محتوا محتوا

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد:


استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد گفت: همه ما باید آرایش جنگی بگیریم چرا که دشمن با ما در جنگ است اما جنگ در میادین اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است.

اکبر غفوری در گفتگو با خبرنگار یزدامروز گفت: اگر در گفتمان امام خمینی(ره) و منظومه فکری ایشان به عنوان بنیانگذار نظام مقدس جمهوری‌اسلامی ایران بنگریم می‌بینیم که ایشان بیش از 100 تعبیر منفی در رابطه با امریکا به کار برده‌اند که از جمله آن ایشان فرموده‌اند آمریکا شیطان بزرگ است.

وی ادامه داد: به‌عنوان یک فرد مسلمان اگر بررسی کنیم می‌بینیم که نگاه قرآن این است که در رابطه با نحوه برخورد با شیطان نمی‌گوید که با شیطان تعامل و مذاکره کنید، بلکه می‌گوید به طرف شیطان سنگ پرتاب کنید چنانکه می‌بینیم در جریان رمی جمرات هنگامی که حضرت ابراهیم اسماعیل را به قربانگاه می‌برد در سه جا هنگامی که شیطان با او قصد مذاکره و گفتگو و نصیحت را دارد او به طرفش سنگ پرتاب می‌کند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد اظهار داشت: حضرت امام می‌گوید ما مسئولین حق مذاکره با آمریکا را نداریم، چنانچه می‌بینیم در دوران کارتر هنگامی که عده‌ای از طرف کارتر بنا داشتند با امام مذاکره کنند امام دست رد به سینه آن‌ها زد و حتی آن‌ها وارد ایران نشدند و از ترکیه برگشتند؛ لذا اما ایشان می‌گوید مسئولین حق مذاکره ندارند بلکه باید مادران و پدران فرزند از دست داده بخاطر ظلم آمریکا و ملت‌هایی که مورد ظلم آمریکا قرار گرفته‌اند باید مذاکره کنند.

غفوری خاطرنشان کرد: امام درباره اینکه چه موضوعی باید مورد مذاکره قرار بگیرد هم می‌فرماید موضوع مذاکره باید احجاف و ستم‌هایی آمریکایی‌ها باشد؛ بر همین اساس در گفتمان حضرت امام مذاکره هیچ معنا و مفهومی ندارد.

وی افزود: همچنین درباره اینکه ما تا چه زمانی نباید با آمریکا مذاکره نکنیم، هم امام صراحتا می‌فرماید ما تا آخر عمر علیه دولت آمریکا مبارزه می‌کنیم و تا او را سر جایش ننشانیم و دستش را از منطقه کوتاه نکنیم و به تمام مبارزان راه آزادی کمک نکینم تا آن‌ها را شکست دهند و تا زمانی که خود مردم ایران سرنوشت خویش را بدست گیرند، از پای نمی‌نشینیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد عنوان کرد: در جای دیگر امام می‌فرماید آمریکا ام‌الفساد قرن است، به‌طوری‌که آمریکا سرخ‌پوستان آمریکایی که در واقع صاحبان اصلی آمریکا را از بین بردند و از آن‌ها را برده کشی کردند و در ایالت‌های مختلف امریکا ظلم کردند.

غفوری اضافه کرد: آمریکایی‌ها بیش از 220 هزار نفر از مردم ژاپن را با بمب شیمایی از بین بردند و بیش از 40 هزار افغانی توسط بمب های امریکایی کشته شدند؛ این در حالی است که بیش از یک میلیون نفر مردم در عراق بخاطر آمریکایی‌ها کشته شدند، همچنین در سوریه، بحرین، ویتنام و هرجای دیگر که دست بگذارید ریشه‌های فساد آمریکا را می‌بینیم، بر همین اساس امام می‌گوید امریکا تروریست بذات است.

وی گفت: یک جریان خاص که متأسفانه در حاکمیت هم نفوذ دارد، می‌گوید باید با امریکا سازش کرد و تا کی ما باید مقاومت کنیم؟ امام حضرت امام به این هم جواب داده جایی که می‌فرماید: ممکن است برخی‌ها که این چیزاها را ندیده‌اند با خود بگویند خب با قدرت‌ها باید ساخت اما باید بدانند که سازش امروز نابودی تا آخر است، دفن اسلام است؛ مردم باید محکم بایستند و از اسلام و کشور دفاع کنند و از توطئه‌ها هراس به خود راه ندهند که اگر کمی عقب بنشینند باید دست از اسلام بکشیم.

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه امام می‌گوید منازعه ما با امریکا منازعه اسلام با کفر است، یادآور شد: ایشان می‌گوید ما رابطه با امریکا را برای چی می‌خواهیم؟! رابطه ما با امریکا رابطه مظلوم با ظالم و رابطه غارت شده با یک غارتگر است؛ امام می‌فرماید ایران دستش را تا ابد جلوی امریکا دراز نمی‌کند ولو اینکه فانی شود. امام همان موقع می‌گویند آن‌ها گمان می‌کنند ما برای اینکه این نفت را بفروشیم تسلیم می‌شویم اما نه ما تا فنای خودمان تسلیم نمی‌شویم.

