پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد:

طرح سفیران سلامت در یزد اجرایی می شود/ تغذیه نادرست ؛عامل 30 درصد از بیماری‌ها


معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد از انتخاب سفیران سلامت در خانواده‌ها خبر داد و تصریح کرد: همچنین در محل‌های کار و تحصیل نیز این سفیرهای سلامت انتخاب و معرفی می‌شوند.

به گزارش  خبرنگار یزد امروز؛ طرح ملی تحول سلامت در حوزه بهداشت امروز، هم‌زمان با سراسر کشور در استان یزد رونمایی و افتتاح شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران به اهمیت گسترش خدمات بهداشتی درمانی اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییر در سبک زندگی مردم و تغییرات محیط زیستی لازم بود تا تاکتیک‌های نظام سلامت نیز تغییر یابد.

دکتر محمدحسن لطفی بابیان این مطلب که 76 درصد مرگ‌ها ناشی از چهار عامل بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های تنفسی است اظهار داشت: این بیماری‌ها یک سری فاکتورهای خطرناک نظیر فشارخون و دخانیات دارند که باید با پیگیری و بررسی مداوم و همچنین اجرای برنامه‌هایی ازجمله پیاده‌روی و رژیم غذایی مناسب، از بروز آن‌ها جلوگیری کرد.

رئیس مرکز بهداشت استان یزد افزود: دولت با لحاظ کردن مناطق محروم به مناطق برخوردار، پایگاه‌های سلامت جامعه و تعمیر و تجهیز پایگاه‌های سلامت، به این مناطق خدمات خوبی ارائه کرده است.

لطفی بر اهمیت توجه به خود مراقبتی درزمینهٔ سلامت، تأکید کرد و بیان داشت: هرچند میانگین نمره سطح سواد سلامت مردم استان یزد 62 بوده و در رده مطلوبی قرار دارد اما کافی نیست و باید در این زمینه خدمات آموزشی بیشتری به مردم ارائه شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد از انتخاب سفیران سلامت در خانواده‌ها خبر داد و تصریح کرد: همچنین در محل‌های کار و تحصیل نیز این سفیرهای سلامت انتخاب و معرفی می‌شوند.

رئیس مرکز بهداشت استان ادامه داد: خدمات ارزیابی، تشخیص و شروع درمان بیماری‌های مزمن و شایع فصلی از دیگر برنامه‌های این طرح است.

لطفی با اشاره به نقش مشاوره درزمینهٔ کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: در این راستا، حداقل یک یا دو نفر کارشناس در تمام مراکز بهداشت استان یزد به‌عنوان مشاور در حال فعالیت هستند.

وی عامل 30 درصد از بیماری‌ها را تغذیه نادرست عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم الگوی تغذیه خود را کنترل کنیم، می‌توانیم بیماری‌های ناشی از آن را کاهش دهیم هرچند در این زمینه هم کارشناسان و مشاوران تغذیه در مراکز بهداشت استان یزد مشغول فعالیت هستند.

رئیس مرکز بهداشت استان یزد بیماری‌های واگیردار را یکی از مشکلات اساسی درزمینهٔ سلامت جامعه مطرح کرد و افزود: یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی امسال آنفلوانزا بود که در استان یزد به دلیل کنترل‌های لازم با کمترین خسارت این بیماری روبرو بودیم.

لطفی بسته‌های سلامت دهان و دندان، خدمات سلامت محیط کسب‌وکار، سلامت در حوادث و بلایا را از دیگر خدمات حوزه بهداشت عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به صنعتی بودن استان و ارتباط تعداد زیادی از افراد جامعه با این محیط‌ها، این بسته سلامتی نقش مهمی در سلامت افراد شاغل در محیط‌های کسب‌وکار ایفا می‌کند.

وی همچنین در خصوص بسته سلامت در حوادث و بلایا هم اظهار داشت: صدمات مکانیکی و فیزیکی در منازل، برق‌گرفتگی، صدمات ناشی از استاندارد نبودن ساخت منازل ازجمله موارد در نظر گرفته این بسته است.
 

آخرین اخبار آخرین اخبار