پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

سریال ادامه دار نمایش های مساله دار در دارالعباده؛

شورای نظارت بر نمایش و ارشاد یزد چه می کنند؟/مردم منتظر برخوردند


متاسفانه اخیراً مشاهده می شود در دارالعباده هنری که باید در خدمت فرهنگ سازی و پیشرفت جامعه باشد به ابتذال کشیده شده است. هنوز مدت زیادی از اجرای تئاتر «قرعه ای برای مرگ» در شهر یزد نگذشته است که تئاتر دیگری به اسم طبیب اجباری شروع به ساختارشکنی می کند.

به گزارش یزدامروز؛ عصر فرهنگ نوشت: حضرت امام خمینی(ره) در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ فرمودند: « ما با سینما مخالف نیستیم، ما با مرکز فحشا مخالفیم. ما با رادیو مخالف نیستیم، ما با فحشا مخالفیم. ما با تلویزیون مخالف نیستیم، ما با آن چیزی که در خدمت اجانب برای عقب نگه داشتن جوانان ما و از دست دادن نیروی انسانی ماست، با آن مخالف هستیم. ما کیْ مخالفت کردیم با تجدد؟ با مراتب تجدد؟
سینما یکی از مظاهر تمدن است که باید در خدمت این مردم، در خدمت تربیت این مردم باشد؛ و شما می‌دانید که جوانهای ما را اینها به تباهی کشیده‌اند. و همین طور سایر این [مراکز]. ما با اینها در این جهات مخالف هستیم. اینها به همه معنا خیانت کرده‌اند به مملکت ما.
»
امام خمینی(ره) از همان ابتدا و در آستانه انقلاب آب پاکی را روی دست همه ریختند. روشن است که به اعتقاد بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هر عمل معقولی تا زمانی که در خدمت انقلاب باشد مشروعیت دارد و زمانی که با فحشا آمیخته و فاسد شد زمینه ساز بروز خیانت از طریق تباه کردن نسل جوان و نیروی انسانی است.
متاسفانه اخیراً مشاهده می شود در دارالعباده هنری که باید در خدمت فرهنگ سازی و پیشرفت جامعه باشد به ابتذال کشیده شده است. هنوز مدت زیادی از اجرای تئاتر «قرعه ای برای مرگ» در شهر یزد نگذشته است. تئاتری که در سالن فرهنگ واقع در اداره ارشاد و زیر گوش متولیان فرهنگ برگزار می شد. (برای اطلاعات بیشتر اینجا را مطالعه کنید)
قرعه ای برای مرگ ماجرای افراد حاضر در یک مهمانی است که گرفتار آلمان های نازی می شوند و برای نجات خود به رشوه دادن رو می آورند. البته رشوه جنسی! حاضران در مهمانی از چند بانوی حاضر در جشنشان می خواهند که در ازای دریافت پول خود را تسلیم آلمان ها کنند!
اخبار موثق حکایت از آن دارد که انتشار خبر برگزاری چنین نمایشی آن هم در سالن اداره ارشاد باعث اعتراض علمای یزد شده اما مسئولان علی رغم این مخالفت همچنان اجازه برگزاری نمایش را داده و اعتنایی به مخالفت ها نکردند.
حالا بعد از گذشت چندین ماه نمایشی به مراتب بدتر این بار در گوشه دیگری از شهر یزد برگزار شد. طبیب اجباری نمایشی است که این روزها در یزد در حال برگزاری است. نمایشی که پر است از رقص، الفاظ رکیک و شوخی های جنسی مشمئز کننده. (اینجا را بخوانید)نمایشی که در حسینیه ایران، یک معتاد را به دنبال تعزیه و جمع آوری ثواب نشان می دهد. نمایشی که تمام مردان را به دنبال شماره دادن و شماره گرفتن از دختران نشان می دهد.
نمایشی که از زدن هیچ حرف رکیک و اشتباهی خودداری نمی کند و «کره خر» و «پدر سگ» کمترین فحش هایی است که در آن می شنوید.
به نظر می رسد بی توجهی متولیان فرهنگی استان و بالاخص اعضای شورای نظارت بر نمایش و صدور پروانه ها سبب پیشروی گام به گام افراد هتاک شده است. براستی هنر یزد آنقدر تنزل کرده است که تمام هنر آن در رقص و فحش و استفاده از جاذبه های جنسی خلاصه شود؟ واقعاً تمام وظیفه تئاتر ترجمه ابتذال غربی به فحش های چاله میدانی است؟
واقعاً اعضای شورای نظارت بر نمایش و صدور پروانه ها ( که با کمال تاسف و تاثر یک سر آن در استانداری است) این نمایش را قبل از اجرا رویت کرده اند؟ آیا واقعا این محتوا مورد تائید اعضای محترم است؟ معیارهای سنجش و تائید اینگونه نمایش ها چیست؟ اگر ابتذال و مسائل جنسی خط قرمزی برای اجرا نیست، پس شورای محترم نظارت دقیقا بر چه چیزی نظارت دارد؟
زمانی که نه اداره ارشاد استان و نه شورای نظارت بر نمایش ها از مُر قانون، از اسلام و  عرف و فرهنگ جامعه حمایت نمی کنند، زمانی که حرف علما نیز بر زمین می ماند، مردم باید نزد چه کسی شکایت ببرند؟
پیش از هر چیز شایسته است اجرای این نمایش که باعث جریحه دار شدن احساسات مردمی و زیر سوال رفتن احکام شرعی است متوقف شود.
خوب بود اعضای شورای نظارت بر نمایش و صدور پروانه ها در مقابل مردم پاسخگو بودند. خوب بود از تکرار چنین حوادث تاسف باری جلوگیری می شد حتی اگر نیاز به جراحی ساختار و یا ترک شغل از سوی ابوالمشاغل های شورا باشد.
با این حال متاسفانه نه شورای نظارت و نه اداره ارشاد حاضر به عذرخواهی و پاسخگوئی نیستند.
بار دیگر لازم به ذکر است که مخالفت با مضمون یک محتوا به معنی مخالفت با هنر تئاتر و یا حتی هنرمندان اثر مذکور نیست. مخالفت با بی بند و باری و عدم انجام وظیفه متولیان امر است.


آخرین اخبار آخرین اخبار