پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد خبر داد


معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در پایان ایراد ضرب‌وجرح، توهین و کلاه‌برداری در حوزه فضای مجازی را بیشترین پرونده‌های ورودی به دادسرا عنوان کرد و گفت: متأسفانه کلاه‌برداری در فضای مجازی در استان افزایش‌یافته است.

به گزارش حبرنگار یزدامروز؛ محمدحسین رحیمی عصر امروز در جمع اصحاب رسانه استان با تأکید بر ضرورت نگاه امیدوارانه به آسیب‌های اجتماعی گفت: اگر این نگاه توأم با اعتقاد به پیشگیری و کار جهادی بشود می‌توانیم در مقابله با آسیب‌های اجتماعی موفق عمل کنیم.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد افزود: علی‌رغم آسیب‌های شدیدی که در جامعه وجود دارد می‌توان با بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود و بر اساس روش‌های علمی و مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داد.

وی بابیان اینکه در قانون احکام مؤثری با رویکرد پیشگیرانه و جود دارد اظهار داشت: اما متأسفانه این احکام به‌درستی اجرا نمی‌شود درحالی‌که هزینه‌های اجرای این احکام (پیشگیری) به‌مراتب کمتر از هزینه‌های رفع مشکلات (درمان) است.

رحیمی در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: از اواخر سال 95 معاونت پیشگیری در فرایند اختلافات خانوادگی ورود کرده و پرونده‌های این اختلافات قبل از ارجاع به دادگستری به این معاونت ارجاع می‌شود پس از ارجاع ابتدا زوجین در یک کارگاه آموزشی تحت عنوان «من، همسرم، رابطه» شرکت کرده و اگر این کارگاه نتوانست زوجین را به سازش برساند به مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند البته اگر در این مرحله نیز زوجین به سازش نرسیدند به دادگستری معرفی می‌شوند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، تعداد پرونده‌های ورودی دعاوی خانواده اعم از مهریه، نفقه، ملاقات فرزند و عدم تمکین را در 10 ماهه نخست سال 97 در حدود 4200 پرونده و در حدود 5800 نفر عنوان و اظهار داشت: از این تعداد هزار پرونده به صلح و سازش ختم شده و ازنظر طلاق توافقی نیز در کشور رتبه بیست و ششم را دارا هستیم که تلاش می‌کنیم جایگاه خود را حفظ کنیم.

رحیمی بابیان اینکه در بحث تخلفات خرد مانند بدحجابی و آلودگی صوتی هم در ابتدای امر، پلیس متخلفین را به این معاونت معرفی می‌کند اظهار داشت: متخلفین در یک دروه آموزشی با عنوان «کارگاه امنیتی-اجتماعی حور» شرکت کرده و درصورتی‌که مجدداً دستگیر شوند وارد سیکل قضائی می‌شوند.

وی با اشاره به این موضوع که بر اساس آمارها عمده‌ترین اختلافات در بین زوجین در 5 سال اول زندگی به وجود می‌آید گفت: با مشارکت نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه، ها برای 700 دانشجوی مجرد به‌صورت کارگاه‌های 35 نفره دوره آمورشی برگزار کردیم که در این دوره آموزش‌های حقوقی، مذهبی و روانشناسی به دانشجویان ارائه‌شده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در پایان ایراد ضرب‌وجرح، توهین و کلاه‌برداری اینترنتی را بیشترین پرونده‌های ورودی به دادسرا عنوان کرد و گفت: متأسفانه کلاه‌برداری در حوزه فضای مجازی در استان افزایش‌یافته که در جهت جلوگیری از آن در تمامی عابر بانک‌ها پیام پیشگیرانه نصب‌شده تا افراد درصورت‌ عدم آگاهی در آخرین لحظه از شیوه کلاه‌برداری شیادان مطلع شوند.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار