پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد:

رعایت نکات بهداشتی،مردم را در برابر«خطرآنفولانزا» ایمن می کند/لزوم واکسیناسون زنان باردار و گروه های آسیب پذیر


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد تاکید کرد: جای نگرانی نیست و مردم استان،ترس و وحشتی از این بیماری نداشته باشند چرا که شیوع هرنوع بیماری مدت زمان معینی دارد وبارعایت نکات بهداشتی می توان به سلامت از آن عبور کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در مصاحبه با یزدامــــــــــروز؛ درخصوص شیوع بیماری آنفولانزا در استان های  کرمان،هرمزگان وسیستان وبلوچستان واحتمال شیوع آن در استان یزد گفت: ظهور بیماری آنفولانزا در فصل پاییز مطلب تازه ای نیست چرا که ما هر ساله در این فصل شاهد بروز این نوع بیماری هستیم.

دکتر محمد حسن لطفی ادامه داد: تنها وجه تمایز آنفولانزای امسال با سال های گذشته این است که  این بیماری از نوع  A و با تیپ H1N1بوده که می تواند برای برخی گروه های سنی و مبتلایان به بیماریهای تنفسی و قلبی عروقی خطرناک باشد.

لطفی زنان باردار،افراد دیابتی و کودکان زیر5سال را از دیگر گروه های آسیب پذیردر برابر این بیماری دانست و گفت: آمارهای ارائه شده در استان کرمان نشان می دهد که  افراد بالای 50سال،سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر که ریه های آن ها از سلامت کافی برخوردار نیست بیشترین قربانیان این نوع آنفولانزا هستند.

وی مردم را به رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری کننده توصیه کرد و افزود: رعایت فاصله  1متری از مبتلایان به این بیماری،استفاده از ماسک،شست و شوی مرتب دستان با آب وصابون،گرفتن دستمال و یا آرنج جلوی دهان در هنگام عطسه وسرفه می تواند در پیشگیری از شیوع این بیماری اثرگذار باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد در خصوص تزریق واکسن نیز گفت: نیاز به واکسیناسیون عمومی نیست اما گروه های آسیب پذیر و زنان بارداری که سه ماهه دوم وسوم بارداری آنان در زمستان سپری می شود حتماً از واکسن استفاده کنند.

لطفی مبتلایان را به رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از دست دادن و دیده بوسی با افراد سالم سفارش کرد.

وی درپاسخ به این سوال که آیا مورد مشکوکی از این بیماری در استان مشاهده شده یا خیرگفت: تاکنون تنها دو مورد از این بیماری در استان مشاهده شده که آن هم از زوارامام حسین(ع) بوده و درحال حاضر تحت کنترل می باشند .

معاون بهداشتی  دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد تاکید کرد: جای نگرانی نیست و مردم استان، ترس و وحشتی از این بیماری نداشته  باشند چرا که  شیوع هر نوع بیماری  مدت زمان معینی دارد و با رعایت نکات بهداشتی می توان به سلامت از آن عبور کرد.


آخرین اخبار آخرین اخبار