پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسئولین حج و زیارت تشریح کردند

زائرانی که گذرنامه ندارند فقط از مرز چزابه وارد کشور شوند


رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای امنیت وزارت کشور مقرر شد زائرانی که به هر دلیل گذرنامه خود را همراه ندارند یا گذرنامه‌شان مفقود شده است، فقط از طریق مرز چزابه وارد کشور شوند.

به گزارش یزدامـــــــــروز؛ حسن نظافتی مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت افزود: فوت این افراد ارتباطی با حوادث تروریستی ندارد و بر اثر بیماری‌ مانند سکته قلبی جان خود را از دست داده‌اند.

این مقام مسئول در سازمان حج و زیارت ادامه داد: در حال حاضر تمامی زائران ایرانی حاضر در عتبات عالیات عراق در سلامت کامل به سر می‌برند و هیچ مشکل خاصی وجود ندارد.

نظافتی با بیان این‌که شیب بازگشت زائران به ایران از عصر امروز بیش‌تر می‌شود و شاهد حضور انبوه زائران خواهیم بود؛ از این رو همه دستگاه‌های دولتی در این زمینه همکاری می‌کنند تا زائران با کم‌ترین مشکل به شهرهای خود بازگردند.


مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در خصوص اعلام فرمانده قصر شیرین مبنی بر این‌که با توجه به شمار زیاد زائران عتبات عالیات، مرز خسروی از امروز برای بازگشت زوار بازگشایی شد، افزود: مرز خسروی از قبل هم باز بود اما برای بازگشت زائران اربعین از این مرز هیچ برنامه‌ریزی صورت نگرفته است.


نظافتی از زائران ایرانی خواست برای ورود به کشور یکی از سه مرز مهران، شلمچه و چزابه را انتخاب کنند.


به گفته مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تا کنون 250 هزار زائر ایرانی که به مناسبت اربعین حسینی(ع) به کربلای معلی عزیمت کرده بودند، به کشور بازگشته‌اند.

همچنین سعید اوحدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای امنیت وزارت کشور مقرر شد زائرانی که به هر دلیل گذرنامه خود را همراه ندارند یا گذرنامه‌شان مفقود شده است، فقط از طریق مرز چزابه وارد کشور شوند.


رییس سازمان حج و زیارت همچنین از زائران ایرانی که همراه یا همراهان خود را گم کرده‌اند خواست نگران نباشند زیرا سایت رسیدگی به گمشدگان در کربلای معلی تشکیل شده و افراد گمشده اگر نتوانند همراهان خود را در کربلا بیابند، به مرز انتقال داده می‌شوند و تمهیدات لازم برای یافتن همراه یا همراهان فرد گمشده در مرز پیش‌بینی شده است.


اوحدی همچنین از فراهم کردن تمهیدات لازم برای تغذیه اضطراری زائران ایرانی در هنگام بازگشت از کربلا در مرزها خبر داد و گفت: موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی، خارج از مقاط صفر مرزی مستقر شده‌اند تا پذیرایی از زائران موجب شدن سنگین شدن ترافیک نشود.


رییس سازمان حج و زیارت با بیان این‌که تا کنون 250 هزار زائر ایرانی وارد کشور شده‌اند، گفت: طبق نظر برخی مراجع عظام تقلید، 5 روز قبل و بعد از روز اربعین، جزء زیارت اربعین محسوب می‌شود و این افراد بعد از زیارت به سرعت به کشور بازگشته‌اند.


اوحدی از زائران اربعین حسینی(ع) خواست، بازگشت خود از عتبات را مدیریت کنند و عجله نداشته باشند.


بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، بیش از یک میلیون و 250 هزار زائر ایرانی برای عزاداری اربعین شهادت امام حسین (ع) سید و سالار شهیدان، عازم کربلای معلی شدند.


آخرین اخبار آخرین اخبار