پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در حاشیه بازداشت متهمان به قتل طلافروش یزدی مطرح می‌شود؛

ضرورت پرهیز از دامن‌زدن به «احساس ناامنی»


«احساس ناامنی» دست‌کمی از «ناامنی» ندارد و چه بسا تبعاتی سخت‌تر از اصل ناامنی داشته باشد.

یزدامروز؛ استان یزد همواره وضعیت امنیتی مناسبی داشته است؛ امنیتی در خور نام و مختصات دارالعباده. این امنیت بالا بیش از هرچیز مرهون اصالت‌های بالای اخلاقی و ایمانی شهروندان بوده است؛ اصالت‌هایی ناب که نمودهای عینی آن در عرصه‌های گوناگون از جمله پای‌بندی به تعالیم دینی و آموزه‌های شرعی و نیز هنجارهای اجتماعی و اخلاقی قابل مشاهده بوده و است.

تامل در وضعیت امنیت و آمار برخی جرایم در استان یزد و مقایسه آن با مناطق دیگر، تردیدی باقی نمی‌گذارد که این استان وضع تحسین‌برانگیزی در این مقوله دارد. این نکته افتخارآمیز البته از سویی مرهون تلاش‌ و تعهد  پدران و مادرانی است که با دقت فراوان و ژرف‌نگری‌های مثا‌ل‌زدنی، فرزندان و به تعبیری شهروندانی متعهد و پای‌بند به آموزه‌های دینی و هنجارهای قانونی و اجتماعی پرورش داده‌اند و از سوی دیگر مؤید به تلاش‌های خدمتگزاران در نهادهای گوناگون به ویژه  نهادهای آموزشی و نیز امنیتی و انتظامی در تعمیق تعهدات از یک‌سو و برخورد با زمینه‌های وقوع جرم و نابهنجاری و مجرمان از دیگرسو است.

این مهم البته به معنای کافی بودن تلاش‌ها در این زمینه نیست چه این‌که حتی وقوع یک جنایت را هم نمی‌توان نادیده گرفت اما نباید به بهانه وقوع برخی رخدادهای تلخ به ویژه در ماه‌های اخیر، ناخواسته به القای فضای بی‌اعتمادی دامن زد و احساس ناامنی را در میان شهروندان رواج داد؛ چه این‌که «احساس ناامنی» دست‌کمی از «ناامنی» ندارد و چه بسا تبعاتی سخت‌تر از اصل ناامنی داشته باشد.

در این میان اگرچه هیچ‌گاه نباید به وضع موجود بسنده کرد و تلاش برای ارتقای وضعیت امنیت استان، لازمه اعتلای روزافزون  امنیت دیارمان به شمار می‌آید؛ اما با این همه باید مراقب بود تا در قضاوت‌هایمان به سهل‌اندیشی و نادیدن واقعیت‌ها دچار نگردیم و در ارزیابی تلاش‌های نهادهای مسئول تامین و ارتقای امنیت از جمله نیروی انتظامی، از صراط مستقیم انصاف و عدالت، منحرف نشویم. نقد‌ها چنان‌چه دلسوزانه و واقع‌بینانه همراه با پرهیز از هیجان‌زدگی در قضاوت‌ باشد، می‌تواند زمینه‌ساز حفظ و ارتقای امنیت استان شود و در صورتی‌که بدون آگاهی کافی از واقعیت‌ها و تلاش‌هایی باشد که کم‌تر به چشم می‌آیند، تنها به سیاه‌نمایی و کم‌اثرترشدن تلاش‌های نهادهای مسئول می‌انجامد.

در فاجعه تلخ قتل اخیر در یزد، زمزمه‌هایی  به گوش می‌رسید که بعضا با واقعیت‌ها فاصله داشت ؛ اما دستگیری متهمان در مدت زمانی اندک پس از وقوع جنایت، آن هم در خارج استان نشان داد که پرسنل نیروهای انتظامی و دیگر نهادهای پاسدار حریم امنیت یزد توانسته‌اند وظیفه خود را در این زمینه به خوبی انجام دهند. این مهم البته به معنای کافی بودن تلاش‌ها و اکتفا به وضع موجود نیست؛ بلکه تنها تاکیدی است بر ضرورت واقع‌بینی و پرهیز از قضاوت‌های زودهنگام به ویژه در مقوله مهمی چون امنیت که هرگونه موج‌سازی و شایعه‌پراکنی در آن می‌تواند خواسته یا ناخواسته به تضعیف امنیت و آرامش شهروندان بینجامد.

نویسنده: فائزه شورکی

 


آخرین اخبار آخرین اخبار