پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مالک مجموعه هتل های زنجیره ای مهر:

حل بحران هتل های سنتی یزد با درک شرایط نامناسب گردشگری/تنها هتل سنتی یزد که در ایام محرم به حسینیه تبدیل می شود


مالک مجموعه هتل های زنجیره ای مهر گفت: مجموعه هتل های سنتی یزد سبب اشتغال زایی برای 170 نفر و بازگشت دوباره رونق به محله ها شده است.

یزدرسا؛

اشاره؛ دکتر محمد حسین محتاج الله در 47 سال پیش در شهر یزد دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدای خود را در این شهر سپری کرد.

وی تحصیلات عالی خود را تا مقطع پزشکی ادامه داد و پس از 19 سال سابقه هتل داری امروز مالک بزرگترین مجموعه هتل های زنجیره ای مهر است.

محمد حسین محتاج الله در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه در سال 76 برای اولین بار در کشور تصمیم گرفتیم یک تحول و تنوعی در ساختار گردشگری یزد ایجاد کنیم، اظهار کرد: هتل ملک تجار یکی از قدیمی ترین این خانه ها است که قدمتی 340 ساله دارد و به عنوان اولین هتل خشتی در جهان معرفی شده است.

وی افزود: در آن زمان این کار در نوع خود از یک ریسک و خطر پذیری بالایی برخوردار بود. ولی در نهایت استارت آن خورده شده و این مجموعه راه اندازی شد و مورد استقبال گردشگران قرار گرفت و توانست در کتاب های مرجع گردشگری به عنوان یک هتل مرجع راه اندازی شود به طوری که که در کتاب گردشگری خاورمیانه هتل ملک تجار جز سه هتل برتر در منطقه معرفی شود.

مالک و مدیر مجموعه هتل های زنجیره ای مهر، ادامه داد: بعد از راه اندازی هتل ملک تجار به فکر توسعه این مجموعه افتادیم و هتل سنتی مهر که امروز دارای جایزه افتخار سازمان جهانی یونسکو را دارد مشغول به فعالیت است.

وی اذعان کرد: سپس استارت سومین هتل «فهادان» زده شد که در سال 2012 در اسپانیا از بین 4 هزار هتل کاندید شده توانست جز 30 منتخب شود.

دکتر محتاج الله بیان کرد: مجموعه هتل های زنجیره ای مهر اکنون دارای 9 واحد گردشگری که شامل ( 5 واحد اقامتی ملک تجار، مهر، فهادان، لب خندق و پردیس مهر) دفتر اطلاع رسانی گردشگری و جهانگردی، کافه مهر، رستوران ابوالمعالی و آژانس هواپیمایی و گردشگری است که به گردشگران خدمات ارائه می دهد.

مدیران گردشگری استان نگذارند برند هتل های سنتی یزد توسط شهرهای دیگر تصرف شود

وی با بیان اینکه افتخار این مجموعه است که به واسطه هتل های سنتی مجموعه زنجیره ای مهر توانسته است یزد را به عنوان برند هتل های سنتی در کشور وجهان معرفی کند، تصریح کرد: از مدیران گردشگری استان درخواست دارم که نگذارند برند هتل های سنتی که مختص استان یزد است توسط شهرهای دیگر تصرف شود.

محتاج الله با اشاره به اینکه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد می تواند تحول بزرگی در اقتصاد و رونق اقتصادی و اشتغال استان داشته باشد، خاطرنشان کرد: گردشگری جز چند صنعت برتر در دنیا می باشد و با توجه به سرمایه های استان در این زمینه با 740 هکتار بافت تاریخی می تواند یزد را متحول کند.

وی گفت: یزد در گذشته فقط محل ترانزیت توریست به استان های اطراف خود بوده ولی امروز یزد هدف گردشگری ایران است و توریست ها به خاطر یزد وارد ایران می شوند که پیامد خوبی برای استان دارد.

صنعت گردشگری راه توسعه یزد را هموار می‌کند

مالک و مدیر مجموعه هتل های زنجیره ای مهر در ادامه افزود: امروز تنها بخشی که می تواند اقتصاد کشور را نجات دهد بخش گردشگری است و خوشبختانه استان یزد در این زمینه به سمتی پیش رفته است که می توان گفت اگثر هتل های یزد تا 90 درصد اشغال می باشد و این نتیجه خوبی است به طوری که هتل ها اکنون برای سال آینده از الان در حال رزرو کردن می باشند و امیدواریم در طول سال رونق هتل ها سبب اشتغال پایدار برای یزد و رشد اقتصادی شود.

