پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد خبر داد

سالم ترین خون کشور در یزد/ایده آل ترین سن برای اهدای خون


مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد گفت: بررسی شاخص ها نشان داده است این استان سالم ترین خون کشور را دارد.

به گزارش یزد رسا،  مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد گفت: بررسی شاخص ها نشان داده است این استان سالم ترین خون کشور را دارد.نقی تقوایی امروز دوشنبه در گفت و گوی با ایرنا، بر اهداء خون توسط بانوان تاکید کرد و افزود: متاسفانه هم اینک فقط 4/3 درصد از خانم های استان یزد اهدا کننده خون هستند در حالی که 50 درصد جامعه را این قشر تشکیل می دهد.

 

مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد بیان کرد: این استان در بسیاری از شاخص های خونی مثل سلامت خون ، اهداکننده مستمر و تعداد اهدای کنندگان نسبت به هر یکهزار نفر جمعیت در کشور از رتبه خوبی برخوردار است که نشان از همت بلند مردم دارالعباده یزد دارد.

 

وی 18 سالگی را سن شروع اهدای خون در ایران اعلام و خاطرنشان کرد: از جوانان متولد سال 1373 به بعد برای اهدای این مایه جان بخش و مشارکت در سلامت خون دعوت شده است.

 

مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد ادامه داد: با توجه به اینکه سن شروع اهدای خون در ایران 18 سال است جوانانی که اکنون در سن 18 تا 21 سالگی هستند، ایده آل ترین و بهترین گروه سنی برای مشارکت در سلامت خون هستند.

 

تقوایی با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت واکسیناسیون علیه هپاتیت B گفت: از سال 1373 به بعد واکسیناسیون کشوری علیه هپاتیت B در همه نوزادان متولد شده در کشور به صورت یک برنامه ملی و کشوری صورت پذیرفته است.

 

این مسوول اضافه کرد: بنابراین افراد متولد 1373 به بعد علیه ویروس هپاتیت B واکسینه و ایمن شده اند و طبعا شیوع این بیماری در این گروه سنی بسیار پایین تربوده و سالم ترین افراد جامعه برای اهدای خون هستند.

 

مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد جهت گیری جامعه به سوی سالمندی را یاد آور شد و گفت: وقتی جامعه به سوی سالمندی پیش می رود مصرف خون و فرآورده های آن افزایش می یابد و از طرف دیگر کانون های خون سازی در سنین پس از 60 سالگی کاهش می یابد.

 

تقوایی با بیان اینکه سازمان انتقال خون استان از عزیزان بالاتر از 65 سال خون دریافت نمی کند تصریح کرد: در سن سالمندی، از طرفی با کاهش اهدا کننده روبرو هستیم و از سوی دیگر نیز حجم مصرف خون و فرآورده های خونی افزایش می یابد.

 

مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد افزود: با توجه به اینکه جامعه ایران هم اینک به سوی سالمندی حرکت می کند سرمایه گذاری روی جوانان و متولدین سال 1373 به بعد، این قشر با اهدای خون مستمر می تواند نقش موثری در سلامت و کفایت خون و فرآورده های آن داشته باشد.

 

به گفته این مقام مسوول در سال 93 افزون بر 50 هزار نفر برای اهدای خون به این سازمان مراجعه کردندکه حدود 40 هزار نفر آنها موفق به اهدای خون شدند.

 

مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد خاطر نشان کرد : از بین اهداکنندگان خون در سال گذشته 6/96 درصد اهداکنندگان مرد و بقیه زن بوده در حالیکه اهدای خون برای سلامتی بانوان مفید است.

انتهای پیام/ع


آخرین اخبار آخرین اخبار