پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

استاندار یزد:

ذهن خلاق آذریزدی آثار او را ماندگار کرد


استاندار یزد با اشاره به زندگی و آثار مهدی آذریزدی گفت: تراوش‌های ذهن خلاق آذریزدی در کتاب‌های او به خوبی قابل ملاحظه است و این ذهن خلاق باعث ماندگاری آثار پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران شده است.

به گزارش یزد امــــروز، سید محمد میرمحمدی، پیش از ظهر امروز در ‌آیین بزرگداشت مهدی آذریزدی، پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران زمین با عنوان «یاد پدر» که به مناسبت ششمین سالگرد وفات وی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد برگزار شد، اظهار داشت: با مطالعه آثار و زندگی آذریزدی عطش خواندن و مطالعه در کودکان و نوجوانان و هر علاقمند به ادبیات ایجاد می‌شود.

میرمحمدی ادامه داد: آذریزدی به مطالعه و خواندن بسیار علاقمند بود و زمانی که صحبت می‌کرد، شوق مطالعه و علاقه به خواندن کتاب در چشمان او مشاهده می‌شد و از روستا به شهر آمد تا به آرزوی دیرینه‌اش که خواندن و نوشتن بود برسد.

استاندار یزد خاطر نشان کرد: در آثار آذریزدی تقابل خیر و شر، مظلوم و ظالم، نیکی و بدی و ... بسیار برجسته است و کودکان و نوجوانان با مطالعه داستان‌های وی به سمت مسیرهای زیبا همراه با اخلاق هدایت می‌شوند و نقطه قوت این داستان‌ها این است که آثار آذریزدی به زبان ساده بیان شده است.

وی یادآور شد: این هم از هنر آذریزدی است که چگونه فرزندان را با آن سادگی شعرها، قصه‌ها و کلمات زیبا به مسیر درست هدایت می‌کند و با ظرافتی مثال‌‌زدنی، مسیر درست را برای کودکان ترسیم می‌کند.

میرمحمدی اظهار داشت: آذریزدی کتاب‌های حافظ، سعدی، کلیله و دمنه و کتاب‌هایی از این دست را به زبان ساده بازآفرینی می‌کند و این توانایی در کمتر کسی یافت می‌شود و این کار بسیار ارزشمندی است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.

* حمایت مقام معظم رهبری از کتاب‌های آذریزدی

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان استان یزد در سال 86 اشاره کرد و عنوان داشت: رهبر معظم انقلاب در آن دیدار که خود استاد آذریزدی نیز حضور داشت، ضمن تقدیر و تجلیل از پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران، فرمودند: «من وقتی کتاب‌های آذر را تورق کردم، دیدم برای فرزندانم مناسب است، نه تنها به فرزندان خودم اهدا کردم بلکه برای کسانی که پیرامون من بودند از اقوام و فامیل، این کتاب را تدارک دیدم».

وی افزود: از این صحبت مقام معظم رهبری که در حمایت از آثار و کتاب‌های آذریزدی بیان فرمودند نیز می‌توان درس بزرگی گرفت که ما نه تنها برای فرزندان خود باید اقدام کنیم و کتاب‌های مناسبی تهیه کنیم بلکه برای کودکان اقوام و فامیل هم اگر کتاب مناسبی مشاهده کردیم، برای هدیه به آنها و معرفی این کتاب‌ها به خانواده‌ها آنها پیشقدم شویم.

میرمحمدی ادامه داد: این هدیه دادن هم موجب می‌شود کودک یک رابطه بسیار صمیمی با ما احساس کند و هم اینکه بذر علاقه به خواندن و مطالعه در ذهن او کاشته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از جنبه‌هایی که می‌توان در زندگی و آثار آذریزدی به آن اشاره کرد، هنر فن بیان این نویسنده بزرگ است که می‌توان این هنر را از نمونه‌های بارز مؤلفان و نویسندگان به حساب آورد.

* آذریزدی زبان محلی را چاشنی آثار خود کرده است

میرمحمدی افزود: آذریزدی در آثار و داستان‌های خود کلمات سنگین عربی و فرنگی را به زبان فارسی ساده تبدیل کرده و یک گام رو به جلوتر برداشته و آن اینکه این کلمات را حتی تبدیل به زبان محلی کرده یا زبان محلی را چاشنی کارهای خود کرده است تا مطالب برای کودکان و نوجوانان بسیار لذت‌بخش و شیرین باشد زیرا وقتی کودکی مطلبی را می‌خواند و آن را می‌فهمد، ضمن آشنایی با اصطلاحات محلی، نهایت لذت را از آن داستان و مطلب می‌برد.

استاندار یزد همچنین به سطح ملی و بین‌المللی کتاب‌های آذریزدی اشاره و خاطر نشان کرد: وقتی کسی جایزه یونسکو می‌گیرد و آثار او در شورای کتاب کودک به عنوان کتاب سال معرفی می‌شود یعنی آثار او در سطح ملی و بین‌المللی مورد قبول واقع شده و این بسیار ارزشمند است.

وی اظهار امیدواری کرد: با هدیه کتاب‌هایی ارزشمند مانند آثار آذریزدی به نسل نوجوان و جوان کشور، فضای اجتماعی جامعه با فرهنگ، ادبیات، علم و اخلاق غنی شود و کودکان و نوجوانان از همان ابتدا از پلیدی‌ها و بدی‌ها دور شوند.

میرمحمدی از همه افرادی که این زمینه را فراهم می‌آورند تا مردم جامعه و جوانان کشور با مفاخر کشور و آثار آنها آشنا شوند، تشکر و اظهار امیدواری کرد: با درس گرفتن از آثار این مفاخر و نخبگان ملی، ایران اسلامی بتواند از نظر اخلاق و فرهنگ، سرآمد مردم دنیا باشد.

 

منبع:فارس


آخرین اخبار آخرین اخبار