پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در پی اجرای موفق طرح خیابان مسجد جامع صورت می گیرد

سنگفرش خیابان‌های امام خمینی(ره) و قیام یزد


تجربه زیبا و دلنشین شهرداری یزد با اجرای سنگفرش در خیابان مسجد جامع، شهرداری را به ادامه این روند در خیابان امام خمینی(ره) و خیابان قیام مصمم کرده است.

به گزارش یزدامروز، تجربه زیبا و دلنشین شهرداری یزد با اجرای سنگفرش در خیابان مسجد جامع، شهرداری را به ادامه این روند در خیابان امام خمینی(ره) و خیابان قیام مصمم کرده است.

خیابان‌های امام خمینی(ره) و قیام، معابر اصلی بافت تاریخی و هسته مرکزی شهر یزد محسوب می‌شوند و شهرداری یزد تصمیم دارد با پیاده راه کردن این معابر، ضمن ارتقای دسترسی پیاده به بافت تاریخی، این طرح را به الگوی زیبا و ستودنی در کشور تبدیل کند.

شهرداری در سال جاری به اجرای سنگفرش خیابان مسجد جامع به عنوان یکی از معابر اصلی منتهی به بافت تاریخی یزد اقدام کرد. این عملیات با کاهش عرض سواره‌روها و افزایش عرض پیاده‌روها همراه بود.

این طرح با مشارکت شهرداری یزد و اداره کل میراث فرهنگی استان به دنبال مقاومت‌هایی که برای اصلاح و ساماندهی ترافیکی این خیابان وجود داشت اجرا و در نهایت به رضایت کسبه و اهالی خیابان نیز منجر شد.

خیابان مسجد جامع یزد اکنون به یکی از خیابان‌های شاخص شهر برای پیاده‌روی در بافت تاریخی و دسترسی به بناهای تاریخی تبدیل و مورد استقبال گردشگران واقع شده است.

شهرداری یزد با توجه به تجربه موفق و زیبایی که در بافت تاریخی کسب کرده است، تصمیم دارد این طرح را در سایر معابر اصلی بافت تاریخی به ویژه خیابان قیام و خیابان امام خمینی(ره) نیز اجرا کند.

شهردار یزد از تصمیم شهرداری برای سنگ فرش کردن کامل خیابان امام خمینی(ره) حدفاصل تقاطع خیابان مسجد جامع تا میدان شهید بهشتی خبر داد.

پیشنهادات شهروندان برای اجرای بهتر طرح
اما شهروندان عقیده دارند که شهرداری باید در کنار توجه به پیاده‌راه کردن معابر بافت قدیم، برای حمل‌و‌نقل در این معابر و تامین پارکینگ برای مراجعان هم چاره‌اندیشی کند.
آنها عقیده دارند که کمبود پارکینگ یکی از چالش‌های حال حاضر خیابان مسجد جامع است و شهرداری باید برای جلوگیری از بروز این مشکل در سایر معابر بافت تاریخی، به ایجاد پارکینگ‌های طبقاتی در این نقطه از شهر اقدام کند.
شهروندان یزدی همچنین بر ضرورت اعمال محدودیت‌های ترافیکی در معابری که با اولویت پیاده‌روی، ساماندهی می‌شوند، تاکید می‌کنند، معضلی که خیابان مسجد جامع یزد در عین اصلاح شدن، همچنان با آن درگیر است.
توقف خودروها در حاشیه خیابان در شرایطی که مسیر سواره‌رو عرض بسیار کمی دارد، غیرقابل چشم‌پوشی است و باید از سوی ماموران راهنمایی و رانندگی با متخلفان برخورد شود اما این برخورد در خیابان مسجد جامع، چندان قوی نیست.

آمادگی شهرداری برای سنگفرش معابر
«محمدرضا عظیمی‌زاده» ادامه داد: شهرداری همچنین تصمیم دارد این برنامه را برای خیابان قیام حدفاصل میدان امیرچخماق تا چهارراه بعثت نیز پیاده کند.
وی تاکید کرد: این طرح با توجه به تجربه موفق شهرداری در اجرای سنگفرش خیابان مسجد جامع، می‌تواند به یک طرح ماندگار و نمونه در کشور تبدیل شود.
شهردار یزد از برآورد هزینه‌های اجرای طرح و ارائه آن به شورای شهر برای تصویب نهایی و آغاز عملیات اجرایی خبرداد و افزود: خیابان‌های اصلی بافت تاریخی باید به صورت مجزا ساماندهی شوند.
وی درباره تامین پارکینگ مناسب و حل مشکلات ترافیکی این معابر اصلی با اولویت‌بندی پیاده‌راه شدن نیز گفت: حل این مشکلات با جانمایی پارکینگ مناسب و پیش بینی مساله حمل ونقل عمومی برای جابه‌جایی مردم ممکن است.

آغاز ساماندهی خیابان قیام تا پایان سال
رئیس سازمان عمران و بهسازی شهرداری یزد، رویکرد شهرداری در بافت قدیم را با توجه به اهمیت و ارزش این بافت تاریخی، مثبت ارزیابی کرد و افزود: عملیات کف‌سازی و پیاده‌راه کردن خیابان قیام با هماهنگی شهرداری یزد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تا پایان سال آغاز خواهد شد.
«محمود توحیدی‌فر» گفت: این خیابان نیز مانند عملیات پیاده‌راه شدن و سنگفرش خیابان مسجد جامع، ساماندهی خواهد شد که امیدواریم عملیات آن تا سال 95 به پایان برسد.
وی اظهار کرد: با توجه به این‌که شهر یزد به یک شهر گردشگرپذیر تبدیل شده است، رسیدگی به معابر دسترسی به بافت قدیم و بناهای تاریخی از سوی شهرداری با جدیت دنبال می‌شود.
این مسئول ادامه داد: ساماندهی موفقیت‌آمیز خیابان مسجد جامع از سوی شهرداری با همکاری معاونت عمرانی استانداری یزد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری را به ساماندهی سایر معابر اصلی بافت تاریخی مصمم کرده است.
توحیدی‌فر گفت: رویکرد شهرداری در بافت قدیم، احیای معابر اصلی بافت و رفع گره‌های ترافیکی با تقویت پیاده‌راه‌ها است.
رئیس سازمان عمران و نوسازی شهرداری یزد از آماده بودن طرح ساماندهی خیابان قیام خبر داد و افزود: تعویض پیاده‌روها، کم کردن عرض سواره، استفاده از مصالح مناسب بافت برای فرش کردن خیابان و... از برنامه‌های شهرداری برای خیابان قیام است. وی با اشاره به اهمیت این خیابان در ترافیک شهر یزد بر ضرورت تکمیل طرح در بازه زمانی 4 تا 5 ماهه تاکید کرد.
توحیدی‌فر با بیان این‌که شهرداری به اجرای این طرح در خیابان امام خمینی(ره) به عنوان اصلی‌ترین خیابان بافت تاریخی شهر مصمم است، ادامه داد: محدوده اجرای طرح در خیابان امام‌خمینی(ره) از میدان شهید بهشتی تا تقاطع خیابان مسجد جامع پیش‌بینی شده است.


آخرین اخبار آخرین اخبار