پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه مطرح شد


سخنگوی قوه قضاییه آخرین وضعیت پرونده های فتنه، نامه مجرمانه علی مطهری ، پدیده شاندیز، مرتضوی، بابک زنجانی، حادثه گلپایگان، بیمه توسعه،کرسنت، علاء الدین،جاسوس آمریکایی و...همچنین کاهش بودجه قوه قضاییه را تشریح کرد.

به گزارش یزد امــــــــــروز؛ غلامحسین محسنی اژیه در هفتاد و چهارمین نشست خبری خود ضمن گرامیداشت هفته وحدت و میلاد با سعادت پیامبر و همچنین سالگردحماسه 9 دی تصریح کرد: 9 دی ماه 88 بعد از فتنه حقیقتاً نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران شد و برگ زرین دیگری را امت ولایت مدار و مردم ما با تحقق این حماسه بر صفحات تاریخ انقلاب افزودند.

محسنی اژه ای ضمن تشکر از صداوسیما به مناسبت گرامیداشت این روز در سال جاری افزود: از صداوسیما به خاطر بزرگداشت این حادثه عظیم و از مردم به خاطر حضور با شعور و با شعار خود در سالگرد حماسه 9 دی تشکر می کنم چرا که با حضورشان ابعاد مختلفی از فتنه 88 را تبیین کردند.

وی اظهار کرد: در فتنه 88 لطمات زیادی در کشور وارد شد بعد از آن قضایا به حقوق مردم تعرض و رای آنها بی اعتماد شمرده شد، اموال مردم مورد تعرض قرار گرفت و دشمن بعد از آن فتنه طمع کرد و تحریم ها را علیه ایران تشدید بخشید و صداوسیما و رسانه ها در سالگرد این فتنه توانستند بخش عظیمی از ابعاد این فتنه را روشن کنند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: هر چقدر می گذرد عمق این فتنه روش تر می شود و البته حماسه 9 دی کار عظیمی بود که مردم ولایت مدار ما به آن تحقق بخشیدند.

بودجه قوه قضاییه ملاک ایجاد شعب تخصصی است

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژیه گفت:مطابق با وضعیت بودجه و امکانات این قوه برای ایجاد شعب تخصصی بیشتر در سراسر کشور تلاش خواهیم کرد.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری میزان مبنی بر اینکه دلیل ایجاد شعبه تخصصی ورزش در دادسرای عمومی و انقلاب تهران چیست، اظهار کرد: بر اساس آنچه پیش از این گفته ام، هم اکنون قوه قضائیه اقدام به تاسیس شعب تخصصی به منظور بررسی دعاوی ویژه در کلان شهرها به ویژه تهران کرده است.


معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: این یک روال عادی است و هرچه جلوتر می رویم مطابق با وضعیت بودجه و امکانات این قوه برای ایجاد شعب تخصصی بیشتر در سراسر کشور تلاش خواهیم کرد.

در مورد پدیده شاندیز بازداشتی انجام نشده است/ مدیر عامل شرکت پدیده شاندیز از کشور خارج نشده است

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اظهار کرد: تاکنون بازداشتی در خصوص افراد و مسئولان شرکت پدیده شاندیز انجام نگرفته اما تعقیب صورت گرفته و دست اندرکاران و افرادی که در ایجاد مسائل و مشکلات به وجود آمده همکاری و دخالت داشته اند پرونده آنها در حال بررسی است.


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر کلاهبرداری 94 هزار میلیاردی شرکت پدیده شاندیز گفت:در این مورد هنوز مبلغی عنوان نشده و نمی توان در این خصوص اظهار نظر قطعی کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تمام شرکت های پدیده شاندیز پلمپ شده است خاطر نشان کرد: دفاتر برخی از دلالان پلمپ شده و دادستان در این خصوص اقداماتی را انجام داده و منع تبلیغات در خصوص این شرکت وجود دارد.

محسنی اژه ای اذعان داشت: رسیدگی نهایی به مسائلی که وجود دارد با تجمیع در آینده انجام خواهد شد و با توجه به نقطه نظرات اختلافی که در مراکز دولتی در مورد عملکرد پدیده شاندیز وجود دارد، پرونده مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر مردم در انجام معاملات و فعالیت های اقتصادی دقت کنند مشکلاتی برای خود و دستگاه قضا ایجاد نمی کنند و همه مسائل حل می شود، گفت: در خصوص پرونده پدیده شاندیز اختلافات در دو بخش وجود دارد که یک مورد آن اختلاف دستگاه عمومی و دولتی است که اگر دولت و شهرداری نسبت به وظایف خود عمل کنند و اختلافات را رفع نمایند زمانی که پرونده وارد دستگاه قضایی شود دیگر نیازی به رسیدگی در دو مورد نخواهد بود و پرونده سریعتر به نتیجه نهایی می رسد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: شرکت پدیده شاندیز سهامدارانی دارد و نگرانی قوه قضاییه از پیشامدهای احتمالی است که ممکن است برای مردم به وجود بیاید.

محسنی اژه ای افزود: پدیده شاندیز با توجه به اینکه یک شرکت سهامی خاص است به این صورت تبلیغی عمل می کند و سهام خود را با مبلغ بالا و به افراد زیاد واگذار می کند و بر همین اساس دستگاه قضا پیگیر است که برای مردم مشکلات جدی به وجود نیاید.

وی ادامه داد: در خصوص پدیده شاندیز برخی وزارتخانه ها و مراجع، شکایت هایی را انجام داده اند که به آنها رسیدگی می شود اما دستگاه قضایی به جد نگران بروز مشکل برای مردم است و با پیشگیری، بسیاری از موانع و مشکلات در دستگاه قضایی مرتفع خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز از کشور خارج شده است، گفت: مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز از کشور خارج نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری تصریح کرد: براساس درخواست یک فرد نمی توان وارد عمل شد بلکه قوه قضاییه وارد شود. چرا که شکایت های متعددی صورت گرفته و حضور دستگاه قضا نیاز بود و همچنین در بخشی از قضایای به وجود آمده در مورد پدیده شاندیز مدعی العموم نیز وارد عمل شده است.

وی با بیان اینکه اطاله دادرسی زمانی صورت می گیرد که به پرونده رسیدگی نشود گفت: موضوع پرونده پدیده شاندیز در حال رسیدگی است و رسیدگی به این پرونده هیچ منافاتی با اصل موضوع و رسیدگی دستگاه قضایی ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: یکی از کارهایی که بر روی این پرونده باید صورت گیرد این است که مجوزی صادر شده و باید دید که حق صدور چنین مجوزی وجود داشته یا نه. و بحث های این موضوع دارای بحث های مقدمی است و تا رفع نشود قاضی نمی تواند از بسیاری از این اقدامات جلوگیری کند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای خاطر نشان کرد: در صورتیکه جواز بر اساس قانون و به درستی صادر شده باشد هرگز نمی توان از فعالیت آنها جلوگیری کرد و در صورتیکه که ثابت شود جواز باطل شده و فعالیت این گروه برخلاف مقررات بوده قطعاً آنها از ادامه فعالیت منع می شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرکت پدیده شاندیز از سال 88 فعالیت کرده و صحبت هایی در زمینه تخلفات این شرکت وجود داشته، چرا دستگاه قضا تاکنون وارد نشده است گفت: باید در زمینه تخلف شکایت هایی صورت گیرد تا دستگاه قضا بتواند وارد عمل شود و قطعاً قوه قضاییه به سادگی از موضوع شرکت پدیده شاندیز عبور نخواهد کرد و دستگاه قضا هرگز براساس جوسازی های رسانه ای عمل نمی کند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه رعایت قانون ملاک همگان است، خاطر نشان کرد: قوه قضاییه از مدت ها پیش وارد عمل شده اما براساس اختلافاتی که بین چند دستگاه وجود دارد باید مرجعی وارد عمل شود و این اختلافات را حل کند و در صورتیکه چنین اتفاقی رخ ندهد قوه قضاییه وارد عمل می شود و قطعا قوه قضاییه مطابق حق و قانون به این پرونده رسیدگی خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: یکی از مسئولان سایت ها مدعی بود که مطالبی که به او می رسد بدون تحقیق و بررسی آن را منتشر می کند. اما مدتی قبل رسانه ها مطالبی را براساس شایعات در مورد او عنوان کرده اند که پس از دو روز اتفاق مسئول آن سایت گفت از این پس تا مطلبی قطعی و اثبات نشود و از سوی دستگاه قضا مورد تایید قرار نگیرد آن را منتشر نخواهم کرد.

وی گفت: دستگاه قضا در احقاق حقوق همه افراد تمام توان و تلاش خود را به کار گرفته است تا حق افراد به آنها بازگردانده شود.

دولت و مجلس در خصوص بودجه دستگاه قضا مساعدت کنند

حجت الاسلام محسنی اژیه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص لایحه بودجه سال 94 گفت: دستگاه قضا از تنگناهای دولت مطلع است اما با توجه به ماموریت هایی که برعهده قوه قضاییه است با این بودجه قطعا مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص لایحه بودجه سال 94 و گلایه دستگاه قضا از کمبود بودجه و ارسال نامه به مقام معظم رهبری در زمینه کمبودها و مشکلات گفت: دستگاه قضا از بعضی موارد و مشکلات و همچنین تنگناهای دولت مطلع است اما با توجه به ماموریت هایی که برعهده قوه قضاییه است و همچنین برنامه پنجم توسعه و سند و قوانینی که در سال گذشته و امسال برای قوه قضاییه تصویب شده با این بودجه قطعا مشکلاتی به وجود خواهد آمد اما دستگاه قضا تمام توان خود را برای رفع موانع و مشکلات و ارائه خدمات به مردم به کار گرفته است.

وی اضافه کرد: امیدواریم مجلس و دولت حمایت های کافی و لازم را از دستگاه قضا داشته باشند چرا که در غیر این صورت برخی ماموریت ها به ناچار بر روی زمین باقی می ماند و مشکلاتی را ایجاد می کند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطر نشان کرد: با توجه به تنگناها و مشکلاتی که در دستگاه قضا وجود دارد و ما نیز به آن اذعان داریم، دولت و مجلس در خصوص ارائه بودجه لازم و کافی و تصویب آن مساعدت کنند و اعتبارات لازم را به دستگاه قضا اختصاص دهند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: دستگاه قضا تمام توان خود را برای ارائه خدمات به مردم به کار گرفته و مشکلات و کمبود بودجه مانع انجام وظایف این دستگاه نشده است و سعی کردیم از تنگنای بودجه ای گشایش فرصتی را ایجاد کنیم تا بتوانیم خدمات مطلوب تری را ارائه دهیم.

پرونده عاملان حادثه گلپایگان و خمین خارج از نوبت رسیدگی می شود

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در نشست خبری گفت: پرونده عاملان حادثه گلپایگان و خمین خارج از نوبت رسیدگی می شود تا مسببان این حادثه تنبیه شوند.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری خود تصریح کرد: با توجه به اینکه در حادثه گلپایگان قتل صورت گرفته و در پرونده وجود دارد کار دشوارتر شده چرا که اولیای دم باید شناسایی شوند و تحقیق از آنان صورت گیرد تا درخواست