رعایت و رحمت الهی آرمیده‌اند ان‌شاءالله ــ و این تسلّایی بزرگ برای بازماندگان آنها است ــ ولی این نمی‌تواند از سنگینی مسئولیّت کسانی که متعهّد امنیّت ضیوف الرّحمانند بکاهد. عمل به این تعهّد و ادای این مسئولیّت خواسته قطعی ما است.

والسّلام علی عبادالله الصّالحین

سیّدعلی خامنه‌ای

4 ذی‌الحجّة 1436

27 شهریور 1394


آخرین اخبار آخرین اخبار