پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یادداشت؛

داعش، یارانه ثروتمندان و اصرار بر کاهش بودجه دفاعی ایران!


ملت هیچ‌گونه سهل‌انگاری در امر دفاعی و تقویت قوای مسلح را به ویژه در اوضاع خطیر کنونی منطقه برنخواهد تابید و به موقع واکنش‌هایی در خور از خود نشان خواهد داد؛ واکنش‌هایی که ممکن است بازتاب آن‌ در پای صندوق های رای بسیار دیدنی تر باشد.

یزدامروز؛ در همه کشورها مسائل امنیتی و دفاعی در اولویت برتر قرار دارد؛ چه این‌که حتی به فرض دستیابی به پیشرفت‌های چشمگیر در سایر حوزه‌ها، چنان‌چه حکومت نتواند امنیت کشور را تامین کند، آن پیشرفت‌ها کارگشا نخواهد بود بلکه چه بسا به عاملی برضد همان حکومت و ملت تبدیل شود. از این روست که همه حکومت‌ها با هر ایدئولوژی و طرز فکری توجهی خاص به تقویت توان دفاعی و امنیتی خود دارند و در دشوارترین مراحل نیز حفظ و تقویت توان نظامی خویش را در اولویت قرار می‌دهند و آن را جزو خطوط قرمز در عرصه مشاجرات سیاسی در نظر می‌گیرند.

درجمهوری اسلامی ایران نیز به طور معمول در دهه‌های گذشته توجه ویژه‌ای به تقویت توان نظامی و دفاعی مبذول شده است و اگر چه در برخی مقاطع کم‌لطفی هایی در این راستا بروز یافته اما حرکت کلی در مسیر حفظ و تقویت توان دفاعی بوده است. با این همه توجه به این نکته ضرورت دارد که بودجه دفاعی ایران در مقایسه با کشورهای منطقه خلیج فارس، در رده پایین قرار دارد.

در این میان نکته‌ای که این روزها اسباب نگرانی دوستداران نظام اسلامی را موجب شده، تلاش دولت یازدهم برای کاهش پنج هزار میلیاردی بودجه نیروهای مسلح است! اقدامی که با توجه به اوضاع بسیار خطرناک منطقه و تمرکز حکومت‌های خبیثی چون آمریکا و اذناب منطقه‌ای بر ناامن‌سازی ایران، بسیار نگران‌کننده است.

 جای شگفتی است در حالی که انتظار می‌رفت دولت با امعان نظر بیش از پیش به وضعیت خاص منطقه و جولان گروهک‌های تکفیری-تروریستی، توجهی استثنائی و درخور به تقویت بودجه دفاعی و امنیتی کشور کند، در رویکردی دور از تصور لایحه کاهش پنج هزار میلیارد تومانی بودجه مربوطه را به مجلس ارسال می‌کند!

این اقدام شگفت در حالی رخ داده است که دولت یازدهم علیرغم آن همه شعارهای شیک و بدگویی از طرح هدفمندی یارانه‌ها و آن همه تبلیغات پرطمطراق برای انصراف مردم از دریافت یارانه، از اجرای مصوبه مجلس برای حذف یارانه ثرومتمندان استنکاف می‌ورزد و به دلایلی غیرقابل‌قبول می‌کوشد شانه از زیر بار این اقدام عقلانی خالی کند.

به نظر می‌رسد با توجه به در پیش بودن انتخابات آتی ریاست جمهوری، دولت یازدهم بیش از آن که در اندیشه حفظ مصالح عالی مردم باشد، می‌کوشد تا با پرهیز از اقدام به قطع یارانه ثروتمندان، آرای آنان را در انتخابات پیش رو با خود همراه کند و کمبود اعتباری ناشی از مماشات در قطع یارانه ثروتمندان را با کاستن از بودجه دفاعی کشور جبران نماید! اقدامی به غایت تامل‌برانگیز و شگفت‌آور که هوشیاری و برخورد قاطع منتخبان ملت در مجلس شورای اسلامی را می‌طلبد.

البته طبیعی است نمایندگانی که پدرانشان از مواهب فیش‌‌های نجومی و دریافت‌های خیره‌کننده از بیت‌المال بهره‌مند شده‌اند، همسو با دولت، کاستن از بودجه دفاعی را بر قطع یارانه ثروتمندان ترجیح دهند اما بی‌گمان اکثریت نمایندگان از چنان عرقی ملی برخوردارند که خوشه‌چینی‌های گذرای سیاسی و جناحی را بر مصالح بلندمدت مردم و نظام ترجیح ندهند.

  ای کاش دولت یازدهم به جای دست گذاشتن بر بودجه دفاعی، تلاش می‌کرد با کاستن از بودجه‌ جاری و اشرافی‌گری و ریخت‌و پاش‌های آزاردهنده در دستگاه‌های اجرایی منابع مالی خود را تقویت کند و صدالبته قطع یارانه دو دهک بالای درآمدی نیز در این دسته قرار می‌گیرد. هرچند هنوز لایحه مورد اشاره مورد بررسی نهایی قرار نگرفته است اما تردیدی نیست که ملت هیچ‌گونه سهل‌انگاری در امر دفاعی و تقویت قوای مسلح را به ویژه در اوضاع خطیر کنونی منطقه برنخواهد تابید و به موقع واکنش‌هایی در خور از خود نشان خواهد داد؛ واکنش‌هایی که ممکن است بازتاب آن‌ در پای صندوق های رای بسیار دیدنی تر باشد.

نویسنده: فائزه شورکی


آخرین اخبار آخرین اخبار