محتوا محتوا

نماینده مردم یزد و اشکذر مطرح کرد


نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی شایعه منتفی شدن طرح انتقال آب از سد خرسان به یزد را تکذیب کرد.

 به گزارش یزدامروز؛ نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی شایعه منتفی شدن طرح انتقال آب از سد خرسان به یزد را تکذیب کرد و گفت: به‌اندازه کافی آب شرب در کشور وجود دارد و یکی از وظایف دولت بر اساس ماده 43 قانون اساسی تأمین آب شرب مردم به هر طریق و از هر نقطه‌ای از کشور است چراکه آب برای عموم مردم بوده و در این زمینه گلایه‌ای نیز نخواهد بود.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی افزود: استان یزد به دلیل فقدان منابع آب زیرزمینی، کویری بودن و خشک‌سالی همواره با مشکل آب‌دست و پنجه نرم کرده است.

موسوی بابیان اینکه تاکنون آب استان یزد از دو طریق تأمین‌شده است اظهار داشت: یکی از راه‌های انتقال آب به استان جمع شدن آب زاینده‌رود در تالاب گاو خوانی و تزریق آن به سفره‌های زیرزمینی یزد بود که متأسفانه با خشک شدن زاینده‌رود این آب قطع‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از روش‌های انتقال آب، انتقال از طریق خط لوله است که از منطقه پرآب زاگرس و از طریق تونل‌های 1،2 و 3 کوهرنگ به پشت سد زاینده‌رود رسیده و ازآنجا به استان یزد منتقل می‌شود که آب فعلی نیز به همین طریق تأمین می‌شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس دهم در ادامه تصریح کرد: در پی توسعه جمعیت و درراستای تأمین نیازهای آتی استان مقررشده بود خط دومی آب استان را تأمین کند و آن لوله‌گذاری از بهشت‌آباد به یزد بود اما این خط بنا بر دلایل فنی ظاهراً منتفی و موضوع رد شده است البته رد شدن این موضوع بنا بر اظهارات وزارت نیرو مبنی بر اصرار استاندارد سابق (میرمحمدی) بر انتقال آب از بهشت‌آباد زمان زیادی را به خود اختصاص داده اما به هر جهت وزارت نیرو انتقال آب از سد خرسان را پیشنهاد کرد که مشکلات مسیر بهشت‌آباد را نیز ندارد و می‌تواند محل تأمین آب یزد باشد.

موسوی در خصوص پروژه انتقال آب از دریای عمان به یزد هم گفت: این پروژه توسط بخش خصوصی اجرائی می‌شود و دولت در آن دخالتی ندارد البته بخش خصوصی نیز به دنبال تأمین آب موردنیاز صنعت استان از این مسیر است که مقدماتش فراهم‌شده و ما هم کمک خواهیم کرد تا روند آن تسریع شود چراکه اگر چنین اتفاقی نیفتد باید صنعت و کشاورزی را در یزد جمع‌آوری کرده و در این صورت تأثیرات اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی و بحران‌های شدید در استان رقم خواهد خورد.

نماینده یزد و اشکذر تاکید کرد:موضوع انتقال آب از سد خرسان از طریق شورای عالی آب، وزارت نیرو و نمایندگان استان در مجلس در حال پیگیری است.

موسوی در خصوص مدت‌زمان موردنیاز برای انتقال آب از سد خرسان به یزد هم گفت: این پروژه بعد از تصویب طی 5 سال به بهره‌برداری خواهد رسید البته این طرح باید تا آخر سال جاری تعیین تکلیف شود و اگر در لایحه بودجه 98 برای این پروژه اعتباری دیده نشود باید به فکر طرح‌های جایگزین باشیم.

وی تأکید کرد: باید همه مسئولان استان در این راستا تلاش کنند تا این طرح به تصویب برسد.

گفتنی است طرح انتقال آب از سد خرسان برای تأمین آب شرب استان‌های یزد و کرمان عملیاتی خواهد شد.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار