پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

بیانیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد در پایان سال تحصیلی 94-93

دادن مجوز به تشکل هایی که باعث برهم زدن فضای علمی دانشگاه می شوند را محکوم می کنیم


در سالی که گذشت شاهد خیزش جریان ها و احزاب سیاسی در دانشگاه بودیم، که به جهت اهمال کاری مسئولین، فضای دانشگاه به سمت سیاسی کاری و باشگاه سیاسی شدن رفت و حاصل آن، دور شدن از فضای علمی و سرگرم شدن قشر مؤثر و مطالبه گر این مرز و بوم یعنی دانشجویان شد

به گزارش یزد رسا، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد مواضع خود را درباره مسائل سیاسی و فرهنگی روز طی بیانیه ای اعلام کرد.

متن کامل به بیانیه به شرح زیر است:


بسم رب الشهدا و الصدیقین


« وَ لَنْ تَرْضى عَنْكَ الْيَهُودُ وَ لاَ النَّصارى حَتّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللّهِ هُوَ الْهُدى وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ الَّذي جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَكَ مِنَ اللّهِ مِنْ وَلِيّ وَ لا نَصير »


هرگز يهود و نصارى از تو راضى نخواهند شد، تا (به طور كامل تسليم خواسته هاى آنها شوى، و) از آيين (تحريف يافته) آنان، پيروى كنى. بگو: «هدايت واقعى، هدايت خدا است.» واگر از هوا و هوسهاى آنان پيروى كنى، بعد از آن كه آگاه شده اى، هيچ سرپرست و ياورى از سوى خدا براى تو نخواهد بود. ( سوره بقره ، آیه 120

تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد تشکلی مستقل، ولایت مدار و انقلابی بوده و همواره در مقاطع حساس تاریخ، صریح، قاطعانه و انقلابی به تکلیف خود عمل کرده است. بعد از گذشت سال تحصیلی 94-93 و مشاهده ی فراز و نشیب هایی در فضای دانشگاه در جریان مسائل فرهنگی و سیاسی کشور، بر آن شدیم تا با اعلام مواضع خود قدمی مؤثر در جهت دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی و تحقق آرمان های نظام و منویات امام امت برداریم که در چند بند زیر به آن می پردازیم:


1) در سالی که گذشت شاهد خیزش جریان ها و احزاب سیاسی در دانشگاه بودیم، که به جهت اهمال کاری مسئولین، فضای دانشگاه به سمت سیاسی کاری و باشگاه سیاسی شدن رفت و حاصل آن، دور شدن از فضای علمی و سرگرم شدن قشر مؤثر و مطالبه گر این مرز و بوم یعنی دانشجویان شد که این دقیقاً مخالف مشی فکری انقلاب در دانشگاه هاست. دانشجو باید سیاسی باشد و خدا لعنت کند آن دست هایی را که تلاش کردند و می کنند که دانشگاه ما را غیر سیاسی کنند. با این حال دانشجو باید حر بماند و الگوی آزادگی برای همه باشد. این هدفی است که ما به دنبال آنیم و در همین راستا دادن مجوز بدون قید و بند به تشکل هایی که سابقه ای جز به هم زدن فضای علمی و آرام دانشگاه ندارند را محکوم می کنیم.


2) متأسفانه با توجه به فضایی که دولت در مورد مذاکرات بوجود آورده و ذهن همه اقشار جامعه را به این موضوع معطوف کرده است، در جریان دانشگاه و مطالبات دانشجویی نیز این قضیه بی اثر نبوده است. وضعیت حجاب، برداشتن ممیزی برخی کتب خاص، دادن مجوز به بعضی کنسرت ها و فیلم های ضد فرهنگ، از جمله ی مواردی بود که حداقل زمزمه های استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را بلند کرد. اما به دلیل این موارد ادامه ی این پیگیری ها توسط دانشجویان به فراموشی سپرده شد و هم اکنون این کمیته در جهت احیای این مطالبات بر زمین مانده، موضع خود را در جهت بهبود وضعیت موجود اعلام می دارد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در مجلس پاسخگوی همه ی مشکلاتی که از این آزادی های بی قید و شرط و بی قانونی ها به وجود آمده است، باشد.


3) و اما در مورد مذاکرات و مسائل هسته ای، تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد، خواستار شفاف سازی هرچه سریع تر داده ها و ستانده های لوزان یا به عبارت دیگر ارائه ی فکت شیت ایرانی هستند. این در حالی است که این درخواست از جانب امام خامنه ای مدظله العالی بیش از پنجاه روز پیش صورت گرفته است و مسئولین وزارت خارجه با بی توجهی به آن از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده¬اند. حال جای این سؤال از مسئولین وزرات خارجه باقی می ماند که اگر عزت و استقلال نظام حفظ شده، چه ابایی از علنی کردن مفاد بیانیه¬ی لوزان دارید؟!


همچنین در رابطه با پروتکل الحاقی نیز روند قانونی تصویب در مجلس مطالبه ی ماست و در این رابطه از نمایندگان مجلس می خواهیم که با عدم پذیرش این قانون ننگین، حق خود را در قبال خون شهدایی که در این راه داده ایم ادا کنند و بدانند که شهدا چشمشان به ماست که بعد از آنها چگونه با آرمانی که به خاطرش از جان خویش گذشتند، برخورد می کنیم.


4) و در پایان، با توجه به مواردی که گفته شد و دغدغه ها و مطالباتی که بر زمین مانده است، لزوم هم فکری و هم افزایی و هم گرایی افراد ارزشی و دغدغه مند در جامعه ی دانشگاهی بیشتر نمایان می گردد که إن شاءالله تعالی بتوانیم ذیل توجهات حضرت ولی عصر ارواحنا فداه به جامعه نمونه اسلامی که مقدمه ی ایجاد تمدن نوین اسلامی است برسیم.


آخرین اخبار آخرین اخبار