پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حکایت دوسر سودای بازارمیوه و تره بار یزد؛

رئیس سازمان میادین میوه و تره بار یزد: حضور دلالان عامل اصلی گرانی میوه/طبافان یزد: بازارچه های میوه درآمدمان را کاهش می دهد


عوامل مختلفی در افزایش قیمت میوه ای که با قیمت کم از کشاورز خریداری می شود تا به دست مشتری می رسد وجود دارد، اما بدون تردید یکی از عوامل مهم و اصلی در این زمینه، نقش دلالان است.

به گزارش یزدامروز، راه اندازی مراکز عرضه مستقیم میوه و تره بار توسط شهرداری در بعضی از مناطق شهر یزد سبب نارضایتی عمده ای از مغازه داران میوه فروش شهر شده است در این راستا خبرنگار یزدرسا بین مردم رفته و نظر آنها را در رابطه با راه اندازی این مراکز جویا شده است.

یکی از این کسبه در خصوص راه اندازی این مراکز افزود: شهرداری هرساله از ما مالیات دریافت می کند و باید بداند ما نمی توانیم با چنین وضعی با بازارچه های که میوه را به قیمت پایین تری عرضه می کنند به رقابت بپردازیم.

یکی دیگر از فروشندگان میوه گفت: راه اندازی بازارچه های میوه شهرداری بدترین کاری بود که شهرداری توانست در حق میوه فروشان یزد انجام دهد چراکه این بازارچه های جنس در یک را به مردم عرضه نمی کنند بنابراین قیمتشان از مغازه داران پایین تر است و رقابت را برای ما مشکل ساخته است.

وی بیان کرد: شهرداری با نام خود مردم را جذب این بازارچه ها کرده است و در عمل جای هیچگونه رقابتی را باز نگذاشته است.

کسبه دیگری در جواب به خبرنگار یزدرسا افزود: شهرداری نان میوه فروشی ها را بسته است چگونه با پرداخت مالیات می توانیم با بازارچه های جنس درجه دو و سه به مردم عرضه می کنند، به رقابت پرداخت.

وی اذعان کرد: مردم وقتی تابلو شهرداری را در این بازارچه های می بینند خود به خود به سمت این فروشگاه ها جذب می شود و وقتی می بینند قیمت ها ارزانتر است بدون در نظر گرفتن کیفیت از این مراکز خرید می کنند.

بین  قیمت میوه ای که از کشاورز خریداری می شود تا قیمتی که به دست مشتری می رسد، فاصله ی زیادی وجود دارد. این در حالی است که حتی بین قیمتی که در میدان میوه و تره بار عرضه می شود با قیمت در میوه فروشی ها، تفاوت قابل توجهی وجود دارد. عوامل مختلفی در افزایش قیمت میوه ای که با قیمت کم از کشاورز خریداری می شود تا به دست مشتری می رسد وجود دارد، اما بدون تردید یکی از عوامل مهم و اصلی در این زمینه، نقش دلالان است. با این وجود تقاوت قمیت از میدان میوه و تره بار تا مغازه میوه میروشی، چیزی است که نظارت بیشتر مسئولان مربوطه را می طلبد. ایجاد بازارچه های میوه فروشی توسط شهرداری یزد هرچند، اعتراض و نارضایتی میوه فروشی ها را موجب شده است، اما به نظر می رسد، در تعدیل قیمت های میوه تاثیرگذار باشد.  در ادامه به مصاحبه ای که با شهردار یزد شده است، می پردازیم.

دلیلی ندارد میوه گران به مردم عرضه شود

محمدرضا عظیمی زاده در ارتباط با راه اندازی مراکز عرضه مستقیم میوه و تره بار توسط شهرداری یزد، افزود: به دلیل قیمت گرانی میوه در یزد شهرداری وارد عمل شده است و طبق مصوبه ای که در سال قبل داشته است اقدام به راه اندازی این مراکز در برخی از نقاط شهر یزد کرد.

شهردار یزد با بیان اینکه نمی توانیم میوه را گرانتر به مردم عرضه کنیم، گفت: وقتی شهرهای اطراف یزد میوه را با قیمت پایین تری به مردم عرضه می کنند هیچ دلیلی ندارد که اجازه دهیم میوه گرانتر در یزد به مردم عرضه شود.

وی تصریح کرد: میدان میوه و تره بار یزد و میوه فروشان باید قیمت خود را پایین آورده تا بتوانند با این مراکز به رقابت بپردازند.

شهرداری یزد وظیفه کنترل نرخ بازار میوه را دارد

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه قیمت عرضه میوه در یزد نسبت به سایر استان‌ها همجوار گران‌تر است، اظهار کرد: این گرانی سبب فشار مضاعفی بر روی مردم یزد شده و طبق اساسنامه شهرداری وظیفه کنترل نرخ بازار میوه را دارد که در این راستا سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری یزد به عنوان مجری مصوبه های شورای شهر اقدام به راه اندازی بازارچه های میوه و تره بار در یزد کرده است.

ابوالفضل ابویی افزود: هدف ایجاد بازارچه‌های میوه و تره بار شهرداری در یزد کنترل قیمت بازار میوه، تعدیل قیمت و حذف واسطه‌ها می باشد.

وی اذعان کرد: در استان چون تا کنون چنین بازارچه های تنظیم بازار نبوده است قاعدتا در آغاز با یکسری مخالفت های روبرو است با این حال جلب رضایت مندی مردم مهمتر می باشد.

میوه فروشان از پرداخت مالیات حذف هستند

ابویی گفت: برای مدیریت عرضه میوه و تره بار در یزد، معاف کردن مغازه‌داران و طوافان شهر از پرداخت عوارض پسماند و مشاغل پرزباله است که این معافیت تنها مشمول مغازه‌هایی است که میوه خود را از میدان مرکزی میوه و تره بار یزد خریداری می‌کنند.

نرخ میوه را چه کسی تعیین می‌کند؟

وی تصریح کرد: یکی از دلایل گرانی قیمت میوه در یزد نسبت به سایر استانها این است که اتحادیه میوه و تره بار یزد هم فروشنده میوه است و هم نرخ میوه را تعیین می کند. و خواستار جدای این اتحادیه هستیم چون بر اساس منافع خودشان قیمت گذاری می کنند.

حال باید ببینیم آیا راه اندازی بازارچه های میوه و تره بار شهرداری یزد می توانند دست عده ای دلالان را از بازار میوه یزد کوتاه کند، قضاوت آن را به مردم می سپاریم.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار