محتوا محتوا

متخصص تغذیه تشریح کرد


نقیایی اظهار کرد: درست ترین و صحیح ترین روش برای مقابله با اضافه وزن و چاقی داشتن یک رژیم غذایی مناسب و در کنار آن انجام فعالیت ورزشی مناسب است.

به گزارش یزدامروز؛ مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا بیان داشت: برای مقابله و مبارزه با اضافه وزن و چاقی راهکارهای مختلفی بیان می شود اما همه آنها جنبه علمی ندارد ومتاسفانه بعضی روش های نادرست باعث می شود نه تنها این مشکلات حل نشود بلکه مشکلات عمده دیگری هم ایجاد شود.

دکتر یوسف نقیایی اظهار کرد: درست ترین و صحیح ترین روش برای مقابله با اضافه وزن و چاقی داشتن یک رژیم غذایی مناسب و در کنار آن انجام فعالیت ورزشی مناسب است. این کار به عنوان بهترین راهکار در کنار هم مطرح می شود و می تواند بدون اینکه آسیب به دنبال داشته باشد، شخص را به موفقیت برساند.

وی تصریح کرد: رژیم غذایی مناسب در واقع مصرف مواد غذایی مورد نیاز یک شخص دچار اضافه وزن و چاقی است و به هیچ عنوان به معنی نخوردن غذا و یا حذف وعده های غذایی نیست.

 

 

نقیایی گفت: اولین نکته ای که یک شخص در رژیم غذایی باید رعایت کند تامین نیازهای غذایی است. یعنی هر کس بر حسب جنسیت و وزن می بایست مقدار مناسبی از غذاها را دریافت کند و بعد از آن انرژی خود را تامین کند.

وی اضافه کرد: اتفاقی که در رژیم غذایی سالم میافتد این است که فرد انرژی مازادی از مواد غذایی دریافت نمی کند و همین امر باعث می شود چربی های اضافی به تدریج شروع به تولید انرژی کرده و نتیجتاً باعث می شود شخص به تدریج شاهد کاهش وزن خود باشد.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: باید دانست مناسب ترین میزان کاهش وزن در افراد بین 2 تا 4 کیلوگرم در ماه می باشد و کسانی که با رژیم های غذایی نامناسب بیش از این میزان وزن در ماه کم کنند دچار مشکلات جدی از جمله تحلیل عضلات بدن اختلال در کارکرد صحیح اندام های داخلی بدن ماننداختلال در کارکرد قلب، کبد و کلیه ها خواهند شد.

وی تاکید کرد:آنچه که در اضافه وزن و چاقی میبایست موجب کاهش وزن می شود سوختن چربی اضافی است اما در صورتی که فرد مواد غذایی لازم را دریافت نکند به جای چربی مواد غذایی مورد نیاز خود را از دست خواهد داد و دچار مشکلات متعددی خواهد شد.

 

 

مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت استان یزد گفت: باید دانست انرژی غذاها متفاوت است و بیشترین انرژی راغذاهایی دارند که چربی یا روغن بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال 100 گرم روغن حاوی 900 کیلوکالری است که بالاترین انرژی را در تمام غذاها محسوب می شود وهر چه این روغن حیوانی باشد یا منشا حیوانی داشته باشد انرژی بالاتری نسبت به روغن های گیاهی دارد. بنابراین تمام غذاهایی که به آن روغن اضافه می کنیم می تواند انرژی بسیار بالایی داشته باشد.

وی ادامه داد: بعد از روغن مغزها بالاترین انرژی را در بین غذاها دارند. برای مثال مانند هر صد گرم گردوحاوی 650 کیلوکالری انرژی است.همچنین انواع تخمه آفتابگردان و هندوانه انرژی های بسیار بالایی دارند و افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند می بایست با وجود اینکه این مواد بسیار مغزی هستند مصرف آن ها را به حداقل ممکن کاهش دهند.

این متخصص تغذیه گفت: بعد از این دودسته  شکر و آرد سفید بالاترین انرژی را دارند وکسانی که دچار اضافه وزن ویا چاقی هستند باید مصرف غذاهایی که حاوی شکر و آرد سفید هستند را به حداقل ممکن برسانند. در این بین نوشابه حاوی شکر بسیار بالاهستند و شیرینی ها هم شکر، آرد و روغن را با هم دارند وحاوی انرژی بسیار بسیار بالا هستند.

وی در پایان عنوان کرد: سرخ کردن هم به عنوان یک گزینه در افزایش انرژی موادغذایی نقش بسیار موثری دارد.

نقیایی در پایان اعلام کرد: بهتریین توصیه ای که میتوانیم به افراد در این خصوص داشته باشیم این است که بعد از اینکه با شاخص هایی مثل استفاده از فرمول  BMI تشخیص دادند دچار چاقی و اضافه وزن هستند به کارشناسان تغذیه و رژیم شناسان مراجعه کنند و یک رژیم غذایی سالم دریافت کنند.
انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار