پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گفتگو با نخستین بانوی تعمیرکار یزدی:

راه اندازی اولین تعمیرگاه ویژه بانوان در یزد+تصاویر


سمیه یکتا که مدیر اولین مجتمع فنی تعمیر اتومبیل ویژه بانوان در یزد است از بچگی علاقه زیادی به خودرو داشته‌ و انگیزه‌اش از انتخاب رشته ریاضی در دبیرستان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک بوده است.

به گزارش یزدامروز، سمیه یکتانسب متولد سال 1363 است. وی دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان خارجی بوده و در حال حاضر دانشجوی مهندسی مکانیک است.

این دختر پرتلاش مدیر اولین مجتمع فنی تعمیر اتومبیل ویژه بانوان در یزد است.

سمیه یکتانسب در گفتگو با خبرنگار یزدبانو می‌گوید: از بچگی علاقه زیادی به خودرو داشته‌ و انگیزه‌ام  از انتخاب رشته ریاضی در دبیرستان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک بوده است. به هرکاری که مربوط به خودرو باشد، علاقه دارم و این مسئله باعث شد برای راحتی بانوان مجتمع فنی سحر را راه‌اندازی کنم.

مجتمع از چه زمانی شروع به کار کرده است؟

مجتمع فنی سحر از 20دی ماه سال جاری کار خود را با نیروهای آموزش دیده و مجرب شروع کرده است و خدا رو شکر تا الان مشتری‌ نداشته ایم که از کار پرسنل ما ناراضی باشد.

از اینکه مدیر مجموعه‌ تعمیر خودرو هستید، چه حسی دارید؟

در جامعه ما بویژه در یزد تعمیرکاری را شغلی مردانه قلمداد می‌کنند؛ در صورتی که اینگونه نبوده و بانوان این قابلیت را دارند که در این حرفه خوش بدرخشند.

از اینکه توانسته‌ام محیطی امن را برای بانوان فراهم کنم تا بتوانند خود اتومبیلشان را برای تعمیرات و سرویس بیاورند، خوشحالم.

در رابطه با بخش‌های مختلف مجتمع توضیحاتی بفرمایید.

این مجتمع در بخش های مختلف از جمله شست‌وشوی کامل خودرو، تعویض روغن کلیه خودروهای سبک، تعمیرات بخش‎‎های مختلف اعم از خدمات برق و سوخت، تنظیم موتور و عیب‎‎یابی انواع خودرو، ارائه خدمات می‌کند.

طبیعی است که تعمیر خودرو کار سنگینی است؛ بانوان شاغل در این مجتمع چطور با این مقوله کنار آمده‌اند؟

کارهای سنگین در این مجتمع را دستگاه انجام می‌دهد.بانویی که به کار تعمیر خودرو علاقه داشته باشد، می‌تواند به این عرصه ورود کند و منافاتی با لطافت زنانه ندارد.

زنان خیلی قوی هستند و آستانه تحمل آنها خیلی بالاتر از مردان است؛ و بیشتر از مردان برای این کار انرژی میگذارند.

اغلب ظرافت زنانه‌ به ما کمک کرده و باعث می‌شود تا عیب ماشین را زودتر بیابیم.

در کار فنی خانم‌ها امتحان خوبی پس داده‌اند؛ خیلی از بانوان اینجا، مادر هم هستند و علاقه و توانمندی باعث شده به این کارروی آورند.

لازم به ذکر است، در این مجتمع فنی اتاق بازی کودکان هم داریم تا پرسنل با فراغ بال به کار خود بپردازند.

چه صحبتی با خانم‌ها دارید؟

هیچ موقع از چیزی هراس وترس نداشته باشند. با صبر و پشتکار علایق عاقلانه خود را دنبال کنند.

چه افرادی در این راه یاری‌تان کردند؟

یکی از دوستان دانشگاهی‌ام درهمه مراحل مشوق و همراه من بوده اند که از ایشان تشکر می کنم.

همچنین از خانم مهدوى مدير بانك كارآفرينى اميد ، خانم خامسی مشاور امور بانوان استانداری، خانم یادگاری عضو شورای شهر یزد و کسانی که ما را در این راه حمایت کردند، تشکر می کنم.

صحبتی با مسئولان دارید؟

از مسئولان می‌خواهم مشکلات پیش روی اشتغال و فعالیت خانم‌ها را برطرف کرده و زمینه را برای بروز توانمندی‌های بانوان فراهم کنند.
آخرین اخبار آخرین اخبار