پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

هشدارهای اینترنتی؛

دام جدید مجرمان اینترنتی برای کاربران


برخی سایت‌های اینترنتی تنها برای قربانی شدن شما راه‌اندازی شده‌اند. آنها آن‌قدر موجه هستند که کاربران بعد از گرفتار شدگان در دام مجرمان اینترنتی هم هیچ‌وقت به این سایت‌ها شک نمی‌کنند.

به گزارش یزد امـــروز؛ برخی سایت‌های اینترنتی تنها برای قربانی شدن شما راه‌اندازی شده‌اند. آنها آن‌قدر موجه هستند که کاربران بعد از گرفتار شدگان در دام مجرمان اینترنتی هم هیچ‌وقت به این سایت‌ها شک نمی‌کنند.

اخاذی برای بازگشت اطلاعات

چندی پیش یکی از قربانیان این سایت ها با مراجعه به پلیس به طرح شکایت پرداخت و گفت: سه روز قبل متوجه شدم یک هکر به لپ تاپم نفوذ کرده و تمام اطلاعات شخصی ام را به سرقت برده است. من دانشجوی رشته دکتری هستم و نتیجه تحقیقات و عکس های خانوادگی ام روی لپ تاپ بود. هکر فقط از خود یک پست الکترونیکی برجا گذاشته بود.

وی ادامه داد: با او مکاتبه کردم که برای بازگرداندن اطلاعات درخواست ده هزار دلار کرده است. این اطلاعات برای من خیلی مهم است و حاضرم مبلغ درخواستی را پرداخت کنم، اما می ترسم او اطلاعات را بازنگرداند.

پس از این شکایت تیمی از ماموران پلیس فتا تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده و با ردیابی های تخصصی خود متوجه شدند هکر در ایران است.

متهم که پسر بیست و چهار ساله ای است پس از دستگیری در بازجویی ها گفت: با راه اندازی یک سایت با عنوان تحقیقات علمی، طعمه ها را شکار کرده و از قربانیان می خواستم برای دسترسی در سایت ثبت نام کنند. برنامه های جاسوسی را در پوشش مقاله روی سایت بارگذاری کرده و زمانی که طعمه ها این برنامه ها را دانلود می کردند براحتی به سیستم آنها دسترسی پیدا می کردم. بعد از هک اطلاعات آنها برای بازگرداندن اطلاعات اخاذی می کردم. در این مدت از چند نفر به این روش اخاذی کرده ام.

ویروس به جای موزیک

در پرونده ای دیگر پسر جوانی وقتی اقدام به دانلود موزیکی کرده بود، در دام این مجرمان گرفتار شد. او در شکایت خود به ماموران پلیس فتا گفت: دیروز برای دانلود موزیک به یک سایت رفتم. اولین بار بود که وارد آن سایت می شدم. بعد از انتخاب موزیک مورد نظرم روی گزینه دانلود کلیک کردم. وقتی فایل را باز کردم ناگهان صفحه نمایشگر سیاه شد و دیگر نتوانستم هیچ کاری انجام دهم. موضوع را با یکی از دوستانم که در این حوزه سررشته دارد در میان گذاشتم و او بعد از بررسی رایانه ام ادعا کرد سیستمم ویروسی شده است. حالا از آن سایت شکایت دارم.

پس از این شکایت ماموران تحقیقات خود را آغاز کرده و متوجه شدند این سایت در خارج از کشور راه اندازی شده و هیچ دسترسی به مدیران آن نیست. مجرمان با بارگذاری ویروس روی این سایت، رایانه کاربران را با مشکل روبه رو کرده و از این طریق به صدها رایانه آسیب وارد کرده اند.

مراقب هکرها باشید

سرهنگ حمید کیانی/ سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس سایبری ایران: هکرها با استفاده از کدهای مخرب، کاربران را به سایت های آلوده هدایت کرده و رایانه ها را آلوده می کنند. آنها از رایانه های آلوده شده اطلاعات شخصی کاربران را به سرقت می برند یا از آن برای حملات به دیگر افراد یا سازمان ها استفاده می کنند. برخی بدافزارها و ابزارهای جاسوسی مخفی در وب سایت ها وجود دارد که شناسایی آنها از طریق کاربر ممکن نیست. وبسایت هایی هم وجود دارند که ظاهری موجه و خوب دارند و فعالیت مجاز انجام می دهند، ولی در پشت صحنه خدماتی که ارائه می کنند می تواند برای کاربران مضر باشد و وبسایت هایی که فعالیت مجاز دارند و مورد اعتماد میلیون ها کاربر هستند که بر اثر خطاهای انسانی و رعایت نکردن اصول ایمنی و امنیتی، هکرها با روش های مختلف اقدام به اجرای کدهای مخرب روی رایانه کاربران می کنند و اطلاعات آنها را به سرقت می برند یا دیگر اعمال مجرمانه انجام می دهند. امنیت هیچ گاه صددرصد نیست، بنابراین اگر بخواهیم همیشه در مقابل تهدیدات و خطرات وبسایت های آلوده امنیت کامل داشته باشیم، نباید هرگز وارد هیچ وبسایتی در اینترنت شویم که این روش منطقی نیست بنابراین باید تلاش کنیم با افزایش آگاهی علاوه بر استفاده از فناوری های روز به حداکثر امنیت برسیم. هکرها برای نفوذ به رایانه و سرقت اطلاعات کاربران وبسایت ها از هر روشی استفاده می کنند به عنوان مثال جعل وبسایت ها، استفاده از فایل های فلش مخرب در وبسایت ها، کوکی های فلش، لینک های کوتاه شده که توسط هکرها ایجاد می شود تا کاربران را به مکان های نامشخص هدایت کنند یا بدافزارهایی که توسط هکرها در نرم افزارها، فیلم ها، موزیک ها و عکس ها مخفی می نمایند و رایانه را آلوده می کنند.

 

چه کار کنیم گرفتار نشویم

این مقام مسئول توصیه هایی برای حفظ امنیت در مقابل سایت های مخرب و آلوده به این شرح عنوان کرد و گفت: نصب نرم افزارهای امنیتی تا حد زیادی می تواند در مقابله با بدافزارها کمک کند، البته از نرم افزارهای اصلی و معتبر استفاده کنید. بسیاری از برنامه های کرک شده توسط مجرمان به بدافزار آلوده می شود که می تواند مشکلاتی را برای کاربران ایجاد کند.

 

استفاده از مرورگرهای مناسب و رعایت تنظیمات امنیتی مرورگرها در برابر سایت های آلوده و مخرب، می توان از اجرای کدهای مخرب جلوگیری کرد. رعایت نکات فنی که از طرف شرکت های معتبر فنی ارائه می شود نیز می تواند از آسیب ها و خطرات وبسایت هایی که قصد آلوده کردن رایانه های کاربران را دارند جلوگیری کرد. به قسمت نوار آدرس سایت نگاه و با آدرس اصلی سایت چک کنید. در صورت تطابق نداشتن، آدرس سایت جعلی است و در استفاده از سایت هایی که کاربر قصد وارد کردن اطلاعات محرمانه مانند اطلاعات بانکی و... را دارد حتما به پروتکل امنیتی (ssl https) توجه کنید که وبسایت مورد نظر از این پروتکل استفاده کرده باشد. روزانه بیش از میلیون ها ایمیل ارسال می شود که بیش از 65 درصد از آنها هرزنامه است، شاید شما نیز از آن دسته افرادی هستید که وقتی ایمیل خود را باز می کنید با تعداد زیادی از هرزنامه مواجه می شوید، بهترین کار در این مواقع این است که به هیچ عنوان ایمیل ها را باز نکرده و روی لینک های آنها کلیک نکنید و در ادامه آنها را حذف کنید. امروزه در فضای مجازی ترغیب کاربران برای بازدید از وبسایت های آنها به شیوه مختلف مهندسی اجتماعی و ترفندهای اغوا کننده از جمله آموزش های هک، فروش ارزان قیمت تلفن همراه و... بسیار رواج پیدا کرده است که همین موضوع به سرقت اطلاعات و نفوذ به سیستم ها منجر می شود، بنابراین به شهروندان توصیه می شود در این گونه موارد قبل از تصمیم گیری اطلاعات کاملی درباره آن موضوع داشته باشند.

منبع: جام جم






آخرین اخبار آخرین اخبار