پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

بانوان یزدی پاسخ می دهند

دلیل کاهش ساعت گفتگو بین خانواده های یزدی


تغییر سبک زندگی در عصر حاضر باعث شده است تا گفتگو و صمیمیت بین خانواده ها کاهش یابد. چند تن از بانوان یزدی دلیل کاهش یاعت گفتگو بین خانواده ها پاسخ داده اند که در ادامه می خوانید:

به گزارش یزد رسا به نقل از یزدبانو، مرجان زینبیه بانوی یزدی افزایش دغدغه های زندگی و درگیری خانواده ها با مشکلات مختلف را ازجمله دلایل کاهش گفتگو وصمیمیت در بین خانواده ها بیان کرد و افزود: گسترش روز افزون رسانه ها باعث شده تا وقت زیادی از افراد گرفته شود.

فاطمه پور شفیعی بانویی دیگر افزایش چشم و هم چشمی و به تبع آن مشکلات مالی را عاملی دانست که در پی آن افراد مجبورند به چند شغله بودن روی بیاورند و در نهایت بدلیل نبود وقت از گفتگوی با خانواده محروم شوند.

وی ادامه داد: عدم تفاهم بین زن و شوهر باعث می شود تا ناخودآگاه از یکدیگر فاصله گرفته و نتوانند همدم خوبی برای هم باشند. این به دلیل عدم آگاهی در انتخاب همسر است.

وی وجود مشکلات مالی و روی آوردن زن و شوهر به درآمد و در نهایت خستگی باعث شده تا آنها نتوانند به طور شایسته صمیمت را بر زندگیشان حاکم کنند.

خانم شادان پورگفت: عوامل زیادی در امر کاهش ساعت گفتگو بین خانواده ها نقش دارد؛ اما فکر می کنم عمده ترین دلیل آن فقر مالی و فرهنگی و همچنین کاهش معنویت در خانواده ها است.

اگر خانواده کمتر به جنبه مالی توجه داشته باشند، مسلما با آزاد شدن وقت می توان ساعاتی را برای گفتگو و همدلی با یکدیگر بپردازند.

زهرا زارعین، بانویی که در زمینه آرایشگری فعالیت می کند، می گوید: فراموش کرده ایم که فلسفه تشکیل خانواده چیست. صبر و گذشت در افراد کم شده است و از طرفی افزایش توقع باعث شده تا افراد کمتر بتوانند همدیگر را دریابند و در نهایت کاهش گفتگو و صمیمیت را منجر شده است. 

خانواده جوکار معتقد بودند: در زمان های قدیم مادر بزرگ و پدر بزرگ ها با مهارتی خاص فرزندانشان را دور هم جمع کرده و سعی داشتند بین فرزندان صمیمیت ایجاد کنند که در نهایت این صمیمت باعث جذب و تمایل بیشتر فرزندان به گردهمایی خانوادگی می شد.

این زوج هم‌نظر ادامه دادند: متاسفانه امروز افراد خیلی تحمل بازی و شور و نشاط بچه ها را ندارند و سعی می کنند با سرگرم کردن آنها با رسانه ها این شور و هیجان را فرو نشانند. واین عاملی است تا از جذابیت گردهمایی خانواده ها بکاهد.
خانواده جوکار این دیدگاه را دارند که رسانه ها و کاهش صبر و حوصله بزرگتر ها ازجمله دلایل کاهش گقتگو بین خانواده ها است.


پیش از این یکی از کارشناسان خانواده به این سوال خبرنگار یزدبانو پاسخ داده بود که در ادامه می خوانید.

کارشناس مسائل خانواده:مسئولان فرهنگی از مقصران کاهش گفتگو درخانواده

کارشناس مسائل خانواده گفت: هدایت خانواده ها به سمت سبک زندگی اسلامی و ترویج آن در جامعه راهی برای برون رفت از معضل کاهش گفتگو بین اعضای خانواده است.

حجت الاسلام ابوالقاسم دهقان چناری در گفتگو با خبرنگار یزدبانو با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ترویج سبک زنگی اسلامی اذعان کرد:  مسئولان یکی از مقصران اصلی این معضل هستند و باید برای ترویج سبک زندگی اسلامی اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی چشم و هم چشمی یکی از عوامل کاهش گفتگو بین افراد خانواده بیان کرد و گفت: ترویج مسئله سبقت اقتصادی خانواده ها از یکدیگر باعث شده تا اعضای خانواده بیشتر به فعالیت اقتصادی بپردازند.

دهقان چناری ادامه داد:  وقتی پدران و یا مادرانی برای تامین معاش خانواده و افزایش قدرت اقتصادی حتی به صورت دو یا سه شیفت به کار مشغولند، دیگر زمانی برای دور هم جمع شدن و گفتگوی بین خانواده باقی نمی‌ماند.

کارشناس مسائل خانواده گفت: خانواده ها می توانند با کاهش توقع و قناعت پیشگی از زمان فعالیت اقتصادی خود کاسته و وقتی را به برای هم‌نشینی با اعضای خانواده اختصاص دهند.

وی فرزندان را قربانی اصلی کاهش روابط بین خانواده ها بیان کرد و افزود: خانواده ها نباید اجازه دهند که مشکلات مالی هدف اصلی زندگی خانواده را تغییر  دهد.

دهقان چناری عدم مدیریت استفاده از رسانه ها  را از دیگر عومال کاهش گفتگو بین اعضای خانواده بیان کرد و تصریح کرد: باید تدبیری اندیشیده شود که سواد رسانه ای بالا رفته و فرهنگ استفاده درست و مناسب از رسانه ها در جامعه فراگیر شود.

وی به والدین هشدار داد: از سپردن فرزندانشان به دست رسانه ها پرهیز کنند و سعی کنند با اختصاص دادن وقت بیشتر برای فرزندان از پیامدهای ناشی از کاهش گفتگو بین اعضای خانواده بکاهند.

انتهای پیام/ش
 


آخرین اخبار آخرین اخبار