پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیر گروه سلامت مرکز بهداشت یزد:

سازمان صمت متولی برخورد با واحدهای عرضه قلیان و ادوات آن است/ هزینه مصرف دخانیات در ایران سالیانه 100 هزار میلیارد است


مدیر گروه سلامت مرکز بهداشت یزد اتاق اصناف و سازمان صمت را متولی اصلی برخورد با واحدهای فروش و عرضه قلیان و ادوات آن دانست و افزود: اغلب این مراکز بدون پروانه کسب فعالیت می کنند و طبق قانون نظام صنفی، اتاق اصناف مسئول برخورد با واحدهای بدون پروانه کسب است.

وحید جعفری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به رشد قارچ‌گونه مراکز عرضه و فروش قلیان و ادوات آن در یزد گفت: طبق جلسه‌ای که با دادستان استان برگزار شد مقرر شد مجوز برخورد با مراکز فروش و عرضه قلیان و ادوات آن به دانشگاه علوم پزشکی داده شود تا بر اساس این مجوز دست علوم پزشکی برای برخورد با این مراکز باز باشد.

وی  تصریح کرد: روند فعلی برخودر با عرضه کنندگان قلیان و ادوات آن این‌گونه است که  پرونده خاطیان به تعزیرات فرستاد می‌شود و جریمه نقدی می‌شوند اما در درخواست ما از دادستان خواسته شده که علاوه بر جریمه نقدی مجوز جمع‌آوری قلیان‌ها و سایر ادوات آن نیز دیده شود که خوشبختانه دادستان نیز در این خصوص موافقت خود را اعلام کرده‌اند.

مدیر گروه سلامت و محیط کار مرکز بهداشت استان یزد با بیان این که علوم پزشکی وظیفه مشخصی در برخورد مراکز فروش قلیان ندارد گفت: سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف وظایفی در این رابطه دارند به طور مثال طبق ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه که در خصوص ممنوعیت فروش کالا و خدمات آسیب‌رسان به سلامت است؛ اداره ارشاد می‌تواند به این مسئله ورود کند؛ همچنین شهرداری‌ها نیز از دیگر ارگان‌هایی هستند که در راستای وظایفی ذاتی خود می‌توانند با این مراکز برخورد کنند.

جعفری اتاق اصناف و سازمان صمت را متولی اصلی برخورد با واحدهای فروش و عرضه قلیان و ادوات آن دانست و افزود: اغلب این مراکز بدون پروانه کسب فعالیت می‌کنند و طبق قانون نظام صنفی، اتاق اصناف مسئول برخورد با واحدهای بدون پروانه کسب است.

وی با بیان این که آمار دقیق و رسمی از واحدهای عرضه قلیان وجود ندارد، عنوان کرد: در جلسات مختلف از سوی دانشگاه علوم پزشکی به مسئولین استان در خصوص افزایش این مراکز هشدار داده شده است و این‌گونه نبوده که دانشگاه نسبت به این موضوع بی‌توجهی داشته باشد.

جعفری با اشاره به تبعات گسترده مصرف قلیان در جامعه گفت: از بعد سلامت بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها در نتیجه مصرف دخانیات است به‌طوری‌که در دنیا سالی هشت میلیون مرگ ناشی از مصرف دخانیات رخ می‌دهد که حدود هفت میلیون نفر مستقیما مصرف‌کننده دخانیات بوده‌اند و حدود یک میلیون نفر نیز در معرض دود مواد دخانی بوده‌اند به همین دلیل است که بر عدم استعمال سیگار و قلیان در رستوران‌ها و مراکز عمومی تاکید می‌شود.

وی با بیان این که مطابق آمار وزارت بهداشت در ایران سالانه مرگ  60 هزار نفر  مرتبط با مصرف سیگار و دخانیات است گفت: سالانه در ایران بین 60 تا 70 هزار نخ سیگار در سال مصرف می‌شود  که تقریبا پولی که مردم برای خرید آن می‌پردازند بین 10 الی 15 هزار تومان می‌شود اما دو تا سه برابر این مبلغ باید صرف درمان بیماری‌هایی که در نتیجه مصرف دخانیات است می‌شود و در مجموع هزینه مصرف دخانیات در ایران حدود 100 هزار میلیارد ریال در سال می‌شود.

مدیر گروه سلامت مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به اثرات فرهنگی و اجتماعی مصرف دخانیات گفت: اغلب معتادین در ابتدا از سیگار و قلیان شروع کردند و به مرور به اعتیادهای مختلف رسیده‌اند و از حیث مباحث فرهنگی و اجتماعی جامعه دچار انواع آسیب‌ها می‌شود.

جعفری با تاکید بر این که برخورد و مبارزه علیه مصرف سیگار و قلیان یک مسئولیت همگانی و اجتماعی است افزود: این مسئولیت از مسئولین ارگان‌های مختلف آغاز می‌شود و مردم و جامعه نیز در این رابطه وظایفی بر عهده دارند و نباید نسبت به این معضل بی‌تفاوت باشند.

وی با بیان این‌که شاهد شدت و ضعف در برخورد با مراکز عرضه و فروش قلیان در سال‌های مختلف بوده‌ایم، اظهارداشت: با یک شبکه اقتصادی بسیار گسترده مواجه هستیم از این رو برای حل این مشکل و برخورد با این مراکز لازم است خیلی منسجم‌تر و با مشارکت همه این کار انجام شود تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار