پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

اقدام کم‌نظیر بسیج که کمتر مورد توجه قرار گرفت

طرح شهید سلیمانی چگونه روند کرونا را در کشور نزولی کرد


نقش بسیج در اجرای طرح شهید سلیمانی متفاوت از گذشته بود و تأثیر قابل توجهی در فروکش کردن تب کرونا در کشور داشت.

به گزارش یزد امروز، موج سوم شیوع ویروس کرونا که از ابتدای پاییز در کشورمان آغاز شد، به مراتب سخت‌تر و شدیدتر از موج‌های اول و دوم بود به‌طوری‌که تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در کشور قریب به 500 نفر رسیده و تعداد مبتلایان روزانه نیز از 14 هزار نفر هم بیشتر شده بود. مسئله‌ای که نقش برخی از بی‌تدبیرهای دولت و عدم مدیریت مناسب را نمی‌توان در آن نادیده گرفت.

با این وجود به مرور شاهد کاهش قابل توجه تعداد مبتلایان و به تبع آن قربانیان کرونا در کشور بودیم؛ موضوعی که البته در آن برهه حتی مورد انتظار بسیاری از دست‌اندرکاران مقابله با کرونا هم نبود و آن‌ها حتی از رسیدن تعداد فوتی‌های کرونا به 800 نفر در روز هم سخن می‌گفتند.

هرچند اعمال محدودیت‌های کرونایی و رعایت دستورالعمل‌ها توسط مردم نقش تعیین‌کننده‌ای در کاهش مبتلایان و فوتی‌های کرونا داشته است اما در این بین، نقش برجسته بسیج و به ویژه اجرای طرح مهم موسوم به طرح شهید سلیمانی را نمی‌توان نادیده گرفت.

بسیجیان هرچند از همان ابتدای شیوع ویروس در اسفندماه سال گذشته در کنار کادر درمان بودند و انواع فعالیت‌های داوطلبانه را انجام دادند؛ اما نقش آن‌ها در اجرای طرح شهید سلیمانی متفاوت از گذشته بود و تأثیر قابل توجهی در فروکش کردن تب کرونا در کشور داشت.

سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در یزد پیرامون طرح شهید سلیمانی گفت: طرح شهید سلیمانی از 40 روز قبل در سراسر کشور آغاز شد و تا کنون حدود 18 میلیون خانواده یعنی قریب به 65 میلیون نفر در کشور غربالگری شده‌اند. در این طرح 400 هزار نفر از نیروهای بسیجی به کار گرفته شدند و بیش از 4 میلیون نفر از مردم عزیز کشور به عنوان سفیران سلامت به کار گرفته شدند.

 وی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی مردم‌پایه و محله‌محور است، اظهار داشت: تفاوت این طرح با اقدامات قبلی این است که قبلا تمرکز بر روی درمان بود اما در طرح شهید سلیمانی تمرکز بر قطع زنجیره ویروس است لذا بیماری‌یابی اولویت دارد.

اجرای این طرح در سراسر کشور موجب شد تا شاهد کاهش قابل توجه مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور باشیم به طوریکه امروز تعداد فوتی‌های کرونایی در کشور در مقایسه با روزهای قبل از شروع طرح شهید سلیمانی حدود یک چهارم شده است. به طوری که استاندار تهران از کاهش قابل توجه فوتی‌ها در این پایتخت می‌گوید. به گفته محسن بندپی استاندار تهران "تعداد فوتی‌های کرونایی در استان تهران روزانه به ۲۷ نفر کاهش پیدا کرده و همچنین میزان بستری‌های ما میز به زیر ۸۰ نفر رسیده است" این در حالی است که یک ماه و نیم قبل تعداد فوتی‌های کرونایی در تهران بالای 150 نفر بود.

تعدادی از استان‌های کشور نیز تعداد فوتی‌های روزانه آن‌ها به صفر رسیده است. در استان یزد فوتی های کرونایی دو روز قبل به صفر رسید و میانگین فوتی‌ها در 10 روز گذشته در این استان کمتر از دو نفر بوده است. این در حالی است که یک ماه و نیم قبل تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در یزد به 30 تن هم رسیده بود.

چند رزو قبل محمدرضا وفائی‌نسب معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از نقش برجسته طرح شهید سلیمانی در فروکش کردن تب کرونا گفت.

وی افزود: "طرح عظیم شهید سلیمانی با مشارکت واقعی مردم است و طبیعتاً با حضور بسیج می‌توانیم ویروس کرونا را شکست دهیم و به زودی این امر محقق می‌شود."

رئیس سازمان بسیج مستضعفین دو روز قبل در یزد اظهار داشت: "چند روز قبل وزیر محترم بهداشت به من گفت اگر این طرح اجرا نمی‌شد ما پیش‌بینی می‌کردیم که تعداد فوتی‌های کرونایی در کشور روزانه به 900 نفر برسد اما با اجرای این طرح شاهد کاهش فوتی‌ها بودیم."

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار