پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

روایت تلخ مسئولین از دو روی سکه وضع آشفته پایانه بار یزد؛

حمل و نقل استان: دلالی شغل است،نمی شود برخورد کنیم!/آقایان خبر از وضع پایانه بار ندارند!


مدیر کل حمل و نقل استان یزد گفت: دلالی شغل است! و نمی شود با آن ها برخورد کرد و آن ها بازاریاب شرکت های حمل و نقل هستند در حالی که مسئول صنف رانندگان در واکنش به اظهارات بشیری این آمار را غیر واقعی اعلام کرد.

به گزارش یزد امــــروزبه نقل از یزد رسا؛ امروزه یکی از مشکلات بزرگ رانندگان که شاید نتوان از آن چشم پوشی کرد حساب دلال بازی هایی است که در پایانه های باربری به بلای جان رانندگان تبدیل شده است.


استان یزد نیز از وجود این دلالان مستثی نیست و پایانه باربری یزد یکی از پایانه هایی است که دچار این معضل شده است به طوری که دلال بازی، رانندگان را به مرز ورشکستگی رسانده است!

یزد رسا بر پی بررسی این مشکل ریشه دار، با حضور در پایانه باربری یزد با تعدادی از رانندگان با سابقه به مصاحبه پرداخت که هر کدام از رانندگان یزدی با گلایه از آشفته بازار پایانه با بری یزد، همه از دلال بازی برخی افراد نفوذی به شدت اعلام نارضایتی کردند.

 

به دنبال این نارضایتی رانندگان یزدی خبرنگار یزد رسا همت خود را برای بررسی بیشتر این معضل به کار بست و به سراغ مسئولین مربوطه رفت تا ابعاد این مسئله را از طریق آن ها دنبال کند.

 

محمدرضا بشیری مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا به اشاره به وجود دلالان در پایانه یزد اظهار داشت: در پیدایش این دلالان عوامل متعددی دخیل هستند که یکی از این مشکلات ناشی از رکود تورمی است که در کشور وجود دارد و این رکود تورمی باعث شده است که تولید کالا و منابع در استان کاهش پیدا کند و در نتیجه وضعیت حمل و نقل نیز دچار مشکل شود.

 


وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی ترابری کشورنرخ کرایه حمل و نقل کالا بر اساس عرضه و تقاضا صورت می گیرد افزود: در پایانه یزد سالن اعلام بار داریم که این سالن در ضوابط ما جایگاهی ندارد و سیاست ما تقویت و حذف آن نیست و در پایانه های جدید استان سالن اعلام بار تعبیه نمی شود.

 


وی گفت: سالن اعلام بار برای رانندگان و شرکت های ضعیف مفید است و برای شرکت ها و رانندگان قوی ضرر دارد و جلو فعالیت آن ها را می گیرد و سالن اعلام بار موجب می شود که مزایده شکل بگیرد در صورتی که باید مناقصه ای باشد.

 


بشیری اظهار داشت: سیاستی که در این اداره دنبال می کنیم شرکت محوری است و نه راننده محوری و آن چیزی که برای ما مهم است وجود شرکت های توانمند است.


وی تأکید کرد: که در پایانه بار همه شرکت ها موظفند که بارهای خود را در سالن اعلام بار بفرستند و اگر شرکتی نفرستد با آن برخورد می شود.

 

این اظهارات در حالی گفته می شود که خبرنگار یزد رسا قبلا به نقل از رانندگان از عدم اعلام بار گزارش داده بود که بشیری این موضوع را بشدت تکذیب کرد و گفت:خود رانندگان به سالن نمی آیند و بار نمی گیرند!


وی درصد جذب بار در سالن اعلام بار توسط رانندگان را حدود 30 درصد اعلام کرد و گفت: رانندگان به سالن نمی آیند و قریب به 70 درصد بارها را جذب نمی کنند!

 

دلالی شغل است/دلالان بازاریاب شرکت های حمل و نقل از ادعا تا واقعیت

بشیری در مورد وجود دلالان گفت: دلالی شغل است! و نمی شود با آن ها برخورد کرد و آن ها بازاریاب شرکت های حمل و نقل هستند.


بشیری مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان یزد در ادامه اظهار داشت: انجمن صنفی رانندگان یزد به سود رانندگان یزدی عمل نمی کند و با جلوگیری از سیستم عرضه و تقاضا موجبات این وضع را فراهم کرده است.وی در مورد سالن اعلام بار گفت: در سیاست های ما برای تقویت آن برنامه ای نداریم و باید پایانه یزد به سمتی حرکت کند که عرضه و تقاضا خودش قیمت و تعامل ایجاد کند.

 

بشیری در مورد راهکارهای رفع معضل دلالان گفت: باید سیستم عرضه و تقاضا در پایانه یزد نهادینه شود و شرکت های شهرستانی و مرکز استان تفاهم نامه همکاری امضا کنند تا این واسطه ها را از بین برود و با شرکت هایی که اعلام بار در سالن ندارند برخورد شود.

 

اما آن روی سکه...

 

با پیگیری های بیشتردر خصوص اظهارات مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان یزد خبرنگار یزد رسا به سراغ صنف رانندگان استان یزد رفت که با اظهارات متفاوت و قابل تأمل این مسئول روبرو شد!


مسئول صنف رانندگان قرار گرفت در واکنش به اظهارات بشیری این آمار را غیر واقعی اعلام کرد و تصریح کرد: این آمار از روی توجیه بیان شده است و آقایان خبرندارند که در پایانه چه خبر است!


ملانوری گفت: اگر این موضوع را به طور حضوری پیگیری کنید مطمئناً آمارهای اشتباه  مدیر کل حمل و نقل استان یزد عیان می شود.

مسئول صنف رانندگی با اشاره به اظهارات بشیری در خصوص اینکه «نمی شود با آنها برخورد کرد و آن ها بازاریاب شرکت های حمل و نقل هستند» گفت: خود شرکت های حمل و نقل اعلام کرده اند که دلالان به شرکت ها مرتبط نیستند پس چطور می شود این ادعا را کرد که دلالی شغل است!

 

حال با اظهارات مدیر کل حمل و نقل استان یزد در خصوص رانندگان قوی و ضعیف و عدم حمایت از رانندگان و شرکت های ضعیف یاسد گفت آیا این همان قانون جنگل نیست که قوی می ماند و ضعیف نابود می شود؟!

 

آیا بهتر نیست که به مشکلات توجه بیشتری شود تا رانندگان از این وضعیت نابهنجار نجات یابند؟ رانندگان یزدی و بومی که سال ها است با این معضل دست و پنجه  باید برای رفع مشکل دلالان به کجا مراجعه کنند؟

 

مگر نه این است که دست فروشان و فروشندگان بدون مجوز بدون هیچ وقفه ای دستگیر یا فعالیتشان متوقف می شود حال مسئولان را چه شده که دلالان بدون مجوز آزادانه نان مردم را آجر می کنند؟

 

یزدرسا بنا به رسالت رسانه ای خود تا رسیدن به نتیجه مطلوب این موضوع را پیگیری خواهد کرد پیگیری ها را ادامه می دهد  و ابعاد این معضل را هرچه بیشتر بررسی می کند.


آخرین اخبار آخرین اخبار