پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

تجاوز نظامی عربستان/آخرین اخبار از دومین روز تحولات یمن؛

سقوط پهپاد سعودی درصنعا/پسرعلی عبدالله صالح کشته شد/ شهادت 3فرمانده ارشدانصارالله یمن


دومین روز تجاوز عربستان و 9 کشور دیگر به یمن، با حمله به بازاری در «صعده» و کشته شدن 15 نفر از مردم ادامه یافت. روز نخست‌ 40 کشته و 50زخمی بر جای گذاشت. انصارالله اعلام کرد که اگر حملات ادامه یابد همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود.

به گزارش یزد امــــروز؛ بامداد پنج‌شنبه (دیروز) سفیر عربستان در آمریکا از آغاز عملیات «توفان قاطع» برای تجاوز نظامی به حریم یمن خبر داد و اعلام کرد که این عملیات بامداد پنجشنبه ساعت 24 به وقت عربستان سعودی با دستور ملک سلمان شاه این کشور آغاز شده است.

 

10 کشور در این تجاوز نظامی مشارکت دارند که شامل اعضای شورای همکاری خلیج فارس‌ (GCC) جز کشور عمان، به علاوه ترکیه، اردن، مصر و سودان است.

 

شبکه خبری العربیه اعلام کرد که اردن، مصر، پاکستان و سودان برای مشارکت در عملیات زمینی در یمن اعلام آمادگی کرده‌اند و محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان، این عملیات را هدایت می‌کند.

 

جدیدترین اخبار تجاوز عربستان را در زیر می‌توانید دنبال کنید:

 


- ادعای وزیر خارجه مستعفی یمن درباره ایران و حمله عربستان به یمن

- حزب الوحدوی یمن، تجاوز عربستان را محکوم کرد

- آغاز حملات موشکی و توپخانه‌ای عربستان از مرز جنوبی به نقاطی در استان صعده در شمال یمن‎. «شدا» و «رازح» و «کتاف» در استان صعده، مناطقی است که هدف راکت‌ها و آتش‌ توپخانه عربستان قرار گرفته است.

- مرجعیت عراق: عربستان شکست خواهد خورد

- انصارالله دستور آزادی چند رهبر جنوب یمن را صادر کرد

- وزیر خارجه روسیه: آمریکا از رئیس‌جمهور مخلوع یمن حمایت می‌کند اما عکس همین کار را در اوکراین انجام می‌دهد.

- عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن وارد شرم الشیخ مصر شد تا در نشست سالانه سران اتحادیه عرب حاضر شود (منبع: المیادین). پیش از این انصارالله یمن اعلام کرده بود که هادی پس از استعفا از منصب ریاست جمهوری (در تاریخ 22 ژانویه) دیگر مشروعیت ندارد.

- اکونومیست: حمله عربستان به یمن، این کشور را به سوریه و عراقی دیگر تبدیل می‌کند.

- خبرنگار المیادین: جنگنده‌های سعودی منطقه «الصلیف» در استان «الحدیده» واقع در غرب یمن را بمباران کرد.

- جنبش جنوب یمن کنترل فرودگاه عدن را در دست گرفت و ارتش یمن عقب‌نشینی کرد‎

- ورود نیروهای ویژه ارتش پاکستان به عربستان دو روز قبل از آغاز حمله به یمن، تحت پوشش شرکت در رزمایش مشترک صمصام‎

- ارتش یمن با کمک کمیته‌های مردمی مقر لشگر 119 و نقاط وابسته به آن در «بیحان» استان شبوه را از القاعده پس گرفت‎

 

- صحنه دلخراش از کودک یمنی که زیر آوار مانده است

- وزیر دفاع پاکستان: قول ندادیم که به جنگ عربستان بپیوندیم/ هیچ وعده‌ای ندادیم/ وعده ارائه کمک نظامی به ائتلاف عربستان علیه یمن ندادیم‎

- حمایت سازمان همکاری اسلامی از تجاوز عربستان به یمن

- 20 کشته در حمله جدید عربستان به صعده در شمال یمن

- شکست عربستان سعودی در ضربه زدن به سامانه‌های موشکی راهبردی یمن

- یک مقام نظامی یمنی: یک پهپاد شناسایی عربستان را ساقط کردیم

- عمر البشیر رئیس جمهور سودان: مداخله نظامی در یمن لازم بود

- انفجار بمب در بازار «باب السباح» در پایتخت یمن/ چندین نفر مجروح شدند.

- المیادین از حملات جدید عربستان به یمن خبر داد/ در این حملات جنگنده‌های عربستانی حوزه و چاه‌های نفتی در استان «مأرب» را بمباران کردند.

