پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


درگذشت کارگردان مطرح سینما و تلویزیون +عکس


کرتیس هنسن که برای فیلم "محرمانه لس آنجلس" برنده اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد، سه‌شنبه عصر در منزل خود در هالیوود هیلز درگذشت. او 71 ساله بود.

به گزارش یزدامروز؛کرتیس هنسن که برای فیلم "محرمانه لس آنجلس" برنده اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد، سه‌شنبه عصر در منزل خود در هالیوود هیلز درگذشت. او 71 ساله بود.

مسئولان اورژانس اعلام کردند حدود ساعت 4:52 عصر از منزل هنسن، وضعیت یک مرد بی‌هوش اطلاع داده شد. به گزارش تی‌ام‌زد که خبر درگذشت هنسن را ابتدا اعلام کرد، مأموران اورژانس خود را به خانه هنسن را رسانند و همان جا مرگ او اعلام شد. هرچند به نظر می‌رسد هنسن بر اثر حمله قلبی از دنیا رفت، اما یک سخنگوی اداره پلیس لس آنجلس نتوانست این خبر را تأیید کند و گفت: او به دلایل طبیعی درگذشت. هنسن مدتی بود حال مساعدی نداشت.
به گزارش ددلاین، هنسن فیلمنامه "محرمانه لس آنجلس" را با اقتباس از رمان نوآر جیمز الروی نوشت و در 1997 آن را تهیه و کارگردانی کرد. فیلم او در بخش مسابقه رسمی جشنواره کن به نمایش درآمد و بعداً نامزد 9 جایزه اسکار از جمله جوایز اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردان شد.
کوین اسپیسی، راسل کرو، گای پیرس، جیمز کرامول، دنی دویتو و کیم بیسینگر (در نقشی کوتاه که اسکار بهترین بازیگر زن مکمل را برایش به همراه داشت) در "محرمانه لس آنجلس" بازی کردند که داستانش در 1953 در لس آنجلس روی می‌دهد و درباره یک گروه فاسد از افسران اداره پلیس لس آنجلس است.
هنسن متولد 24 مارس 1945 در رنو در نوادا بود. او در لس آنجلس بزرگ شد و فعالیت هنری را از اوایل دهه 1975 با نوشتن و کارگردانی فیلم‌های مستقل شروع کرد. او یک دهه بعد در 1983 تام کروز جوان را در فیلم "از دست دادن آن" (1983) کارگردانی کرد و فیلمنامه فیلم‌های "سگ سفید" (1982) و " Never Cry Wolf" تولید 1983 را نوشت.
او در دهه 1990 بیشتر بر کارگردانی متمرکز شد و فیلم‌هایی مانند "هم‌نشین بد" (1990)، "دستی که گهواره را تکان می‌دهد" (1992) و "رودخانه خروشان" با بازی مریل استریپ و کوین بیکن را ساخت.
هنسن بعد از "محرمانه لس آنجلس" فیلم "پسران شگفت‌انگیز" (2000) را کارگردانی کرد. مایکل داگلاس در این فیلم نقش یک استاد دانشگاه ناآرام و توبی مگوایر و کیتی هلمز نقش دانشجویان او را بازی می‌کنند. فرانسس مکدارمند، ریپ تورن و رابرت داونی جونیر از دیگر بازیگران این فیلم بودند. داونی جونیر مانند مگوایر در آن زمان هنوز نقش ابرقهرمانان را بازی نکرده بود.
هنسن سپس در 2002 فیلم "هشت مایل" را با بازی امینم رپر معروف ساخت. فیلم او به نوعی زندگی‌نامه شخصی امینم و درباره یک رپر جوان اهل دیترویت است که می‌کوشد در این کار موفق باشد.
هنسن در 2005 کمدی درام "جای او" (In Her Shoes) را درمورد دو خواهر (کامرون دیاز و تونی کولت) و ارتباط آن‌ها با مادربزرگشان (شرلی مک‌کین) کارگردانی کرد. فیلم بعدی او "خوش شانسی تو" (2007) با نقش‌آفرینی اریک بانا، رابرت دووال و درو باریمور بود. آخرین فیلم بلند داستانی هنسن "در تعقیب ماوریکس" (2012) با بازی جانی وستن، جرارد باتلر و الیزابت شو درباره جی موریارتی موج‌سوار معروف بود.
او در 2011 به پرده کوچک روی آورد و فیلم تلویزیونی "بزرگ‌تر از آنکه شکست بخورد" را برای شبکه اچ‌بی‌او ساخت. فیلم او که درباره عملکرد واشنگتن و وال استریت در دوران بحران مالی اواخر دهه 2000 بود، نامزد 11 جایزه ‌امی از جمله دو جایزه برای هنسن در مقام کارگردان و تهیه‌کننده شد، اما هیچ جایزه‌ای نگرفت.
هنسن پیش از آنکه فیلمساز شود، عکاس مجله سینما بود. او هنگام کار در مجله عکس‌هایی از فی داناوی جوان گرفت. آن عکس‌ها باعث شد داناوی برای "بانی و کلاید" تست بازیگری بدهد و بعد از بازی در آن فیلم یکی از معروف‌ترین بازیگران زن هالیوود شد.
هنسن به نمایندگی از شاخه کارگردانان، چند دوره عضو هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی بود


آخرین اخبار آخرین اخبار