محتوا محتوا

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد:


مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: حضور در اجتماعات و عزاداری‌های حضرت سیدالشهداء(ع) مقدمه‌ای برای ورود به مسائل اجتماعی است.

حجت‌الاسلام نجیمی در گفتگو با خبرنگار يزدامروز؛ پیرامون ظرفیت‌های عزاداری در یزد گفت: مدل نقل‌برداری و آئین‌های عزاداری یزدی‌ها مثال بارزی از اتحاد و همدلی بین مردم استان بوده و می تواند درپرتو این عزاداری ها این مولفه‌ها را تقویت کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد اضافه کرد: یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه شود مراجعه مردم در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به روستاهای آبا و اجدادی است که این مسئله علاوه بر تقویت همدلی بین مردم موجبات حل و فصل بسیاری از مسائل اجتماعی را نیز فراهم می کند.

وی با اشاره به نقش هیئات مذهبی در سال‌های گذشته در برطرف کردن برخی معظلات اجتماعی مانند کمک به نیازمندان، سیل زدگان، ازدواج جوانان، درمان بیماری‌های صعب‌العلاج تصریح کرد: حضوردراجتماعات و عزاداری های حضرت سیدالشهداء(ع) مقدمه ای برای ورود به مسائل اجتماعی است و همانطور که مردم در برپایی عزای حضرت سیدالشهداء(ع) مشارکت می کنند، می توانند این مشارکت را در معضلات اجتماعی نیز تسری داده و بسیاری از مشکلات اجتماعی توسط عزداران رفع شود.

نجیمی خاطر نشان کرد: بنابراین باید با یک برنامه ریزی منسجم برای سال‌های آینده بر روی این مسئله سرمایه گذاری کرد و این موضوع می تواند یکی از فرصت های مهم و عظیم عزاداری یزدی ها به شمار رود.

این مقام مسئول استفاده از آلات و ادوات موسیقی و ملودی های غربی در عزاداری یزد را از مهمترین تهدیدات برشمرد و اظهار داشت: اگر اشعار و ملودی های عزاداری ها به نحوی باشد که نه تنها در آن از فضائل اهل بیت(ع) و ستم هایی که در حق خاندان رسالت روا شد صحبتی به میان نیاید بلکه شرایط سوء استفاده دشمن را به هم وجود آورد می تواند در آینده بزرگترین ضربه را به سبک و نوع عزاداری ما بزند.

نجیمی رقابت ناسالم در عزاداری را از دیگر تهدیدات جدی عزاداری یزد برشمرد و گفت: باید مراقب بود که اصالت عزاداری در یزد حفظ شود و اگر خدای نکرده رقابت در هیئات به یک رقابت منفی تبدیل شود اخلاص و رنگ بوی خدایی عزاداری کمرنگ می شود و اثرات عزاداری مخلصانه را از ما می گیرد.

وی در خصوص اجرای هیئات عزاداری یزد در حرم امام راحل هم گفت: حرکت بسیار ارزشمند و خوبی است و اگر هیئات بتوانند در خارج از استان برنامه ای منظم،منسجم،باشکوه و باعظمت داشته و از اشعار و ملودی های متعالی استفاده کنند می تواند برای استان آورده نیز داشته باشد و این اقدام هم ظرفیتی است برای نمایش عزداری سنتی یزد و سازمان تبلیغات از این حرکت حمایت خواهد کرد هرچند در این ماجرا تاکنون دخالتی نداشته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان در پایان با اشاره به ظرفیت عظیم عزاداری سیزدهم محرم در مسجد ملااسماعیل یزد اظهار داشت: این مراسم که قدمتی 100 ساله داشته و میراث پدران ما به حساب می آید می تواند به یکی از اصلی ترین مراسمات استان یزد تبدیل شود چرا که این مراسم مختص یزدی هاست و اگر دستگاه های تبلیغات اسلامی،ستاداقامه نمازجمعه، صدا و سیما و مرکز رسیدگی به امور مساجد و اعضای هیئت امنا مسجد ملااسماعیل برای سال های آتی پای کار بیایند می توان با عزم استانی این مراسم را بهتر از گذشته برگزار کرد.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار