پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدير نظارت بر مواد غذایی و بهداشتي یزد مطرح کرد


مدير نظارت بر مواد غذایی و بهداشتي یزد تأکید کرد: تنها نگرانی ما در خصوص مواد بهداشتی و آرایشی وارداتی فاقد مجوز وزارت بهداشت است چراکه این محصولات هم ازنظر تراریختگی و هم بیوتروریسم خطرآفرین هستند لذا از هم استانی‌های عزیز می‌خواهم از مصرف این محصولات به شدت پرهیز کنند.

به گزارش یزدامروز؛ رضا مورکیان در مصاحبه با خبرنگاریزدآوا؛ بابیان این مطلب که محصولات ترا ریخته موجود در کشور کاملاً تحت نظارت بوده و از این بابت نگرانی وجود ندارد گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو موظف هستند تا درزمینهٔ محصولات ترا ریخته  اطلاع‌رسانی‌های لازم را به جامعه داشته باشند و محصولات دارای ترکیبات ترا ریخته به هر سهم و میزان که باشند باید دارای برچسب ترا ریخته باشند.

مدير نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتي  دانشگاه علوم پزشکی یزد اضافه کرد: در برچسب تهیه‌شده  اگر دو ترکیب و بیشتر یک محصول ترا ریخته باشد باید کلمه ترا ریخته روی برچسب درج شود و اگر یک ترکیب ترا ریخته وجود داشته باشد باید جلوی آن ترکیب کلمه ترا ریخته درج شود.

بیش از 90 درصد روغن‌های موجود در بازار ترا ریخته هستند

مورکیان با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد روغن‌های آفتابگردان، ذرت و پنبه‌دانه موجود در بازار ترا ریخته هستند اظهار داشت: این محصولات به دلیل بازدهی بالا در دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرند و کشور ما نیز در این خصوص استثناء نیست چراکه با توجه به افزایش جمعیت و محدودیت‌های کشاورزی چاره‌ای به‌جز استفاده از محصولات ترا ریخته نیست هرچند باید قبل از حذف تراریخته جایگزین‌ها را معرفی کنیم تا امنیت غذایی مردم دچار مشکل نشود.

وی در پاسخ به این سؤال که اساساً استفاده از محصولات ترا ریخته دارای اشکال هست یا خیر ابراز داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته تاکنون نگرانی در خصوص استفاده از محصولات ترا ریخته  وتاثیر آن بر سلامتی مردم وجود ندارد البته شاید در آینده یافته‌های جدیدی به دست بیاید امادر حال حاضر این محصولات تحت کنترل شدید وزارت بهداشت قرار دارند و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

استفاده از محصولات تراریخته می تواند وابستگی کشور را رقم بزند

مدير نظارت بر مواد غذایی و بهداشتي یزد تصریح کرد: نگرانی جدی که در این زمینه وجود دارد این است که با استفاده از بذرهای ترا ریخته ممکن است در آینده بذرهای بومی کشور از بین بروند و این اتفاق می‌تواند کشور را درزمینهٔ محصولات کشاورزی به واردات وابسته کند که بسیار خطرناک است.

مورکیان در ادامه به نظارت‌های مستمر بر واحدهای غذایی اشاره کرد و گفت: تولیدکننده‌ای که مجوز تولید مواد غذایی درخواست می‌کند و می‌خواهد از ترکیبات ترا ریخته  در محصولات خود استفاده می‌کند باید حتماً از برچسب موردنظر استفاده کندو اگر ادعا کند محصولات ترا ریخته نیست باید گواهی عدم ترا ریختگی ارائه دهد و تعهد کند که از چنین ترکیباتی در محصولات خود استفاده نمی‌کند البته ما به‌صورت دوره‌ای از این محصولات نمونه‌گیری کرده و آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهیم که اگر خلاف ادعای تولیدکننده اثبات شود اخطار داده و برخورد قانونی خواهیم کرد.

وی به مردم اطمینان داد که به دلیل وجود حساسیت‌ها در شرایط کنونی کشور نظارت‌ها بسیار قوی بوده و جای نگرانی نیست.

ضرورت پرهیز در استفاده از محصولات فاقد مجوز

مدير نظارت بر مواد غذایی و بهداشتي یزد تأکید کرد: تنها نگرانی ما در خصوص مواد بهداشتی و آرایشی وارداتی فاقد مجوز وزارت بهداشت است چراکه این محصولات هم ازنظر تراریختگی و هم بیوتروریسم خطرآفرین هستند لذا از هم استانی‌های عزیز می‌خواهم از مصرف این محصولات به شدت پرهیز کنند.

مورکیان در پایان بابیان اینکه بهترین گزینه برای کنترل مواد غذایی و آرایشی توجه  داشتن به درج برچسب کنترل اصالت و سلامت وزارت بهداشت بر روی این محصولات است اذعان داشت: مردم می‌توانند برای آگاهی  از برخورداری محصولات از صحت اصالت یا عدم صحت آن  بارکد 16 رقمی درج‌شده بر روی برچسب محصولات را به سامانه پیامکی 20008822 ارسال کنند .

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار