پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارش/

حکایت بی پایان تصفیه خانه فاضلاب یزد/رفع بوی تعفن برکه پساب از عهده آبفا خارج است!


بهار چند سال است برای مردم مناطقی از یزد همراه بابوی تعفن پساب تصفیه خانه فاضلاب همراه است و گرما، مردم کلافه و مسئولان بی توجه، حکایتی است که هرسال بدون تغییر تکرار می شود .

به گزارش یزد امــــــروز، بهار چند سال است برای مردم مناطقی از یزد همراه بابوی تعفن پساب تصفیه خانه فاضلاب همراه است و گرما، مردم کلافه و مسئولان بی توجه، حکایتی است که هرسال بدون تغییر تکرار می شود .
 

به گزارش مهر، شبکه و تاسیسات جمع آوری فاضلاب یزد که اکنون حدود ۸۰ هزار نفر از جمعیت استان یزد را زیر پوشش قرار داده است، یکی از بهترین و مجهزترین سیستم های جمع آوری فاضلاب به شمار می رود اما از آنجا که چرخه سیستم فاضلاب از جمع آوری تا تصفیه و بازگشتن آن به چرخه طبیعیت ناقص انجام می شود، برای برخی از مردم به زحمت تبدیل شده است.

 

تصفیه خانه فاضلاب یزد که با استفاده از روش برکه تثبیت فعالیت می کند، یکی از روشهای طبیعی تصفیه فاضلاب به شمار می رود که این روش در واقع ساده ترین شکل تصفیه فاضلاب است و در این سیستم حوضچه های عریض و کم عمقی تعبیه شده که در آن فاضلاب خام به وسیله روشهای طبیعی و به ویژه در اثر واکنش جلبک ها و باکتری ها، تصفیه می شود.

 

 

سیستم های مجهز و به روزی که به درستی استفاده نمی شوند

البته در این تصفیه خانه سیستم لجن فعال و چند سیستم دیگر نیز تعبیه شده و سیستم های در نظر گرفته شده بسیار علمی و به روز است اما به نظر می رسد در مرحله بهره برداری از پساب تصفیه شده مشکلاتی وجود دارد که به جای اینکه موجبات استفاده مردم را فراهم آورد، چند سالی است که به دردسر تابستانها و روزهای گرم آنها تبدیل شده است.

 

این تصفیه خانه برای جمعیت ۱۵۰ هزار نفر طراحی شده و ظرفیت ورودی ۳۷۰ لیتر فاضلاب در ثانیه را داراست که البته این میزان اکنون ۱۷۰ لیتر در ثانیه است.

تصفيه خانه فاضلاب يزد

به طور دقیق مشخص نیست کدامیک از مراحل تصفیه فاضلاب این همه سبب رنج و عذاب مردم در مناطق زارچ و شاهدیه شده اما خود مردم منطقه معتقدند پساب که در اطراف حجم وسیعی نیزار ایجاد شده، عامل اصلی پراکندگی بوی نامطبوع و وجود این همه پشه و مگس شده است.فرآیند تصفیه در شرایطی که می تواند حداقل برای مردم همین دو منطقه که اکنون تا این حد از بوی نامطبوع و پشه و مگس آزرده هستند و از هم اکنون نگران روزهای گرم خرداد و تیر و مرداد هستند، فضای سبز دل انگیزی ایجاد کند یا مشکل آب صنایع این منطقه را حل کند، چند سالی است که به یک معضل تبدیل شده و تاکنون اقدامات قاطعی برای رفع این مشکل نیز انجام نشده است

این فرآیند تصفیه در شرایطی که می تواند حداقل برای مردم همین دو منطقه که اکنون تا این حد از بوی نامطبوع و پشه و مگس آزرده هستند و از هم اکنون نگران روزهای گرم خرداد و تیر و مرداد هستند، فضای سبز دل انگیزی ایجاد کند یا مشکل آب صنایع این منطقه را حل کند، چند سالی است که به یک معضل تبدیل شده و تاکنون اقدامات قاطعی برای رفع این مشکل نیز انجام نشده است.

اما به نظر می رسد عدم استفاده صحیح از پساب تصفیه خانه فاضلاب یزد تا حد زیادی مشکل ساز شده و اگر این پساب به درستی و بر اساس برنامه استفاده شود، مردم این مناطق پرجمعیت نیز تا این حد آزرده و نگران روزهای گرم تابستان خود نبودند گرچه که تابستان از هم اکنون نیز در یزد آغاز شده است.

ناراحتی مردم از شرایط موجود و حتی از کلیت استقرار تصفیه خانه فاضلاب در مناطقی در نزدیکی محل سکونت آنها به حدی بود که حتی ائمه جمعه این مناطق در سالهای گذشته به صراحت خواستار برچیده شدن این شبکه از مناطق زارچ و شاهدیه شدند.

برخی مسئولان منطقه زارچ نیز معتقد هستند که مکانیابی این تصفیه خانه از ابتدا اشتباه بوده و حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دو منطقه مهم از شهرستان یزد در این مکانیابی نادیده گرفته شده اند.

رفع بوی تعفن برکه پساب از عهده آبفا خارج است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد نیز در مورد علت بوی نامطبوع این تصفیه خانه اظهار داشت: اصلی ترین علت این بوی نامطبوع، عدم استفاده از برکه تثبیت است و اگر شرایطی فراهم شود که از این آب به طور کامل استفاده شود، بوی تعفن نیز از بین خواهد رفت.

تصفيه خانه فاضلاب يزد

البته علی اسلامی در برخی مصاحبه های خود به صراحت اعلام کرده که با سمپاشی و برخی اقدامات دیگر، می توان پشه و مگس را در این منطقه کنترل کرد اما بوی نامطبوع، چاره ای ندارد و انجام کاری برای رفع این موضوع از توان ما خارج است.

وی ادامه داد: پیش از این نیز اعلام کرده ایم که بوی تعفن فقط مربوط به تصفیه خانه فاضلاب نیست و گودالهای زباله اطراف نیز در انتشار این بو تاثیرگذارند.

در شرایطی که مسئولان در نهادهای مختلف از جمله شهرداری و منابع طبیعی از نبود آب برای گسترش فضای سبز در منطقه خبر می دهند، عدم استفاده از پساب فاضلاب یزد، مردم مناطق زارچ و شاهدیه را کلافه کرده است.تصفیه خانه فاضلاب شهر یزد به لحاظ سیستم و طراحی بهترین است اما متاسفانه بدترین استفاده از آن می شود

معاون عمرانی استاندار یزد نیز در این زمینه اظهار داشت: تصفیه خانه فاضلاب شهر یزد به لحاظ سیستم و طراحی بهترین است اما متاسفانه بدترین استفاده از آن می شود.

سید محمدرضا سیدحسینی افزود: در حال حاضر ۳۰ درصد جمعیت شهر یزد به شبکه فاضلاب متصل هستند و ۲۰۰ لیتر در ثانیه فاضلاب تصفیه می شود که این میزان با توجه به ظرفیت و سیستم تصفیه فاضلاب یزد تا ۴۸۰ لیتر در ثانیه نیز قابل ارتقا است.

تصفيه خانه فاضلاب يزد

وی بیان کرد: این ۲۰۰ لیتر در حال حاضر به باغ شهر تفت اختصاص یافته و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از پساب برکه مورد استفاده قرار خواهد گرفت، امیدواریم مردم مناطق زارچ و شاهدیه به زودی از معضل بوی تعفن و پشه و مگس در این مناطق خلاصی پیدا کنند.

سیدحسینی با بیان اینکه باغ شهر تفت هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است، افزود: این میزان آب به باغ شهر تفت اختصاص یافته اما درصد کمی از آن بهره برداری می شود که امیدواریم با راه اندازی کامل این باغ شهر، از تمام ظرفیت استفاده شود و ماندگاری پساب در برکه تثبیت دیگر مشکل ساز نباشد.
آخرین اخبار آخرین اخبار