پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پایان نشست کمپ دیوید ،بدون امضای پیمان امنیتی

روابط نظامی خود را با اعراب تقویت می‌کنیم/اوباما: اعراب از اقدامات ایران نگران هستند/توافق هسته‌ای هنوز کامل نشده است


رئیس‌جمهور آمریکا که در کمپ دیوید با نمایندگان شورای همکاری دیدار کرده است، با بیان اینکه اعراب از اقدامات ایران نگران هستند، از توافق طرفین برای تقویت روابط نظامی خبر داد.

به گزارش یزدرسا به نقل از راه دانا ،باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه پس از دیدار با نمایندگان شورای همکاری خلیج فارس در کمپ دیوید گفت واشنگتن روابط نظامی خود با اعراب را تقویت می‌کند.

 

اوباما که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت کشورهای عربی حاضر در نشست از «اقدامات ثبات‌زدا»ی ایران، حتی در صورت حصول توافق هسته‌ای، ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رئیس‌جمهور آمریکا بر خلاف انتظار کشورهای عربی در نشست کمپ دیوید از امضای پیمان دفاعی رسمی  خودداری کرده، اما گفت تعهدی «آهنین» به امنیت کشورهای عربی دارد.

 

وی که در اقاماتگاه کمپ دیوید و در کنار نمایندگان شورای همکاری صحبت می‌کرد، گفت: «بر تعهد آهنینمان بر امنیت شرکایمان در خلیج (فارس) تأکید می‌‌‌کنم.»

 

هرچند کشورهای عربی انتظار داشتند اوباما به صراحت اعلام کند در صورت «تجاوز ایران» واشنگتن برای «دفاع» از آن‌ها وارد عمل می‌شود، اما رئیس‌‌جمهور آمریکا در اظهارات خود چنین وعده‌ای نداد و تنها گفت در صورت «تجاوز خارجی»، واشنگتن آماده خواهد بود «تا با شرکای  خود در شورای همکاری خلیج (فارس) کار کنیم تا سریعا مشخص کنیم که چه اقداماتی مناسب است، از جمله استفاده از قوای نظامی برای دفاع از شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس). و بگذارید تأکید کنم که ایالات متحده به تعهدات خود پایبند می‌ماند.»

 

وی افزود: «هدف کلیدی تقویت ظرفیت شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس)، این است که مطمئن شویم آن‌ها می‌توانند از موضع اطمینان و قدرت، با ایران به صورت سیاسی و دیپلماتیک تعامل کنند.»

 

ران پس از توافق در منطقه نگران هستند، گفت هیچ تحریمی برداشته نمی‌شود مگر آنکه ایران به مفاد توافق احتمالی عمل کند.

 

وی افزود: «دغدغه‌ای وجود داشت، که من هم چنین دغدغه‌ای دارم، مبنی بر اینکه حتی اگر ما به صورتی موثر با مسئله هسته‌ای برخورد کنیم، همچنان مشکلاتی با برخی اقدامات ثبات‌زدای ایران وجود خواهد داشت.»

 

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «تعدادی از آن‌ها نیز نگران بودند که ایران با منابع بیشتری که در نتیجه کاهش تحریم‌ها به دست می‌آورد، ممکن است بخش زیادی از منابع را وارد فعالیت‌های ثبات‌زدا کند.»

 

وی افزود: «نمی‌خواهم نگرانی‌هایی را که در خصوص اتفاقی که ممکن است پس از کاهش تحریم‌ها رخ دهد، انکار کنم. اما باید تأکید کرد، آنچه اهمیت بیشتری دارد کارهایی است که ما می‌توانیم حالا برای کسب اطمینان از پایان یافتن برخی اقدامات ثبات‌زدا، انجام دهیم.»

 

باراک اوباما در دیدارهایی که روز پنج‌شنبه همراه با اعضای ارشد کابینه  خود، از جمله جان کری وزیر خارجه، جک لو وزیر خزانه‌داری و ارنست مونیز وزیر انرژی با نمایندگان شورای همکاری داشت، به تشریح کامل روند مذاکرات هسته‌ای پرداخته است.

 

یک مقام آمریکایی همچنین گفته است که طرفین برای انجام «همکاری‌های فشرده» نظامی توافق کرده‌اند. عربستان، قطر، امارات، کویت، بحرین و عمان اعضای شورای همکاری هستند، که با وجود دعوت از سران آن‌ها برای نشست کمپ دیوید، همه آن‌ها به جز دو کشور در سطحی پائین‌تر در این نشست شرکت کرده بودند.

 

باراک اوباما در پایان این نشست گفت واشنگتن به اعراب برای ایجاد سامانه‌های دفاعی، یک سامانه «هشدار سریع» موشکی و تقویت «امنیت دریایی» کمک خواهد کرد.

 

اوباما در مورد تائید یا عدم تائید توافق هسته‌ای از سوی اعراب هم گفت: «ما سندی نداشتیم که برای امضا به آن‌ها ارائه کنیم و بگوئیم که "آیا شما این توافق چارچوب را تائید می‌کنید یا نه؟"، چراکه توافق هنوز کامل نشده است.»

 

وی افزود: «آنچه من از شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس)

 

انتهای پیام/ص


آخرین اخبار آخرین اخبار