پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گوراب یزد؛ بستری امن برای تکثیر و پرورش گورخرهای ایرانی

سومین گورخر ایرانی سال جاری در یزد به دنیا آمد +تصاویر


معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از تولد سومین گوره خر ایرانی در سایت تکثیر و پرورش گورخر گوراب در سال جاری خبر داد.

به گزارش یزد امـــــروزبه نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، مورخ 10 شهریورماه سال جاري سايت تكثير و پرورش گورخر گوراب بستر تولد كره گورخر جديد بود. در سال جاري اين سومین تولد محسوب مي شود. کره اول مورخ 6/4/94 متولد شد و دومین کره 27 مرداد ماه چشم به دنیای گشود.و هر سه کره اکنون در سلامت كامل به سر مي برد. 

 

گورخرها، حداكثر 25 سال عمر ميكنند و البته مانند بيش تر سم داران طول عمرشان در اسارت افزايش مي يابد . گورهاي ماده،عموما در 36 ماهگي بالغ مي شوند و دوره بارداري 11 ماهه دارند  از ارديبهشت تا خردادماه فصل زايمان گورهاي ايراني است و معمولا يكسال در ميان زايمان ميكنند و در هر زايمان هم يك كره به دنيا مي آورند. البته اگر شرايط خوب باشد و منبع غذايي آنها تامين شود ، هر سال هم زادآوري دارند.

 

لازم است بدانیم در سایت تکثیر و پرورش گوراب با عنایت به فراهم بودن شرایط مناسب زیستی و امنیت بالای نگهداری در محدوده فنس کشی شده ، گورها هر سال زادآوری دارند اما با توجه به زمان مورد نیاز حداقل دو ماه برای آمادگی ماده ها جهت جفت گیری مجدد، فصل زایمان در اسارت با تغییراتی همراه است. به نحوی که اگر اولین زایمان گور ماده در خرداد ماه صورت پذیرد زایمان بعدی آن حدود تیر ماه سال آینده خواهد بود و به همین ترتیب جابه جایی در فصل زادآوری نسبت به گورهای طبیعت نشان می دهد.

 

 متاسفانه تاکنون موفق به ثبت تصویر از زایمان گور در اسارت نگردیده ایم چرا که محدوده ای 130 هکتاری محل نگهداری گورخرها  فاقد دوربین های پایش وامکانات دید در شب است و با در  نظر گرفتن آنکه معمولا در هنگام شب زایمان انجام می شود اغلب گزارشات از مشاهده گورخر مادر به همراه کره تازه تولد یافته در لحظات اولیه صبح می باشد.


آخرین اخبار آخرین اخبار