پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد:

روند صدور پروانه‌های ساختمانی در یزد تسهیل می‌شود


معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد از صدور نخستین پروانه‌های ساختمانی با رعایت پیشروی متناسب با پلاک‌های هم‌جوار در طرح جدید صدور پروانه ساختمانی خبر داد.

به گزارش یزدامروز، مجتبی فرهمند از صدور نخستین پروانه‌های ساختمانی با رعایت پیشروی متناسب با پلاک‌های هم‌جوار در طرح جدید صدور پروانه ساختمانی خبر داد.

وی در خصوص رویکرد شهرداری در اجرای این طرح گفت: یکی از عمده تخلفاتی که در حال حاضر در ساخت‌وسازهای سطح شهر رخ می‌دهد، پیشروی غیرمجاز در هنگام ساخت‌وساز است که این تخلف به‌نوبه خود منجر به پدیده‌ای به نام دو نقشه‌ای در تعاملات بین شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی و سایر مراجع می‌شود، اتفاقی که خود باعث رخ دادن تخلفات گسترده بعدی و عدم امکان نظارت برای اجرای صحیح و باکیفیت ساختمان‌ها خواهد بود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد افزود: در راستای جلوگیری از بروز این‌گونه تخلفات و با نگاه استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود با هماهنگی صورت گرفته بین معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی، دبیرخانه‌ای در خصوص ارائه مشاوره به شهروندان برای اخذ پروانه شهرسازی تشکیل‌شده است.

وی گفت: این دبیرخانه که اعضای آن را کارشناسانی از نظام‌مهندسی که به تائید شهرداری نیز رسیده‌اند تشکیل می‌دهند با بررسی موقعیت پلاک مراجعین، بازدید از محل و در نظر گرفتن وضعیت هم‌جواری‌های موجود به مالکان در خصوص نقشه شهرسازی پلاک با در نظر گرفتن ظرفیت‌های قانونی مشاوره می‌دهند، درنتیجه نقشه‌هایی تهیه می‌گردند که ضمن رعایت خطوط قرمز طرح تفصیلی و حفظ پیوستگی و زیبایی بصری، امکان بهره‌برداری بهتری از زمین برای مالکان را دارا می‌باشند که پس‌ازاین مرحله با اخذ مصوبه کمیسیون ماده ۵ امکان صدور پروانه برای مالکان فراهم می‌شود، بدین ترتیب فرآیند دو نقشه‌ای از بین رفته و نقشه مصوب به‌عنوان سند موردپذیرش در تمامی ارگان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فرهمند در خصوص این فرآیند که با امضای قرارداد همکاری با سازمان نظام‌مهندسی استان از حدود سه ماه پیش در شهرداری یزد آغازشده است، افزود: اولین سری از نقشه‌هایی که با این روش تهیه‌شده بودند با طی مراحل مختلف در آخرین جلسه گروه ماده ۵ ارائه شدند که با تصویب آنها نخستین پروانه‌های ساختمانی با شیوه جدید صادر شدند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد در خصوص نتایج مورد انتظار از اجرای این طرح اظهار داشت: تلاش داریم تا با استفاده از تمامی تسهیلاتی که به‌واسطه طرح تفصیلی و سایر ضوابط بالادستی که در اختیارداریم، انعطاف بیشتری در صدور پروانه‌های ساختمانی ایجاد نماییم تا ضمن جلب رضایت مالکان به‌واسطه صدور مجوزهای قانونی، زمینه بروز تخلف را به حداقل برسانیم و از این طریق شاهد ساخت‌وسازهایی باکیفیت و با الگوی مناسب در سطح شهر باشیم.


آخرین اخبار آخرین اخبار