پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

انتقاد شدید مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد:

سهل انگاری متولیان صنعت استان یزد در صدور مجوز صنایع/عدم رعایت نکات ایمنی؛ علت حریق های پیاپی


مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد تعمدی بودن حریق در شرکت «پترو آذر آسیا شهرک صنعتی یزد» راردکرد و گفت: متأسفانه این شرکت برای پنجمین بارو دومین دفعه در سال جاری دچار حریق شده که علت اصلی آن عدم رعایت نکات ایمنی است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد در مصاحبه با یزد امروز؛ تعمدی بودن حریق در شرکت «پترو آذر آسیا شهرک صنعتی یزد» راردکرد و گفت: متأسفانه این شرکت برای پنجمین بارو دومین دفعه در سال جاری دچار حریق شده که علت اصلی آن عدم رعایت نکات ایمنی است.

سید عباس میر شمسی افزود: این شرکت یک پالایشگاه نفتی است که با روش‌های تقطیر و میعان مشتقات نفتی را از نفت استحصال می‌کند و به دلیل اینکه با حرارت مستقیم این عمل صورت می‌گیرد احتمال آتش‌سوزی در آن بسیار بالا است.

میر شمسی با انتقاد از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درزمینهٔ صدور مجوز بهره‌برداری برای این‌گونه واحدها، بدون در نظر گرفتن تمهیدات ایمنی اظهار داشت: متأسفانه علی‌رغم اینکه سازمان مذکور باید از ابتدای امر با سازمان آتش‌نشانی هماهنگ بوده و ضمن رعایت نکات ایمنی، تجانس کاربری و ابعاد زمین را نیز موردتوجه قرار دهد، اقدام به صدور پروانه بهره‌برداری کرده و واحد صنعتی احداث‌شده و پس از احداث نیز به دنبال تجهیز ایمنی نرفته و چنین خسارت بزرگی را هم به خود و هم به بیت‌المال می‌زند چراکه اطفاء حریق در شهرک صنعتی ازنظر قانونی وظیفه آتش‌نشانی یزد نیست.

وی با ابراز گلایه از مسئولان شهرک صنعتی یزد افزود: ازنظر قانونی آتش‌نشانی یزد هیچ وظیفه‌ای برای انجام مأموریت در شهرک صنعتی ندارد چراکه بر اساس اساسنامه این شهرک، وظیفه اطفاء حریق در این شهرک به عهده هیئت‌مدیره آن است که باید با تجهیز و راه‌اندازی مرکز آتش‌نشانی این عمل صورت گیرد ولی متأسفانه تاکنون علی‌رغم وجود ساختمان آتش‌نشانی هیچ تجهیزاتی برای آن در نظر گرفته نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی یزد ضرورت حضور مشاور ایمنی در شرکت‌ها و به‌ویژه شرکت‌هایی که احتمال حریق در آن‌ها بالاتر است را یادآور شد و اظهار داشت: در شرکت‌هایی که تجهیزات ایمنی نیز وجود دارد کارشناسان طی دوره‌های مختلف از امکانات آنان بازدید کرده ودرصورت وجود ایراد آن را رفع می‌کنند امامتاسفانه در این شرکت با این حساسیت، به دلیل منفعت‌طلبی صاحبان آن کوچک‌ترین نکته ایمنی رعایت نشده است.

وی زمان اطفاء حریق را 4 ساعت عنوان کرد و گفت: اگر در حین آتش‌سوزی، انفجار مخازن اتفاق می‌افتاد از نیروهای ما تلفات می گرفت که بحمدالله به خیر گذشت و با تلاش مجدانه همکاران ما این آتش مهار شد.

میر شمسی وضعیت سازمان آتش‌نشانی یزد را ازنظر نیرو و تجهیزات مطلوب عنوان کرد و گفت: حیطه وظیفه آتش‌نشانی یزد شهر یزد بوده و ازنظر تجهیزات و نیرو برای شهر مشکلی نداریم اما امکانات لازم برای اتفاق حریق در شهرک صنعتی را نداریم که البته همان‌طور که گفتم طبق قانون وظیفه‌ای نیز در این خصوص نداشته و تنها به دلیل حس انسان دوستانه در این شهرک به ارائه خدمت می‌پردازیم.

وی تصریح کرد امیدواریم مسئولین امر هر چه سریع‌تر نسبت به راه‌اندازی مرکز آتش‌نشانی شهرک اقدام کنند چراکه ازنظر شرعی نیز صحیح نیست که امکانات مردم یزد برای شرکت‌هایی هزینه شود که صاحبان آن به دنبال منفعت‌طلبی خود بوده و حاضر نیستند درراستای ایمنی سازی شرکت متبوع خود هزینه کنند.

.انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار