پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پایان توهم پیروزی؛

دوگانه «جنتی - لاریجانی» و شکست پروژه تغییر اصلاح طلبانه پارلمان


دوگانه جنتی _ لاریجانی در ریاست بر مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را می توان شکست رسمی پروژه تغییر اصلاح طلبانه پارلمان و پایان توهم پیروزی اصلاح طلبان دانست.

به گزارش یزدامروزبه نقل از عصرسیاست، از ماه ها قبل از برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جو رسانه ای جریان خاص با کمک و استفاده از رانت ها و حمایت های دولتی سعی در القای تحول در ساختار مجلس شورای اسلامی داشتند؛ جو سازی که در بسیاری از موارد با زیاده خواهی همراه بوده و توهم پیروزی قاطع اصلاح طلبان در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را تبلیغ می کردند.

این جوسازی رسانه ای که با القا توهم پیروزی اصلاح طلبان گره خورده بود حتی تا زمان مشخص شدن گرایش نمایندگان منتخب مردم ادامه داشت زیرا آن ها نمی توانستند باور کنند که لیست امید مورد حمایت اصلاح طلبان و دولتی ها بیش از 100 نماینده ندارد و این توهم به مجلس خبرگان رهبری نیز تسری یافت که ادامه این روند را نیز در القای توهم پیروزی در دومجلس مشاهده کرد.

 

اما تحولات آتی هر دو مجلس به خوبی نشان داد توهم پیروزی اصلاح طلبان مانند حباب عمر طولانی نداشته و در عمل شکست دیگری در کارنامه اصلاح طلبان ثبت شده است. در هفته گذشته که انتخابات خبرگان رهبری در جریان بود اصلاح طلبان و جریان حامی دولت تلاش بسیاری برای انتخاب کاندیدای مورد حمایت خود کردند و از روزها قبل مارش پیروزی را دمیده بودند اما با انتخاب قاطع آیت الله جنتی به عنوان رئیس مجلس خبرگان تا حدود زیادی این تب فروکش کرده و بر انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی سرریز شد.

مجلس شورای اسلامی که اصلاح طلبان و حامیان دولت از همان ابتدا داعیه کسب حداکثری آن بودند با تشکیل فراکسیون ولایت و عضویت بیش از 170 نماینده ملت مانع جدیدی را بر سر توهم پیروزی اصلاح طلبان و تغییر اصلاح طلبانه بهارستان ایجاد کرد.

با این وجود اصلاح طلبان که بار دیگر به حذب نمایندگان مستقل امیدوار بودند سعی کردند این توهم پیروزی را ادامه داده و تا انتخابات هیئت رئیسه مجلس بکشانند اما تحولات امروز مجلس و انتخابات هیئت رئیسه موقت مجلس را می توان  شکست قطعی پروژه تغییر اصلاح طلبانه پارلمان دانست.

در انتخابات هیئت رئیسه موقت که صبح امروز در مجلس برگزار شد دکتر علی لاریجانی از فراکسیون ولایت با کسب 173 رای بر کرسی ریاست موقت مجلس تکیه زده و دکتر عارف اصلاح طلب که تا پیش از این ریاست وی را بر مجلس قطعی می دانستند از رسیدن به کرسی ریاست بازماند.

نکته قابل تامل این است که درست است که انتخابات امروز برای انتخاب هیئت رئیسه موقت بوده است اما آنچه از فراکسیون های مجلس برمی آید ریاست دکتر لاریجانی بر مجلس قطعی است زیرا فراکسیون ولایت بیش از 170 نماینده دارد.

 دوگانه جنتی _ لاریجانی را می توان پایانی بر توهم پیروزی اصلاح طلبان و پروژه تغییر اصلاح طلبانه مجلس دانست زیرا با این تحولات اصلاح طلبان مانند سال های گذشته بار دیگر در دو مجلس قانونگذاری و خبرگان در اقلیت خواهند بود.

پیش از این نیز تحلیلگر شورای روابط خارجی آمریکا در واکنش به انتخاب آیت الله جنتی به ریاست خبرگان تاکید کرده بود: انتخاب آیت‌الله جنتی نشان داد پیروزی متحدان روحانی در انتخابات توهم بود. (بیشتر بخوانید)

انتهای پیام/آ 


آخرین اخبار آخرین اخبار