پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رتبه بندی جهانی سال 2017-2016 تایمز منتشر شد

دانشگاه یزد در جمع 13 دانشگاه برتر کشور


رتبه بندی جهانی تایمز فهرست برترین دانشگاه های جهان را برای سال ۲۰۱۷ - ۲۰۱۶ منتشر کرد که بر اساس آن ۱۳ دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش یزدامروز به نقل از عصرفرهنگ؛ در سال جاری ایران با 13 دانشگاه برتر در دنیا توانسته است بعد از ترکیه با 18 دانشگاه رتبه دوم خاورمیانه را کسب کند. در این بین مصر دارای 8 دانشگاه، پاکستان 7 دانشگاه، و عربستان سعودی با 4 دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر خاورمیانه هستند.
 به این ترتیب رتبه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر در سطح جهان از 23 در سال قبل به 17 ارتقا یافت. ضمنا جایگاه ایران در رتبه‌بندی سال 2013 میلادی در دنیا 33 بود.
پایگاه رتبه‌بندی تایمز به عنوان یکی از معتبرترین نظامهای رتبه بندی بین المللی، دانشگاههای جهان را رتبه بندی می کند. نتایج رتبه بندی سال 2017-2016 تایمز از حضور پنج دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، یزد و زنجان برای اولین بار خبر می دهد.
در سال 2015-2014 از ایران تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان حضور داشتند در سال قبل این تعداد  به هشت دانشگاه افزایش و بدین ترتیب در سال جاری 13 دانشگاه از ایران در جمع 978 دانشگاه برتر جهان ( از 79 کشور) حضور یافتند که این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاههای توانمند ایران در رتبه بندیهای معتبر بین المللی است.
محاسبات رتبه بندی تایمز در سال 2017-2016 میلادی توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده ، محاسبات شاخص ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است.
داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می شوند، داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصان آموزش عالی، اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس از جمله این منابع هستند.
رتبه بندی تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی اعضای هیات علمی، بااستفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده درجهان شناخته می شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار داده وتعداد کل استنادات مرتبط با تولیدات علمی دانشگاهها رالحاظ می کند.
دررتبه بندی سال 2017-2016 تعداد 23 هزار مجله علمی با تعداد تقریبی 11.9 میلیون مقاله، مقاله کنفرانس، کتاب و فصل های کتاب در 5 سال گذشته و همچنین بیش از 56 میلیون استناد که به این تولیدات علمی صورت پذیرفته در محاسبات نمرات مورد استفاده قرار گرفته شده اند.
تولیدات علمی مربوط به بازه 5 ساله 2015-2011 میلادی و استنادات نیز مربوط به بازه 6 ساله 2016-2011 است. این اولین سالی است که بیش از 500 هزار کتاب و فصول کتاب ها در تحلیل نتایج مورد استفاده قرار گرفته شده و بدین ترتیب عملکرد پژوهش های صورت گرفته در حیطه های علوم انسانی و هنر بهتر از سال های قبل در نتایج سال 2017-2016 تایمز پدیدار شده است.
انتهای پیام/س*


آخرین اخبار آخرین اخبار