پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


خبرنگاران سرمایه‌های اصلی روزنامه‌ها و رسانه‌ها هستند/ناامنی شغلی، دستمزدهای پایین و عدم پوشش بیمه تامین اجتماعی مشکلات جدی خبرنگاران


معاون اجرایی اداره‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد از خبرنگاران به عنوان سرمایه‌های اصلی روزنامه‌ها و رسانه‌های مختلف یاد کرد.

به گزارش یزدامروز؛ اکبر ملکی یک‌شنبه شب در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که به همت اداره ارشاد استان یزد برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و شهادت او در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی اظهار داشت: شهادت این خبرنگار نشان از رنج و مشقت این حرفه دارد.

وی از خبرنگاران به عنوان سرمایه‌های اصلی رسانه‌ها یاد کرد و بیان داشت: تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای راه‌اندازی یک دفتر روزنامه را می‌توان ظرف یک‌سال فراهم کرد اما تربیت و پرورش یک روزنامه‌نگار و خبرنگار حداقل 10 سال فرصت لازم دارد.

ملکی عنوان کرد: شغل خبرنگاری از مشاغل دشوار و پردغدغه است و متاسفانه در کشور ما روزنامه‌نگاران و خبرنگاران با مشکلاتی همچون ناامنی شغلی، دستمزدهای پایین و عدم پوشش بیمه تامین اجتماعی مواجه هستند.

معاون اجرایی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد تصریح کرد: وزارت ارشاد تلاش می‌کند تا مشکلات روزنامه‌نگاران را رفع کند و در این راستا برخی اقدامات تنبیهی و تشویقی را برای نشریات در نظر گرفته است و امیدوار است از این مسیر بتواند مشکلات خبرنگاران را برطرف کند.

وی، بیمه را از دغدغه‌های اصلی روزنامه‌نگاران برشمرد و افزود: چند راه برای حل این مشکل مشخص شده که یکی از آنها ثبت‌نام در سایت سامانه جایگزین سامانه سمان و معرفی به صندوق هنرمندان است که خبرنگاران با استفاده از این روش و پرداخت 10 درصد حق بیمه، بیمه می‌شوند.

ملکی یکی دیگر از راهکارهای ارائه شده در این زمینه را بیمه از طریق نشریات برشمرد و بیان کرد: نشریاتی که تا پنج نفر را بیمه کنند از معافیت‌هایی برخوردار خواهند شد.

وی همچنین به تشریح سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده برای نشریاتی که روزنامه‌نگاران خود را بیمه کنند، پرداخت و بیان کرد: امسال مبلغ قابل پرداخت به نشریات دو برابر شده است و این امر سبب می‌شود مدیران مسئول به بیمه کردن خبرنگاران خود رغبت نشان دهند.

ملکی تاکید کرد: اگر نشریه‌ای در بیمه خبرنگاران خود کوتاهی کند، از حمایت‌های وزارت ارشاد محروم می‌شود.

معاون اجرایی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد تلاش می‌کند با سیاستگذاری مشکلات روزنامه‌نگاران را رفع کند و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: رفع مشکلات خبرنگاران و روزنامه‌نگاران، همت و عزم جدی مدیران مسئول و صاحبان نشریات را می‌طلبد.

به گزارش فارس‌، در این مراسم از خانواده‌های سه تن از خبرنگاران و روزنامه نگارانی که جامعه خبری استان یزد در طول یک سال گذشته در سوگ آنها نشسته است، تجلیل شد.

فارس/


آخرین اخبار آخرین اخبار