پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد عنوان کرد

رتبه نخست یزد در تولید برق از انرژی خورشیدی


آرش نواب گفت: در زمنیه تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور رتبه نخست را داریم.

آرش نواب در مصاحبه با خبرنگار یزدامروز؛ با اشاره به وجود یازده هزار و ٧٣١ مشترک برق صنعتی، ده هزار و ۲۱۴ مشترک برق کشاورزی و ۵۵۹ هزار مشترک برق خانگی گفت: از ۸۷۰ میلیون کیلووات ساعت فروش انرژی تا پایان خرداد، تقریبا ۳۸۳ میلیون کیلو وات ساعت برای صنعت و ۱۳۳ میلیون کیلووات ساعت برای کشاورزی است که جمع آن تقریبا ۵۰۰ میلیون کیلووات ساعت بوده و این میزان انرژی برق در زمینه تولید صرف شده است.

بالاترین میزان پیک بار مصرف برق دراستان یزد در  12خرداد رقم خورد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد با بیان اینکه پیک بار برق مصرف استان در خردادماه امسال نسبت به سال گذشته ۱۱.۷ درصد رشد داشته است ابراز داشت: بیشترین میزان پیک بار مصرف برق استان در ساعت 13 روز 12 خردادماه سال جاری ۹۶۳ مگاوات بوده که البته پیک بار شبانه هم درساعت 21 شامگاه 17 خرداد با ثبت عدد 919 مگاوات رقم خورده است.

وی اوج مصرف در روز را از ساعت 12  تا 17 و در شب از 20 تا 24 دانست و اذعان داشت: شهرستان یزد با 46 درصد و شهرستان بافق با 3 درصد بیشترین و کمترین میزان پیک بار را در استان به خود اختصاص دادند.

این مسئول تصریح کرد: استان یزد در اوایل در زمینه پیک بار جزو استان‌های قرمز بود اما با ارتباط صنایع و اطلاع‌رسانی هایی که در این زمینه  انجام شد به سبز تغییر رنگ داد.

رتبه نخست یزد در تولید برق از انرژی خورشیدی

نواب با بیان این مطلب که در زمنیه تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور رتبه نخست را داریم ابراز داشت: ظرفیت نیروگاه های یارانه ای 33.7 مگاوات است که متاسفانه تاکنون تنها 6 مگاوات آن مورد بهره برداری قرار گرفته و بخشی نیز در حال احداث است اما به نظر میرسد باید در خصوص برخی مجوزها تجدید نظر کرده، آنان را ابطال و برای درخواست کنندگان جدید مجوز صادر کنیم.

وی در ادامه  به بیان عملکرد نیروگاه های خورشیدی استان پرداخت و گفت: حدود 5.5 مگاوات انرژی خورشیدی متصل به شبکه در حال بهره برداری است که از این میزان 3.5 مگاوات سهم نیروگاه های بزرگ، 1.6 مگاوات سهم نیروگاه های کوچک و 0.4 مگاوات نیز سهم نیروگاه های یارانه ای مساجد،مدارس،دستگاه های دولتی و خانگی است.

وجود 101 نیروگاه خانگی در یزد

این مقام مسئول افزود: 67 نیروگاه یارانه ای مساجد،مدارس و ادارات دولتی و 101 نیروگاه خانگی در حال تولید برق هستند که در مجموع 0.4 مگاوات  معادل 400 کیلو وات برق تولید می کنند و سهم نیروگاه های خانگی از این میزان 140 کیلووات برق است.

نواب در خصوص اقدامات حمایتی شرکت توزیع برق از نیروگاه های خانگی خورشیدی گفت: در راستای ترغیب هم استانی ها برای احداث نیروگاه خورشیدی در منازل اقدامات خوبی صورت گرفته از جمله اینکه برق تولیدی این نیروگاه ها را به ازای هر کیلووات به قیمت 880 تومان خریداری می کنیم در حالی که قیمت فروش آن به ازای هر کیلووات 100 تومان است یعنی مشترکی که نیروگاه خانگی احداث می کند نه تنها برق مصرفی خود را تامین می کند بلکه مازاد آن را نیز به قیمت 780 تومان به شرکت توزیع می فروشد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق یزد در خصوص شرایط مشترکین جهت احداث نیروگاه خانگی خورشیدی اظهار داشت: تمامی مشترکانی که تمایل به احداث این نیروگاه داشته باشند می توانند درخواست خود را در سایت شرکت توزیع برق ثبت کنند که برای آنان مجوز صادر خواهیم کرد.

وی با اشاره به استقبال خوب مردم از این طرح ابراز داشت: این اقدام هم منبع درآمد خوبی برای خانوار بوده و هم تامین کننده برق مصرفی آنان است.

دولت هیچ تسهیلاتی برای احداث نیروگاه های خانگی در نظر نگرفته است

نواب در خصوص پرداخت تسهیلات به این بخش هم گفت: دولت برای احداث این نیروگاه ها هیچ تسهیلاتی در نظر نگرفته اما چنان چه افرادی بخواهند در این زمینه با دریافت تسهیلات سرمایه گذاری کنند می توانیم آنان را به بانک عامل معرفی کرده و در صورت دارا بودن شرایط، تسهیلات معمول بانکی اخذ کنند.

انتهای پیام/ح


 


آخرین اخبار آخرین اخبار