پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

روحانی در اجتماع بزرگ راهپیمایان 22 بهمن در تهران:

دروغ می‌گویند ایران با فشار تحریم پای مذاکره آمده/12 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده را آزاد کردیم


رئیس‌جمهور در اجتماع بزرگ راهپیمایان 22 بهمن در تهران گفت: آنها که می‌گویند ایران به خاطر تحریم‌ها پای مذاکره آمده دروغ می‌گویند. ایران نه به خاطر فشار بلکه به خاطر منطق پای میز مذاکره آمده است و اگر تحریم‌ها باعث شده پس چرا به تحریم‌ها ادامه نمی‌دهند؟ خبرگزاری فارس: روحانی: دروغ می گویند که ایران با فشار تحریم پای مذاکره آمده است/12 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده را آزاد کردیم/ تورم به 17 درصد رسید

به گزارش یزد امــــروز؛ حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع راهپیمایان تهرانی در میدان آزادی ضمن گرامیداشت یوم‌الله 22 بهمن و حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی امروز اظهارداشت: اکنون 36 سال از خواست مردم برای استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی گذشته اما هنوز آرمان ملت ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی دو آرمان و ارزش در کنار خود دارد تصریح کرد: مردم‌سالاری دینی و دین‌سالاری دو آرمان و ارزش هستند که در کنار یکدیگر قرار دارند چراکه جمهوری اسلامی تبلور شریعت در ظرفیت یک ملت بزرگ است.

 

آرمان‌ها و اصول انقلاب تغییرناپذیر است

روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی تجلی حکومت خداوند در قامت ملت رشید است، جمهوری اسلامی اعمال اراده الهی از طریق امتی بیدار و هوشیار است که باید بدانیم ریشه‌های انقلاب، آرمان‌ها و اصولمان تغییرناپذیر خواهد بود و اگر در فروع و اجرای آن چیزی مورد نظر باشد باز هم در چارچوب جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخابات و صندوق رای خواهد بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به فرمایش بنیان‌گذار کبیر انقلاب مبنی براینکه جمهوری اسلامی ایران نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد افزود: اسلامیت ما عین جمهوریت و جمهوریت ما عین اسلامیت است.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: ما برای اعمال اراده مردم بهترین راه را اجرای احکام اسلام می‌دانیم و برای جمهوریت بهترین راه اراده مردم، حاکمیت مردم در چارچوب مقررات اسلامی است.
وی تصریح‌کرد: امام به رای مردم شرعیت داد و بر او فتوا صادر کرد و رهبر معظم انقلاب نیز رای را حق‌الناس مردم اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران یک نظام انتخاباتی با مبانی شرعی و فقهی است. همه ما به این نظام احترام گذاشته‌ایم و احترام خواهیم گذاشت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران یک نظام انتخاباتی با مبانی شرعی و فقهی است که همه باید به این نظام احترام بگذاریم و خواهیم گذاشت چراکه خواست ملت در کنار نظام جمهوری اسلامی استقلال بود و مردم در طول سال‌ها برای استقلال مبارزه کردند.

 

 

استقلال را آسان به دست نیاورده‌ایم که آسان از دست بدهیم

وی افزود ما استقلال را آسان به دست نیاوردیم تا آسان از دست بدهیم، استقلال به معنای بیگانه‌ستیزی و بیگانه‌هراسی نیست. استقلال به معنای آن است که ما روی پای خود ایستاده‌ایم، اراده مردم حاکم است و نخواهیم گذاشت هیچ ابر قدرتی در اراده ملی ملت بزرگ ایران تاثیر بگذارد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در میدان جنگ از استقلال دفاع کردیم در پای میز مذاکره هم از استقلالمان دفاع کرده‌ایم و دفاع خواهیم کرد؛ آن روز که در میدان جنگ رزمندگان ما می‌جنگیدند پشت جبهه همه مردم پشتیبان رزمندگان در جبهه‌های نبرد بودند، هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست. امروز هم آنها که در میدان دیپلماسی مشغول مبارزه هستند همه ملت بزرگ ما و راهبر بزرگ این انقلاب از این جبهه پشتیبانی می‌کنند.