غفوری تأکید کرد: همچنین رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند کسانی که دم از مذاکره با امریکا می‌زنند یا از الفبای سیاست چیزی نمی‌دانند یا الفبای غیرت را بلد نیستند؛ ایشان می‌فرمایند: در حالی که دشمن اینطور دارد اخم می‌کند، اینطور متکبرانه حرف می‌‌زند، اینطور به ملت ایران اهانت می‌کند و تصریح هم می‌کند که می‌خواهد علیه این کشور و منافع ملت اقدام کند، اما متأسفانه عده‌ای ذلیلانه می‌گویند از آن‌ها درخواست و خواهش کنیم!

وی ادامه داد: ایشان بعد می‌فرمایند: این اهانت به غیرت و عزت مردم ایران و نشانه بی‌غیرتی است، بعد می‌فرمایند واقعا جای تأسف است حکومتی که اینطور صریحا می‌گوید می‌خواهد علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و خواست ملت ایران عمل کند و برای برقراری این نظام بودجه می‌گذارد ارتباط برقرار کند و می‌فرمایند ارتباط و مدذاکره با امریکا هم حماقت است هم خیانت.

استاد دانشگاه یزد تصریح کرد: رهبر انقلاب در جای دیگر می‌فرمایند از روز اول بارها گفته‌ام که به امریکا اعتماد نکنید، گفتم اگر می‌خواهید قرارداد هم ببندید تضمین لازم را بگیرید بعد می‌فرمایند یکی از شروطی که من گفتم و عمل نکردند این است که رئیس‌جمهور آمریکا باید امضا کند. همچنین رهبر انقلاب می‌فرمایند که ما به امریکا بدبین هستیم و هیچ اعتمادی به آن‌ها نداریم و دولت امریکا غیرقابل‌اعتماد، خودبرتربین و غیرمنطقی است.

غفوری با اشاره به القائات موهوم برخی جریان‌های سیاسی مبنی بر اینکه آمریکا می‌خواهد با ایران جنگ کند، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند جنگ نخواهد شد و مذاکره هم نمی‌کنیم و این جمله ایشان نیز با پشتوانه‌ای محکم و حساب شده بیان شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که خود کارشناسان امریکایی هم اعتراف می‌کنند که الان امریکا در شرایطی نیست که بتواند با ایران جنگ کند، چرا که تجربه امریکا این را نشان داده است به عنوان مثال در دوران کارتر هنگامی که هشت نظامی امریکایی در تجاوز نظامی امریکا در طبس از بین رفتند شرایطی ایجاد شد که موجب شد کارتر برای بار دوم انتخاب نشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد اضافه کرد: الان هم ترامپ چون هنوز می‌خواهد برای بار دوم نامزد و انتخاب شود لذا در این دوره احتمال جنگ صفر است، مضاف بر این نیروی نظامی امریکا و شرایط اقتصادی آمریکا و اینکه بزرگترین بدهکار جهانی است، نیز موجب شده تا افکار عمومی آمریکا اجازه ندهدکه امریکا وارد جنگ دیگری شود.

غفوری خاطرنشان کرد: همچنین کارشناسان اروپایی در این زمینه اظهارنظرهایی کرده‌اند بطوریکه یکی از این‌ها می‌گوید اگر روزی امریکا یا عربستان بخواهد با ایران بجنگد در همان 5 دقیقه اول جده، ریاض و شهرهای کشورهایی مانند امارات با خاک یکسان می‌شوند و عربستان به عصر حجر برمی‌گردد.

وی افزود: بعد او به بسته شدن تنگه هرمز اشاره می‌کند و می‌گوید در بحث انرژی مشکل ایجاد و نفت بشکه‌ای 600 دلار می‌شود؛ او می‌گوید تازه همه این این اتفاق‌ها از دو پایگاه موشکی ایران شلیک شده است در حالی که ایران 112 پایگاه موشکی دارد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه عنوان کرد: نکته دیکر اینکه همین حضور ناوهای امریکا در خلیج فارس نشان دهنده این است که آمریکا قصد جنگ ندارد چراکه می‌داند که اگر جنگی بشود این‌ها در تیررس موشک‌های ما هستند.

غفوری در پایان تأکید کرد: البته همه ما باید آرایش جنگی بگیریم چرا که دشمن با ما در جنگ است اما جنگ در میادین اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است و در این زمینه‌ها باید تلاش کنیم و روحیه جهادی داشته باشیم و به تعبیر رهبر انقلاب، برخود، برخورد اراده‌ها است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار