پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

فضیلت روز دهوالارض

دحوالارض؛ یکی از چهار روزی که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است


روز بیست و پنجم ذیقعده، همزمان با دحوالارض است و روزه گرفتن این روز در روایات تأکید شده و دارای ثواب زیادی است.

 به گزارش یزد امـــــروز،روز بیست و پنجم ذیقعده، همزمان با دحوالارض است و روزه گرفتن این روز در روایات تأکید شده و دارای ثواب زیادی است.

روز بیست و پنجم ذیقعده، همزمان با دحوالارض است. «دَحو» به معنای بسط و گسترش است. بعضی چون راغب اصفهانی نیز آن‌را به معنای تکان دادن چیزی از محل اصلی‌اش تفسیر کرده‌اند.

منظور از دحوالارض(گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب‌های حاصل از باران‌های سیلابی نخستین فراگرفته بود.


این آب‌ها، به تدریج در گودال‌های زمین جای گرفتند و خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و روز بروز گسترده‌تر شدند. از طرف دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی‌ها و بلندی‌ها یا شیب‌های تند و غیر قابل سکونت بود. بعدها باران‌های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره‌ها گستردند. اندک اندک زمین‌های مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع به وجود آمد. مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» نام‌گذاری می‌شود. بنابر این دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین.


دحوالارض در قرآن


در قرآن کریم به دحوالارض اشاره شده است. آن‌جا که در آیه 30 سوره مبارکه نازعات می‌فرماید: «و زمین را بعد از آن گسترش داد. بیشتر مفسران، در ذیل این آیه، مسئله دحوالارض را مطرح کرده‌اند.


در کتاب‌های دعا و سنن امامیه، روزى به عنوان «دحو الارض» ثبت شده است که روز بیست و پنجم ماه ذیقعده است؛ براى روزه و عبادت این روز ثواب بسیار نوشته‌‏اند، و در این روز نماز و دعاى مخصوصى وارد شده است. دعاى این روز مشتمل بر مضامین عالى اخلاقى - اجتماعى و طلب رحمت و توفیق توبه و پیروزى اهل حق است؛ گویا تعیین یک روز خاص رمزی است از دوره‌‏اى که زمین از وضع پیشین متحول شده و چهره سوزان و خشمناک آن به تدریج به صورت رحمت درآمده و زمین و هوا آماده براى پیدایش آب و گیاه و انسان گشت.

فضیلت روز دحوالارض


راوی می‌گوید: «به هنگام جوانى در شب بیست و پنجم ذی‌قعده به همراه پدرم در خدمت امام رضا(ع) شام خوردیم، پس امام(ع) فرمود: شب بیست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهیم و حضرت عیسى بن مریم- که بر آنان درود باد- متولد شدند. و زمین در آن شب از زیر کعبه گسترش پیدا کرد، و نیز فضیلتى در این شب وجود دارد که هیچ‌کس از آن یاد نکرده است و آن این است که هر کس در آن روز روزه بگیرد مانند کسى است که شصت ماه روزه گرفته باشد.


اعمال  روز دحوالارض

 

همچنین از دیگر اعمال روز دحوالارض خواندن دو رکعت نماز هنگام ظهر به این کیفیت که است در هر رکعت آن یک‌بار سوره «حمد» و پنج مرتبه سوره «والشمس» خوانده شود و سپس بعد از سلام دادن نماز گفته شود: «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ، یَا مُقِیلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِی عَثْرَتِی یَا مُجِیبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِی یَا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِی وَ ارْحَمْنِی وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَیِّئَاتِی وَ مَا عِنْدِی یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَامِ»‏

 

گفتنی است، علاوه بر دحوالارض؛ عیدمبعث، عیدغدیر و ۱۷ ربیع الاول از دیگر روزه های سال در ممتاز بودن به فضیلت روزه است.


آخرین اخبار آخرین اخبار