خبرگزاری رویترز با بیان اینکه «مأرب تحت کنترل انصارالله نیست که عربستان بخواهد آنان را هدف قرار بدهد» نوشت که جنگنده‌های عربستان پایگاه هوایی استان مأرب در شمال شرق صنعاء را هدف قرار دادند. این منطقه در 5 کیلومتری حوزه نفتی «صافر» واقع شده است.

- درگیری‌های شدید در مناطقی در شهر جنوبی «عدن» / درگیری‌ها اطراف فرودگاه شدید گزارش شده است (المیادین).

- درخواست اعراب خلیج فارس از شورای امنیت برای صدور قطعنامه علیه انصارالله

- پسر علی عبدالله صالح رئیس جمهور اسبق یمن در حملات عربستان کشته شد

- حملات روز نخست عربستان به یمن، 40 کشته بر جای گذاشت/ وزارت بهداشت یمن این آمار را 39 کشته اعلام کرد.

- حمله جدید به صعده؛ حمله به بازار مردمی 15 کشته و دهها مجروح بر جای گذاشت

- حمله مجدد جنگنده‌های سعودی به کاخ ریاست جمهوری و مقر یگان ویژه در صنعا

- فارین‌پالیسی: پرونده یمن بر عهده وزیر دفاع بی‌تجربه ریاض است/شکست عربستان مایه شرمساری خواهد بود

- ضیف‌الله الشامی در گفت‌وگو با فارس: تجاوز سعودی‌ها، با فرمان اسرائیل و آمریکا بود

- الاهرام مدعی آغاز محاصره دریایی باب‌المندب توسط عربستان شد

- عبدالباری عطوان: عربستان سعی دارد شکست خود در سوریه و عراق را در یمن جبران کند

- سرکرده منافقین هم از عملیات عربستان در یمن حمایت کرد

- تایمز اسرائیل: تل‌آویو از پیشروی‌های انصارالله نگران است/انصارالله شعارهای ایران را تکرار می‌کند

- عربستان سعی دارد تجاوز به یمن را تحت فصل هفت شورای امنیت ببرد

- حمله دوباره جنگنده‌های سعودی به مناطقی در صنعاء

- یادداشت / علیرضا کریمی: یمن، لقمه‌ای گلوگیر برای پادشاهان فرتوت سعودی

- اعلام «جهاد» و «دفاع» از کشور و مردم بی دفاع یمن مقابل تجاوزات سعودی

- عربستان: هدف ما نابودی انصارالله و بازگرداندن «منصور هادی» به حکومت است

- عبدالملک الحوثی: عربستان و آمریکا در رأس نیروهای شر قرار دارند/ اگر تجاوز ادامه یابد، احتمال استفاده از هر گزینه‌ای وجود خواهد داشت

 

به گزارش شبکه المیادین، این منبع یمنی تاکید کرد نیروهای امدادی تاکنون توانسته اند این تعداد کشته و زخمی را از زیر آوارها بیرون بکشند اما ممکن است شمار کشته ها و زخمی ها در ساعات آینده افزایش یابد.


المیادین افزود: 16 تن از این کشته ها عضو یک خانواده بودند.

منابع یمنی تاکید کرده اند بیشتر کشته ها و زخمی ها از زنان و کودکان هستند.

 

سقوط یک پهپاد سعودی در صنعا

 

خبرنگار شبکه المیادین در خبری فوری از سقوط یک پهپاد سعودی در صنعا خبر داد.

یک منبع آگاه نظامی یمن اعلام کرد که یک پهپاد سعودی که برای شناسایی مواضع برای بمبارانهای جدید، در حال پرواز بر فرار منطقه «الصباحه» در غرب صنعا بود، هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

جنبش انصارالله یمن نیز اعلام کرد که ضدهوایی‌های ارتش در صنعا، صبح امروز یک پهپاد آمریکایی و یک جنگنده سعودی را که در حال پرواز بر فراز این شهر بود، دور کردند.

 

شهادت 3 فرمانده ارشد انصارالله یمن

 

امروز هم صدای انفجار در مناطق مختلف یمن به گوش می‌رسد.برخی رسانه‌ها از شهادت 3 فرمانده ارشد جنبش مردمی انصارالله خبر می‌دهند.

به گزارش شبکه "العربیه،" بمباران مناطق مختلف یمن به وسیله جت‌های ائتلاف عربستان همچنان ادامه دارد. در ساعات گذشته صدای انفجار‌های شدیدی در صنعا پایتخت یمن شنیده شده است. محل استقرار گارد ریاست جمهوری یمن یکی از اهداف اصلی حملات هوایی ائتلاف عربستان بوده است. ارتش یمن و نیروهای انصارالله هم با استفاده از پدافند هوایی به پرواز هواپیما‌ها در آسمان صنعا واکنش نشان دادند.

در همین حال برخی رسانه‌ها از شهادت 3 فرمانده ارشد جنبش مردمی انصارالله خبر می‌دهند. "عبدالخالق الحوثی،" "یوسف المدنی" و "یوسف الفیشی" 3 فرمانده ارشد جنبش انصارالله هستند که گزارش‌ها از شهادت آنها حکایت دارد. "عبدالخالق الحوثی" نقش مهمی در حضور جنبش مردمی انصارالله در شهر صنعا ایفا کرد.

 

پسر علی عبدالله صالح  کشته شد

 

«عارف أبوحاتم» تحلیل‌گر سیاسی یمن، اعلام کرد که «خالد علی عبدالله صالح» پسر رئیس‌جمهور مخلوع یمن در حملات هوایی روز گذشته عربستان سعودی به یمن، کشته شد.

بر اساس این گزارش، خالد (31 ساله) و فارغ التحصیل مدرسه نظامی – سلطنتی سند هرست (sand hurst) انگلیس است یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های افسری این کشور است که به ادعای این عضو جماعت اخوان‌المسلمین مصر، پنجشنبه (دیروز) کشته شده است.

وی در ادامه ضمن تایید حمله خارجی صورت گرفته در یمن بدون توجه به تلاشهای انصارالله و طرف‌های سیاسی این کشور برای حل و فصل بحران از طریق گفت‌وگو اظهار داشت که امیدوار است انصارالله و صالح از این حملات درس عبرت بگیرند.

ابوحاتم ساعت 1:30 بامداد امروز (جمعه) از قاهره در گفت‌وگو با شبکه العربیه  این خبر را اعلام کرد اما هنوز هیچ طرف رسمی در یمن کشته شدن پسر علی عبدالله صالح را تایید نکرده است.

جنگنده‌های چندین کشور عربی در چارچوب ائتلافی موسوم به «طوفان اراده» به رهبری عربستان سعودی از بامداد روز پنجشنبه (دیروز) به یمن حمله کرده‌اند تا مانع دستیابی انقلابیون این کشور به اهدافشان شوند.

هواپیماهای 5 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت و بحرین) به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان در این حمله شرکت دارند. این عملیات ضد انقلابیون یمن به ویژه جنبش انصارالله و حامیان «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور سابق یمن که صنعا پایتخت یمن و بیشتر مناطق شمالی کشور را در اختیار دارند و در حمایت از «عبد ربه منصور هادی» انجام می‌شود. اتحادیه عرب و پاکستان حمایت خود را از این عملیات اعلام کرده‌اند. اما کشورهای ایران، سوریه و عراق این اقدام را محکوم می‌کنند.

 

انفجار بمب در بازار «باب السباح» در «صنعا»

 

شبکه المیادین خبر داد که لحظاتی پیش در بازار «باب السباح» در صنعا، یک بمب منفجر شد و اخبار اولیه از جراحت چندین نفر حکایت دارد‎.

هنوز جزئیاتی از این انفجار در دست نیست. اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می‌شود.

این انفجار با دومین روز تجاوز عربستان سعودی به خاک یمن برای حفظ منافعش در این کشور همزمان شده است و جنگنده‌های سعودی، امروز نیز مناطق متعددی را در پایتخت یمن بمباران کردند.

 

حمله جنگنده سعودی به یک بازار در «صعده»

 

شبکه تلویزیونی «المسیره» یمن وابسته به جنبش انصارالله از حمله صبح امروز یک جنگنده سعودی به یک بازار در «صعده» واقع در شمال این کشور خبر داد.

بر اساس آمار اولیه اعلام شده، در این حمله که به بازار «البقع» در استان صعده صورت گرفت، 15 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

این در حالی است که جنگنده‌های چندین کشور عربی در چارچوب ائتلافی موسوم به «طوفان اراده» به رهبری عربستان سعودی از بامداد روز پنجشنبه (دیروز) به یمن حمله کرده‌اند تا مانع دستیابی انقلابیون این کشور به اهدافشان شوند.

هواپیماهای 5 کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت و بحرین) به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان در این حمله شرکت دارند. این عملیات ضد انقلابیون یمن به ویژه جنبش انصارالله و حامیان «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور سابق یمن که صنعا پایتخت یمن و بیشتر مناطق شمالی کشور را در اختیار دارند و در حمایت از «عبد ربه منصور هادی» انجام می‌شود. اتحادیه عرب و پاکستان حمایت خود را از این عملیات اعلام کرده‌اند. اما کشورهای ایران، سوریه و عراق این اقدام را محکوم می‌کنند.

 

حمله دوباره جنگنده‌های سعودی به مناطقی در صنعاء

 

جنگنده‌های سعودی بار دیگر مناطقی از صنعاء را بمباران کردند.

در این حمله، سیستم ضد هوایی صنعا، مرتب فعال بود و باعث شد تا جنگنده‌های سعودی سریع آسمان صنعا را ترک کنند.

انتهای پیام/ع


آخرین اخبار آخرین اخبار