پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

خبرنگار پرتلاش صدا و سیمای یزد:

خبرنگاران آئینه مسئولان هستند/سفر رهبر معظم انقلاب به یزد شیرین ترین خاطره دوران خبرنگاری/ماجرای حضور در عراق


خبرنگار صدا وسیمای مرکز یزد گفت: خبرنگار نقش آیینه را ایفا می کند و مسئولان می توانند با نگاه در این آینه به معایب خود پی برده و درصدد رفع آن و پیشرفت خود قدم بردارند.

 به گزارش یزدامروز به نقل از یزدرسا؛ درهفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

به همین مناسبت به سراغ یکی از همکاران فعال و خبرنگاران خوش اخلاق و موفق یزدی رفتیم و دقایقی را با وی به گفتگو نشستیم؛

غلامرضا(حمید) استاد در 16 مردادماه 1353 در روستای دیهوک شهرستان طبس به دنیا آمد. وی که از کودکی با مشکلات مردم در روستای خود آشنا بود همیشه آرزو داشت شغلی را انتخاب کند که بتواند مشکلات  مردم را به گوش مسئولان برساند

درسن 19 سالگی بود که با راهنمایی و تشویق یکی از دوستانش به نام سعید برقی به سمت خبرنگاری هدایت شد و قدم در این راه گذاشت.

حمید استاد در سال 1381 و پس از 15 سال تلاش در عرصه خبرنگاری نشریات به توصیه حمید ادیبان یکی دیگر از دوستانش در آزمون  استخدامی صداوسیما شرکت کرد و پس از گذراندن مراحل سخت آزمون و گزینش به صورت رسمی به عنوان خبرنگار استخدام شد.

وی درحال حاضر دارای 1فرزند دختر و 2فرزند پسر است که هرکدام از فرزندانش به دلیل شرایط کاری به ترتیب در شهرستان های طبس،یزد و بیرجند به دنیا آمده اند.

در کارنامه فعالیت خبری حمید استاد، حضور در عراق و عربستان به عنوان خبرنگار جمهوری اسلامی ایران نیز دیده می شود و یکی از افتخارات خود را سابقه 25 ساله  عضویت در بسیج می داند.

خبرنگاری مقدس،حساس و پرمسئولیت 

حمید استاد حرفه خبرنگاری را مقدس،حساس و پرمسئولیت دانست و گفت: من به کارم عشق می ورزم و با انگیزه در این حرفه تلاش می کنم چرا که همیشه دغدغه مردم دغدغه من بوده و تلاش کردم به جای مسئول محوری، مردم محور باشم.

این خبرنگار موفق یزدی در خصوص سابقه فعالیت 23 ساله خود اظهار داشت: روزنامه سراسری خراسان مهمترین نشریه ای بوده که بنده افتخار نوشتن یادداشت را در آن داشتم البته با نشریاتی متعلق به جهادسازندگی و بسیج نیز همکاری کردم و از ویژگی های یادداشت ها و مطالب من در نشریات مردم محوری  و اختصاصی بودن بوده است.

وی در خصوص تفاوت خبرنگاری در صداوسیما با خبرنگاری در نشریات و سایت های خبری گفت: خبرنگاری در صدا وسیما از حساسیت بالاتری برخوردار است و خبرها توسط یک گروه اعم از تصویربردار،تدوین گر،سردبیر و حتی راننده تهیه می شود.

حضوردرعراق و گزارش مراسم اربعین لطف الهی بود

خبرنگار صدا وسیمای مرکز یزد درباره تجربه خبرنگاری در خارج از ایران هم گفت: از تهران 25 نفر خبرنگار و دست اندرکاران تهیه خبر برای اعزام به عراق انتخاب شدند که براساس آزمونی سخت و طاقت فرسا در نهایت 5نفر انتخاب شدند که من یکی از منتخبان بودم .

وی ادامه داد: البته قرار بود بنده به عنوان اولین نفر به عراق اعزام شوم که بنا به دلایلی به عنوان نفر سوم اعزام شدم هرچند که به دلیل مشکلات خانوادگی نتوانستم ماموریت 3ماهه خود را به پایان برسانم و پس از 45 روز به ایران بازگشتم.

استاد تجربه حضور درعراق و گزارش راهپیمایی میلیونی اربعین را یکی از افتخارات کاری خود و لطف خدا دانست و گفت: از اینکه به عنوان یک خبرنگار شیعه و نماینده حمهوری اسلامی ایران توانستم طی 3 روز 6 گزارش خبری برای شبکه های خبری کشور و رادیو معارف از حضور میلیونی شیعیان ارسال کردم خدارا شاکرم.

مردم محوری؛مهمترین وظیفه یک خبرنگار

این خبرنگار فعال یزدی مهمترین وظیفه یک خبرنگار را مردمی بودن و تهیه خبر با محوریت مردم خواند و گفت: اگر خبرنگار دغدغه مردم را داشته باشد پایدار و ماندگار خواهدشد.

سفر مقام معظم رهبری به یزد شیرین ترین خاطره دوران خبرنگاری

استاد گزارش رادیویی سفر مقام معظم رهبری به یزد و حضور در جمع راهپیمایان اربعین حسینی را به عنوان شیرین ترین خاطره خود یاد کرد و در خصوص تلخ ترین خاطره هم گفت: حدود 4سال قبل بود که 5 نفر از کارگران معدن زغال سنگ طبس جان باختند که حادثه دردناکی بود.

وی همچنین پیگیری هایش برای ایجاد فضای آموزشی دخترانه و بازتاب های منفی و مثبت از سوی مسئولین و مردم را خاطره ای ماندگار خواند و درخصوص اینکه تاکنون از طرف شخص یا ارگانی تهدید شده یا خیر هم گفت: بسیار زیاد اما اهمیتی ندادم جرا که معتقدم اگر خبرنگاری کار خود را براساس تعهد و تخصص انجام دهد و برای رضای خدا خدمت کند از هیچ چیزی نباید هراس داشته باشد.

نگاه محدود برخی مسئولان به خبرنگاران مهمترین مشکل این قشر

خبرنگار باسابقه یزدی نبود یک مرکز منسجم برای پیگیری مشکلات خبرنگاران و نگاه محدود برخی مسئولان نسبت به خبرنگار را بزرگترین مشکلات این قشر دانست و اضافه کرد: متاسفانه برخی مسئولان خبرنگار را عامل مچ گیری می دانند در حالی که خبرنگاران عامل پیشرفت مدیران و مسئولان هستند چرا که خبرنگار نقش آیینه را ایفا می کند و مسئولان می توانند با نگاه در این آینه به معایب خود پی برده و درصدد رفع آن و پیشرفت خود قدم بردارند.

وی اضافه کرد: البته عدم امنیت شغلی،نداشتن بیمه و حقوق و مزایای ناکافی از دیگر مشکلات خبرنگاران است.

درجریان تهیه گزارش تدفین شهدای گمنام گریه کردم

استاد، احساسی بودن را از ویژگی های بارز خود برشمرد و گفت: من در برخی از سوزه های خبر ی خود بسیار گریه کردم به طور مثال زمانی که در عربستان بودم برای تهیه گزارش شب شهادت حضرت زهرا(س)  اشک  می ریختم و می نوشتم والبته که  آن گزارش ها بسیار ناب از آب در می آمد.

وی در پاسخ به این سوال که آخرین دفعه کی گریه کرده اید گفت: آخرین باری که گریه کردم درجریان تهیه گزارش تدفین شهدای گمنام بود.

خبرنگاران همراه،همدل وهمگام مسئولان

خبرنگار پر افتخار یزدی خطاب به مسئولان گفت: مسئولان بایدخبرنگاران را همراه،همدل و همگام خود بدانند و درب های ادارات خود را به روی خبرنگاران باز بگذارند و باور داشته باشند هیچ خبرنگاری دشمن دولت ونظام نیست و قلب و دل این قشر زحمتکش برای اعتلای میهن و نظام مقدس اسلامی می تپد و برای کمک به موفقیت دولت ها تلاش می کنند.

وی در پاسخ هایی کوتاه احساس خود را نسبت به این کلمات چنین بیان کرد:

خبرنگاری: حرفه ای مقدس

خبر: فرایند و حاصل تلاش بی شائبه خبرنگاران

مردم: ولی نعمتان انقلاب و صاحبان نظام

شهید صارمی: الگو واسوه خبرنگاران

روز خبرنگار: بهانه ای برای بزرگداشت خبرنگاران و یادمان شهدایی که آرامش و آسایش امروز را مدیون فداکاری دیروز آنان هستیم

حمید استاد: ارادتمند همه مردم خوب و باصفای یزد

استاد در پایان اظهارداشت: ازهمه کسانی که حقی برگردن بنده دارند بخصوص دوستان خوبم سعید برقی و حمید ادیبان، مدیران خبر نصراله امیری،محمود فتوحی و جعفری و مرتضی صالحی شکیب که در دوسال حضورم در بیرجند برایم معلم اخلاق بود کمال تشکر را دارم

این خبرنگار با اخلاق یزدی اضافه کرد: همچنین از پدر،مادر و همسر فداکارم که با همراهی و همدلی ایشان بنده به این توفیقات دست پیدا کردم تشکر ویژه دارم و از همه کسانی که در طول این 23سال رنجشی از سوی بنده به آنان رسیده است طلب حلالیت می کنم.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار