محتوا محتوا

از پرورش ماهی تا کشت زعفران؛


فعال اقتصاد مقاومتی می‌گوید: زمان زیادی از شروع کارش نمی‌گذرد اما امیدوار است با حمایت مسئولین بتواند کارش را گسترش دهد و به واسطه آن برای دیگرانی نیز ایجاد شغل کند.

به گزارش یزدامروز، رضا پورحیدریان جوان 25 ساله اهل شهرستان خاتم است که برای تأمین مخارج زندگی خود، دست به کار شده و اقتصاد مقاومتی را برای این مهم انتخاب کرده است.

او در سه حوزه پرورش ماهی، کشت زعفران و پرورش دام سبک فعالیت می‌کند. او می‌گوید زمان زیادی از شروع کارش نمی‌گذرد و هنوز فعالیت‌هایش را آنچنان توسعه نداده است اما امیدوار است با حمایت مسئولین بتواند کارش را گسترش دهد و به واسطه آن برای دیگرانی نیز ایجاد شغل کند.

پورحیدریان در گفتگو با خبرنگار یزدرسا درباره نحوه شروع کارش گفت: استخر کوچکی داشتم که جهت راه‌اندازی آن و شروع کار 15 میلیون وام گرفتم و استخر را راه‌اندازی کردم و تعدادی ماهی (حدود 200 تا) در آن ریختم و با توجه به اینکه آغاز کار بود ترجیح دادم ریسک نکنم.

وی درباره چگونگی دریافت وام افزود: جهت اخذ وام به بسیج سازندگی هرات مراجعه کردم، آن‌ها نامه معرفی به من دادند و من با مراجعه به بانک موفق به دریافت وام شدم و برای گرفتن وام مشکل خاصی نداشتم.

از پرورش ماهی تا کشت زعفران

این فعال اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه در سه حوزه پرورش ماهی، کشت زعفران و پرورش دام سبک فعالیت می‌کنم، اظهار داشت: البته کار در حوزه ماهی فصلی است و با توجه به اینکه در حال حاضر فصل آن تمام شده از آب آن برای کاشت رغفران-با توجه به اینکه زعفران آب زیادی نیاز ندارد- استفاده می‌کنم؛ همچنین در کنار این کارها، تعدادی گوسفند و چند گوساله نیز پرورش می‌دهم.

پورحیدریان خاطرنشان کرد: من به تنهایی این کار را پیش می‌برم و هنوز موفق نشده‌ام تا فرد یا افراد دیگری را در کنار خودم به کار بگیرم چرا که این کار نیاز به بودجه بیشتری دارد و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار داشتم فعلا بیشتر از این مقدور نبود که کار را گسترش دهم.

وی تصریح کرد: اگر مساعدت‌ها و حمایت‌ها بیشتر باشد می‌توان کارهای بیشتری کرد، فضا را توسعه داد و حتی دیگرانی را نیز به کار گرفت. اما با این میزان بودجه به نوعی دست من بسته است و کار دیگری نمی‌توانم بکنم، به عنوان مثال برای تأمین هزینه دام باید یکی را بفروشم تا هزینه بقیه را تأمین کنم که اینطوری دیگر امکان اضافه کردن به آن به ویزه با توجه به وضعیت قیمت های فعلی وجود ندارد.

توسعه کار در گرو حمایت مسئولین

این فعال اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه برای توسعه و پیشرفت کار نیاز به مساعدت و حمایت بیشتر مسئولین مربوطه است، عنوان کرد: به عنوان مثال در حوزه پرورش ماهی برای تأمین تغذیه ماهی‌ها نیاز به بودجه است و حتی برای تهیه تغذیه آن‌ها باید به یزد مراجعه کنم و هزینه‌ها زیاد است.

پورحیدریان تأکید کرد: انتظار این است که مساعدت‌ها در ارائه وام و بعد از آن صرف چند بازدید از محل فعالیت ما، متوقف نشود و در فرایند کار نیز ما را حمایت کنند. به هر حال پرورش ماهی و دام نیاز به هزینه دارد و اگر حمایت مسئولین نباشد توسعه کار برای ما ممکن است و نمی‌توان کار را توسعه داد.

وی گفت: کار را کمتر از یک سال است که شروع کرده‌ام و کارم هم فقط همین است و در حال حاضر در هرات روستای قناب آبعلی ساکن هستم و از نظر مکان فعالیت مشکل خاصی ندارم اگر بودجه بیشتری داشته باشم یقینا می‌توانم این کار را گسترش بدهم و برای افراد دیگری نیز ایجاد اشتغال کنم.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار