پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

به مناسبت روز جهاني زمين پاك؛

روز جهاني زمين پاك بهانه ای برای عدم فراموشی زمین


خداوند كسى است كه زمين را براى شما جايگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفى؛ و شما را صورتگرى كرد، و صورتتان را نيكو آفريد؛ ...( سوره غافر، آيه 64)

یزد امــــــروز؛ روز جهاني زمين پاك هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار مي‌شود و به همه مردم يادآوري مي‌كند كه نبايد سياره خود «زمين» را فراموش كنند.

 

تاريخچه اين مناسبت به سال 1969 و زماني باز مي‌گردد كه جان مك مونل فرزند يك مبلغ ديني مستقل و علاقمند به عرصه دين، علم و صلح، ايده برگزاري يك روز جهاني به نام روز زمين پاك را در همايش يونسكو درباره محيط زيست مطرح و در همان سال پرچم زمين پاك را طراحي كرد.

                        

يوتانت دبير كل سازمان ملل (1962- 1971) از ايده مك كونل استقبال كرد و اين روز به يك روز جهاني در تقويم‌هاي سراسر دنيا تبديل شد.

اما ايرانيان باستان  نيز به نوعي پيشگام در برگزاري و گراميداشت اين جشن بوده اند. مطابق سالنماي ايران باستان ، روز ارديبهشت از ماه ارديبهشت ( يعني سومين روز ارديبهشت از سالنماي زرتشتيان و دوم ارديبهشت از تاريخ هجري شمسي ) مطابق با جشن ارديبهشتگان يا گلستان جشن ميباشد.

ارديبهشت با فتح الف از لغات پارسي دري ميباشد و مشتق از واژه اوستايي اشا وهيشتا ashavahishta )   )   بوده كه نماينده اشويي ( پاكي ، درستي ، راستي ) است.

 نيازردن چهارگوهران ( عناصر اربعه ) ( آب ، باد ، خاك ، آتش ) يعني آلوده نكردن محيط زيست و پاك نگهداشتن آن و همچنين پاك نگه داشتن تن و جامه و پاكي روان از ويژگيهاي اين جشن ميباشد . ايرانيان باستان در اين جشن لباس سفيد كه نشانه پاكي است ، بر تن كرده و در آدريان‌ها ( آتشكده‌ها ) به خواندن ارديبهشت يشت ( قسمتي از اوستا ) و نيايش اهورامزدا ( خداوند ) مي‌پرداختند . امروزه نيز زرتشتيان اين روز را گرامي ميدارند.

اين جشن را ميتوان جشن محيط زيست دانست كه به نوعي با روز زمين پاك مرتبط ميشود.

در ايران هم زمان با ديگر كشورهاي جهان هفته زمين پاك از روز دوم ارديبهشت به مدت يك هفته در سراسر كشور برپا مي‌شود و نخستين روز اين هفته (دوم ارديبهشت ماه) به نام روز زمين پاك نامگذاري شده‌است.

شعار  هفته زمين پاك :

((سلامت زمين - سلامت انسان))

روز شمار هفته زمين پاك

تاريخ

ايام هفته

عنوان

 

2/2/91

شنبه

زمين پاك- مديريت پسماند

 

3/2/91

يكشنبه

زمين پاك  حمايت از بازيافت

 

4/2/91

دوشنبه

زمين پاك- حفاظت از منابع آب

 

5/2/91

سه‌شنبه

زمين پاك  حفاظت از منابع خاك

 

6/2/91

چهارشنبه

زمين پاك  باور هاي ديني و اخلاقي

 

7/2/91

پنج‌شنبه

زمين پاك  مشاركت عمومي

 

 

منابع:

روزنامه همشهري

سالنماي راستي

سايت سازمان حفاظت محيط زيست


آخرین اخبار آخرین اخبار