 

 

امروز تنها دشمنان ملت با میز مذاکره مخالفند

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز تنها دشمنان این ملت با میز مذاکره مخالفند یعنی صهیونیست‌ها همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند اما دنیای امروز به خیانت آنها پی برده است مخصوصا بعد از جنایت‌هایی که در ماه‌های گذشته در غزه مرتکب شده است و همواره جانیان صحنه در منطقه ما بوده‌اند.

وی افزود: سومین خواست ملت ما آزادی بود، جمهوریت بدون آزادی معنا ندارد؛ اسلام و اسلامیت هم در کنار آزادی است، وحدت ملی ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلی به انسجام ملی خود ادامه می‌دهد. تنوع افکار و سلایق خود تحلیل‌ها بلامانع است اما در منافع و مصالح ملی همه ما یک صدا هستیم. امروز هم مانند 36 سال پیش باز هم فریاد می‌زنیم استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: انقلاب اسلامی ما از آن همه ملت ایران است نه مربوط به قشر خاصی است و نه مربوط به جناح خاصی. ملت یکپارچه قیام کرد و این انقلاب را به پیروزی رساند. امروز هم همه باید یکپارچه از منافع این مردم و منافع نظام جمهوی اسلامی ایران به خوبی دفاع کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: انقلاب برای تغییر اسم نبود. انقلاب برای تغییر رسم‌ها بود. انقلاب برای زدودن رسوماتی بود که عدالت یا آزادی و ارزش‌های دینی را نادیده می‌گرفت. امروز هم خواسته مردم ما نسل جوان ما همان خواسته 36 ساله ملت بزرگ ایران است.

 

این دولت وفادار به وعده‌های خود است

وی افزود: مردم ما در سال گذشته با آرای خود طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری پای صندوق آرا آمدند و دولت تدبیر و امید را با آرای خود انتخاب کردند. این دولت متعهد به رای مردم و وفادار به وعده‌های خود تا پایان خواهد بود. مسیر و راه خود را ادامه می‌دهد تا یکی بعد از دیگری وعده‌های خود را عملیاتی خواهد کرد در زمینه اقتصادی، در زمینه فرهنگی، رفاه اجتماعی پیام قوت، تدبیر و امید با حمایت مردم و با حمایت و همکاری مردم از طرف این دولت به گوش جهانیان رسیده است.

وی در ادامه گفت: اینکه می‌گویند ایران به خاطر تحریم‌ پای میز مذاکره آمد، دروغ می‌گویند؛ اگر فکر می‌کنید ایران به خاطر تحریم تسلیم شده چرا به تحریم ادامه نمی‌دهید، درغگویی را کنار بگذارید فکر نکنید ملت ایران از فشار و تحریم می‌ترسد.

روحانی ادامه داد: امروز با افتخار به ملت ایران اعلام می‌کنیم در 6 ماهه اول امسال رشد داشتیم تا مردم بدانند که کشور در مسیر پیشرفت به راه خود ادامه خواهد داد و باید بدانیم سال 91 و 92 را با رشد منفی پشت سر گذاشتیم اما سال 93 را با رشد مثبت به پایان خواهیم رساند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در صنعت، معدن و بازرگانی نیز رشد داشته‌ایم تصریح کرد: در صنعت 6.5 درصد، معدن 10.5 درصد و بازرگانی 5.4 درصد در طول 6 ماهه اول امسال رشد داشته و در زمینه نفت رشد هم قابل توجهی داشته‌ایم؛ رونق اقتصادی در کشور آغاز شده و این مسیر سهولت برای کسب و کار و بهبود رونق اقتصادی است.

وی ادامه داد: در طول سال گذشته رتبه ایران در کسب و کار از منظر جهانی 22 بوده است و باید گفت از لحاظ اقتصادی رشد یافته‌ایم؛ برای مثال برای سهولت در واردات و صادرات در سال 93 در ترخیص گمرک از 7 روز به یک روز و واردات کالا به ویژه کالاهای اساسی از 26 روز به 3 روز تقلیل یافته است و باید بگوییم که تسهیلات برای رونق کسب و کار 40 درصد بیش از سال قبل است.

 

ملت در مسیر رونق و اقتصاد ماومتی حرکت می‌کند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت به تکمیل 7 هزار طرح نیمه‌تمام پرداخته است تصریح کرد: این نشانگر آن است که ملت در مسیر رونق، اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند و باید بگوییم در 10 ماهه امسال صادرات غیرنفتی نسبت به ده ماهه پارسال بیش از 24 درصد رشد رسیده است که این میزان از 34.3 به 42.6 افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: تولید نفت در یک سال گذشته از 2.7 میلیون در روز به 9.7 میلیون در روز ارتقا یافته و در تولید گاز 5 فاز در پارس جنوبی روزانه صد میلیون مترمکعب بیش از پارسال تولید می‌کنیم و تا سال آینده صد میلیون متر مکعب اضافه خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه در تولید گندم با 2 میلیون تن افزایش تولید روبرو بوده‌ایم و 6.8 میلیون تن گندم خریداری شد، خاطرنشان کرد: در زمینه مکانیزه شدن تحول خوبی در کشاورزی ایجاد شده که تعداد تراکتورها 250 درصد افزایش، تعداد کمباین‌ها 350 درصد افزایش و تلاش برای احیای 550 هزار اراضی دشت خوزستان و ایلام آغاز شده است.

 

تورم به 17 درصد رسیده است

رئیس‌جمهور ادامه داد: همانطور که پارسال قول داده بودم که تورم را 35 درصد به 25 درصد برسانیم امروز باید بگوییم که این امر به 17 درصد رسیده است پس دولت توانسته با حمایت مردم جوانان و کارکنان قدم مهمی را برای رشد کشور بردارد.

 

دانشگاه‌ها نسبت به سال گذشته آرام‌تر هستند

روحانی با بیان اینکه در زمینه علم و فناوری و فرهنگ شاهد رشد بسیار بالایی بودیم، خاطرنشان کرد: در تمام دانشگاه‌ها مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی رشد داشتیم. دانشگاه‌ها نسبت به گذشته آرام‌تر هستند و به راه خود ادامه می‌دهند. همچنین باید بگوییم این دولت بعداز چند سال قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را اجرا و عملیاتی می‌کند که این در حالی است که قانون شرکت دانش‌بنیان به 1300 شرکت افزایش پیدا کرده و رشد 22 درصدی داشته است.

وی با اشاره به صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در این زمینه 2 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است که از لحاظ رتبه باید بگوییم دو رتبه رشد کرده‌ایم و اکنون در رتبه 14 جهانی هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تکنولوژی نانو به رشد هفتم جهان رسیده‌ایم تصریح کرد: یک رتبه نسبت به سال گذشته خود افزایش داشته‌ایم همچنین در زمینه بیوتکنولوژی به رتبه 14 رسیده‌ایم که دو پله صعود کرده‌ایم و همواره انقلاب بر رشد علم و فناوری تاکید کرده است و در سالگرد انقلاب می‌توانیم بگوییم پسران و دختران در مراکز تحقیقاتی به فعالیت علمی خود ادامه می‌دهند.

 

در زمینه سلامت کار بزرگی انجام داده‌ایم

روحانی با بیان اینکه دولت در زمینه اجتماعی 14 میلیون نفر از اعضای خانواده‌های کم‌درآمد را تحت پوشش خود قرار داده است اظهار داشت: از آغاز سال سبدهای کالایی به این افراد اختصاص یافت که همان گونه که وعده دادیم توانستیم توزیع پوشش درمانی در سراسر کشور را اجرا کنیم و همه تحت پوشش درمانی قرار گرفتند.

وی با اشاره به تحول در سلامت خاطرنشان کرد: در زمینه تحول در سلامت کار بزرگی انجام دادیم آن هم پرداختی مردم در بیمارستان‌ها از 37 درصد سال گذشته به 6 درصد رسیده است و قیمت لوازم پزشکی پرمصرف در بیمارستان‌ها کاهش داشته،همچنین دسترسی به اقلام دارویی از 320 به 750 قلم افزایش پیدا کرده است که باید بگوییم هزار و 945 خانه بهداشت روستایی در سراسر کشور تاسیس شده است.

روحانی با بیان اینکه همه خانواده‌های ایثارگر قانون جامع ایثارگری اجرا شده است و معوقات به آنان پرداخت شده است، گفت: یکی از مشکلاتی که اکنون در شهرها و کلان‌شهرها با آن روبرو هستیم هوای آلوده و ریزگردها هستند که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

ریزگردها از کشورهای همسایه به کشور ما می‌رسند

رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت با توزیع بنزین و گازوئیل استاندارد از رشد آلودگی کم کرده است همچنین سهم سوخت نیروگاه‌ها از 46 درصد به 36 درصد کاهش یافته است که این امر موثر بوده و بیش از دویست هزار خودروی فرسوده را از رده خارج کردیم و باید در زمینه ریزگردها مقابله کنیم اما این کار بزرگی است و کوتاه‌مدت نیست چراکه ریزگردها از کشورهای همسایه به شهر و کشور ما می‌رسند و دولت تلاش انجام داده است تا با تلاش همسایه غربی یک برنامه بلندمدتی را برای مقابله با ریزگردها انجام دهد.

 

دولت به شعار خود در عرصه سیاست خارجی مبنی بر تعامل سازنده با جهان پایبند است

وی با بیان اینکه دولت در سیاست خارجی به شعار خود متعهد است خاطرنشان کرد: دولت همچنان بر شعاری که در زمینه سیاست خارجی داده است که همانا تعامل سازنده با جهان است متعهد است و دولت توانسته است بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای را بشکند و رویکرد جدیدی را ادامه بدهد. آنچه در زمینه مذاکرات هسته‌ای به دنبال آن است رسیدن به تفاهم مشترک برد- برد است.

 

طرف مقابل باید به تحریم‌های غیرقانونی خود پایان دهد

روحانی ادامه داد: این به آن معناست ایران شفافیتی برای صلح‌آمیز هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی انجام می‌دهد و طرف مقابل نیز باید تحریم‌های غیرقانونی را پایان دهد که این به نفع دو طرف است.

روحانی خاطرنشان کرد: آنهایی که می‌گویند ایران به خاطر تحریم‌ها پای مذاکره آمده است دروغ می‌گویند. ایران نه به خاطر فشار بلکه به خاطر منطق به پای میز مذاکره آمده است. برای صلح در منطقه و جهان و اگر تحریم‌ها باعث شده پس چرا به تحریم‌ها ادامه نمی‌دهند و چرا به پای میز مذاکره آمده‌اند. دروغگویی را رها کنید و با صداقت حرف بزنید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با صداقت حرف بزنید و بگویید در برابر ملت ایران جز تعامل راهی باقی نمانده است. بیایید به دنیا با صدایی رسا بگویید که اگر در منطقه خاورمیانه خواهان استقلال صلح‌ و ثبات و ریشه‌کن کردن تروریسم هستیم راهی جز جمهوری اسلامی نداریم.

وی اظهار داشت: همانگونه که دیدیم در عراق، سوریه، لبنان و یمن قدرتی که در برابر گروه‌های تروریستی در سوریه، یمن و لبنان کمک کرد ایران بود و امروز می‌بینید با ادامه تحریم‌ها در اجماعتان با شکاف روبرو می‌شوید. واقعیت‌ را بنگریم و بدانیم مذاکرات به نفع جهان است به شرط آنکه راه عزت‌مندانه‌ای که ایران در پیش پای شما گذاشته است و به درستی از این فرصت استفاده کنیم.

رئیس جمهور اظهارداشت: ما در طول یک سال گذشته توانسته‌ایم بخشی از تحریم‌های غلط و ظالمانه را کنار بزنیم، نزدیک به 12 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که به ناحق بلوکه شده است را آزاد کرده‌ایم، شما می‌دانید دور زدن تحریم‌ را ما در طول یکسال گذشته تسهیل کردیم.

وی ادامه داد: جلوی تحریم‌های نفتی که آمریکا ظالمانه به دنبال آن را گرفته‌ایم و در زمینه امور مالی و بانکی قدم‌هایی را برای گشایش برداشته‌ایم، صادرات پتروشیمی ما، قطعات هواپیماهای ما، حمل و نقل دریایی و خودروسازی ما و بیمه را از تحریم خارج کرده‌ایم.

 

همانطور که قبلا گفتیم هم چرخ سانتریفیوژها و هم اقتصاد کشور خواهد چرخید

روحانی خاطرنشان کرد: واردات کالاهای اساسی با غذایی، تجارت طلا و فلزات از شرایط سخت گذشته خارج کرده‌ایم، جمهوری اسلامی ایران به تعهد خود در برابر ملت ایران برای پیشرفت و همچنین برای متعهد ماندن به آرمانهای انقلاب خود پایبند خواهد بود و همانطور که این دولت از ابتدا اعلام کرده است هم چرخسانترفیوژها خواهند چرخید و هم اقتصاد کشور و دولت به این رویه و تعهد خود ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور اظهار داشت: می‌دانید دولت جمهوری اسلامی ایران در یک‌سال گذشته با قدم‌هایی که با همت مردم برداشته است، ایران هراسی و اسلام‌هراسی را به جهانیان روشن کرده است که منطق ایران در برابر دیگران و بیگانگان و غرب همان منطق نامه امام به گورباچوف و نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب است.

وی ادامه داد: ما با این منطق با دنیا سخن می‌گوییم، ما با همین منطق راهمان را ادامه خواهیم داد، راه ما پیشرفت است، راه ما تعالی کشور است و همانطور که مشاهده می‌شود ما در امنیت و ثبات منطقه قدم‌های بسیار مؤثری را برداشتیم، جمهوری اسلامی ایران با موفقیت نشست وز رای خارجه کشورهای غیر متعهد را برای حمایت از فلسطین در تهران تشکیل داد.

رئیس جمهور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با قدرت به حمایت از مردم فلسطین و غزه در برابر تجاوز ناجوانمردانه اسرائیل ایستادگی کرد، جمهوری اسلامی ایران مسیر و راه خود را ادامه خواهد داد البته هرکاری ما کردیم از انقلاب، از پیروزی در جنگ تحمیلی و تا امروز در برابر توطئه‌ها فقط با اتکاء به خداوند بزرگ و حمایت مردم ما بوده، توجه ما به خداست، سرمایه اصلی ما حق است، خاندان اهل بیت هستند، توجهات حضرت ولی‌عصر و امام زمان است و ما با پشتوانه اینها به راه خود ادامه می‌دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز که 22 بهمن است باز هم استمداد ما به سمت حضرت حق است، از خدا می‌خواهیم که ملت ما را در مسیر سربلندی کشور همواره پیروز و موفق بدارد و باران رحمتش را بر ملت ما همواره نازل کند و دریغ مدارد، رحمت و عطوفت محمدی را بر قلب‌های ما نازل کند، خداوند به آبروی شهیدان عزت، شرف، استقلال و آزادی مردم ما را نگاهبان باشد.

منبع: یزدرسا


آخرین اخبار آخرین اخبار