محتوا محتوا

سرپرست مرکز بهداشت یزد خبر داد


سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد گفت: این استان در زمینه سرطان زنان رتبه نخست و در زمینه سرطان مردان رتبه سوم کشور را دارد.

به گزارش یزدامروز، محمدرضا اعلایی با بیان اینکه بسیاری از سرطان‌ها با غربالگری و تشخیص زودهنگام قابل پیشگیری است، افزود: انتظار داریم مردم برای غربالگری به مراکز بهداشت در نزدیکترین محل سکونت خود مراجعه کنند و از خدماتی نظیر مشاوره تغذیه، تن سنجی، بهداشت باروری، معاینات پزشکی به خصوص برای بیماری‌های زنان، معاینات قلبی و بهداشت روان به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: هم اکنون 72 مرکز بهداشت و پایگاه سلامت در استان یزد فعالیت می‌کنند.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد افزود: 80 درصد مرگ و میرها  در استان  ناشی از بیماریی‌های غیرواگیر مانند بیماری قلبی- عروقی، تنفسی، دیابت، فشار خون ،چربی خون بالا و سرطان است.

محمدرضا اعلائی افزود: برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر باید ابتدا دیدگاه‌ها و نگرش افراد را تغییر داد زیرا که سبک زندگی سالم لازمه پیشگیری از این بیماری‌هاست.

وی با بیان اینکه با اقدامات پیشگیرانه، بیماریی‌های واگیردار کنترل شده ، اظهار داشت: افزایش جمعیت شهری و حاشیه‌نشینی، افزایش مصرف چربی، نمک، فست فود و تغییر سبک زندگی و کم تحرکی از جمله عوامل مهم در افزایش خطر پذیری بیماری‌های غیر واگیر است.

وی تصریح کرد: آگاهی دادن به مردم ، ترویج فرهنگ خودمراقبتی و ارتقاء سطح سواد سلامت، مهمترین راهکار کنترل بیماری‌های غیر واگیر است.

شایان ذکر است جمعیت استان یزد یک میلیون و 138 هزار نفر اعلام شده که 650 هزار نفر در شهر یزد ساکن هستند.

ایلنا/


آخرین اخبار آخرین اخبار