پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد:

ضرورت رعایت حقوق شهروندی توسط هیئات‌/بی محتوایی برخی تعزیه‌ها در شأن فرهنگ عزاداری یزد نیست


معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: برخی افراد در قالب گروه تعزیه به مراسمات عزاداری رفته و اغلب برنامه‌هایی بی‌محتوا اجرا می‌کنند که در شان اسلام و عزاداری اهل بیت(ع) نیست.

به گزارش یزدامروز، معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد  در گفتگو با خبرنگار یزدندا با بیان‌ اینکه نظارت کامل بر فعالیت هیئت‌های عزاداری‌ از وظایف تبلیغات اسلامی است گفت: قبل از ماه محرم در جلسه‌ای با حضور تمامی روسای هیئت‌های مذهبی یزد تشکیل و آسیب‌های عزاداری‌ها و تمامی آنچه که ملزم است هیئت‌ها به آن واقف باشند تا خدایی نکرده جسارتی به شان اهل بیت‌(ع) وارد نشود.

حجت الاسلام علی کارگر اظهار کرد: در طول سال نیز کلاس‌های آموزشی برای روسای هیئت‌های مذهبی تشکیل می‌شود و همچنین در راستای ساماندهی هیئات اگر اختلافی بین روسای هیئت پیش آمد از انها دعوت شده و اختلاف‌ها را رفع می‌کنیم.

وی افزود: عزاداری سنتی یزد باید تقویت شود و از ورود بدعت‌هایی مانند قمه‌زنی، تیغ‌زدن، برخی ادوات مانند نی و فلوت و غیره به عزاداری امام حسین(ع) جلوگیری شود و اداره تبلیغات اگر چنین مواردی را مشاهده کند تذکر داده و برخورد می‌کند.

کارگر اذعان کرد: در هیئت‌های ثبت شده یزد مورد خاصی دیده نشده و اگر بوده تذکر داده‌ایم اما برخی افراد در قالب گروه تعزیه به مراسمات عزاداری رفته و اغلب برنامه‌هایی بی‌محتوا اجرا می‌کنند که در شان اسلام و عزاداری اهل بیت(ع) نیست و ما از مسئولین هیئت‌ها، مساجد و متولیان روضه‌ها می‌خواهیم از ورود این افراد به مجالس عزا جلوگیری کنند زیرا این گروه‌ها در جایی ثبت نیستند و اداره تبلیغات نمی‌تواند به دلیل بی‌شناسنامه بودن این گروه‌ها که بعضا آلوده به حرکات و الفاظ ناشایس هستند نظارتی داشته باشد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد اشعار و نوحه‌ها باید با مفهوم و محتوای صحیح عاشورایی داشته‌باشد، از حق دفاع کرده و شجاعت و رشادت اهل‌بیت(ع) را بازگو کند گفت: ویژه برنامه سوگواره عاشورایی در قالب مسابقه برگزار و مداحان و شاعران اشعار و نوحه‌های خود را ارائه کردند تا محتوای نوحه‌ها و مداحی‌ها مناسب شان اهل بیت (ع) باشد.

کارگر عنوان کرد: از هیئت‌ها درخواست می‌شود حداقل پای یک منبر سخنرانی بنشینند و سخنرانان و وعاظ نیز در منبرها در خصوص حقوق شهروندی و ضرورت مراقبت از حق مردم هنگام عزاداری را بازگو کنند.

وی ادامه داد: مجالس عزاداری طبق برنامه‌زمان‌بندی تمام شده، صدای بلندگوها کم باشد، عزاداران در معابر ترافیک ایجاد نکنند و در همه جا حقوق شهروندی را رعایت کنند، اینها نکاتی است که به روسای هیئت‌ها آموزش داده شده و گوشزد می‌شود و باید در هیئت‌ها رعایت شود.

کارگر از فعالیت بیش از 450 هیئت در شهر یزد و بیش از 1400 هیئت در استان خبر داد که همگی در اداره تبلیغات اسلامیبه ثبت رسیده‌اند.

 

انتهای پیام/ز.ک


آخرین اخبار آخرین اخبار