وی با بیان اینکه دو فصل بهار و پائیز مورد توجه گردشگران خارجی برای سفر به ایران است، گفت: پیشبینی می شود با توجه به افزایش درخواست توریست ها این بازه زمانی به فصل های دیگر سال برای حضور گردشگران افزایش یابد.

محتاج الله عنوان کرد: در این راستا مجموعه هتل های زنجیره ای مهر تصمیم دارد تسهیلات و تخفیفات ویژه ای شامل تور رایگان و نهار و شام رایگان برای گردشگران در فصل های خلوت ارائه دهد تا انگیزه ای برای حضور بیشتر توریست ها در این فصول داشته باشد.

وی بیان کرد: بیشتر توریست ها از کشورهای اروپایی می باشد که عمدتا از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و بعد از آن کشورهای چین، کره و ژاپن می باشد.

هتل های سنتی رونق اقتصادی و اشتغال را به محله های یزد باز گردانده است

محتاج الله افزود: مجموعه هتل های زنجیره ای مهر دارای 100 اتاق با 250 تخت می باشد و 150 اتاق دیگر در فاز توسعه این مجموعه می باشد که بخشی از آن انجام شده ولی به علت رکود تا به امروز متوقف شده که با بهبود شرایط این اتاق ها به مجموعه اضافه می شود و آماده خدمات رسانی به گردشگران خواهد شد.

وی با بیان اینکه احداث هتل در یک مجموعه از لحاظ سرمایه گذاری هم از جهت نیروی انسانی و اقتصادی نسبت به سیستم هتل های زنجیره ای به صرفه تر می باشد، اظهار کرد: با ایجاد هتل های سنتی توانسته ایم بنا های که متروکه شده بودند را احیا کنیم و در کنار آن دوباره رونق اقتصادی و اشتغال را به محله ها برگردانیم.

اشتغال زایی برای 170 نفر در مجموعه هتل های زنجیره ای مهر

مالک و مدیر مجموعه هتل های زنجیره ای مهر، افزود: بنا های تاریخی سرمایه کشور است و هدف ما حفظ این سرمایه برای نسل های آینده است و مجموعه هتل های زنجیره ای مهر با نگاه فرهنگی توانسته است در کنار آن برای 170 نفر اشتغال زایی کند.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل تغییر نگاه توریست ها به یزد وجود هتل های سنتی بوده است، اذعان کرد: توریست ها در کشورهای دیگر هتل های مدرن را تجربه کرده اند ولی تجربه اقامت در یک هتل با بافت تاریخی با قدمت 300 ساله و در کنار آن امان بازدید از قنات ها، سرداب ها، تالارها،هشتی ها و غیره در این مجموعه ها را نداشته اند و می توانند یک حس جدیدی را تجربه کنند.

برپایی 18 ساله آئین عزاداری محرم در هتل مهر

دکتر محتاج الله با بیان اینکه در انتقال فرهنگ ایرانی نیز پیش قدم بودیم، گفت: حدود 18 سال است که در هتل مهر آئین عزاداری محرم برگزار می شود و توریست ها با مشاهده آن بر فرهنگ دیرنه این سرزمین آشنا می شود و تمام چیزهای که دیده اند را بعد از بازگشت به دیگران منتقل می کنند.

وی افزود: مشکل اصلی در زمینه گردشگری آموزش و نیرو انسانی که باید بسیار به آن توجه شود که متاسفانه در تامین نیروی متخصص و با تجربه در این زمینه با چالش روبرو هستیم.

محتاج الله در پایان با بیان اینکه دولت باید همراه کننده و حل کننده مشکل هتل های سنتی باشد، تصریح کرد: یکی از گلایه های ما انتظار همراهی بیشتر مسئولین با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری می باشد. وجود بدهی به بانک ها و پرداخت مالیات های سنگین با توجه به شرایط نا مناسب گردشگردی در گذشته باید توسط مسئولین درک شود تا این مجموعه بتواند بحران های خود را از سر راه برداشته و همچنان به فعالیت خود در زمینه گردشگری برای رشد اقتصادی جامعه ادامه دهد.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار