پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

طعم شیرین«قلیان»؛ و واقعیت‌های تلخ آن


خطرات قلیان، اگر بیشتر از سیگار نباشد، کمتر نیست و رواج استفاده از این نوع دخانیات زنگ خطری برای جامعه است.

به گزارش یزدامــــروز، چندی پیش محمد اسماعیل فر؛ عضو هیئت مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اظهار داشت: «هر قلیان، معادل20 تا50 نخ سیگار به انسان ضرر می‌رساند واگر قلیان حرفه‌ای بکشد تا200 نخ سیگار برابری دارد.»
بنابر اعلام منابع معتبر، دود قلیان 7هزار ماده سمی دارد؛ این در حالی است که دود سیگار4 هزار ماده سمی دارد.

باید بدانیم، استعمال دخانیات نه تنها برای مصرف کننده، بلکه برای اطرافیان نیز عوارضی را به دنبال دارد و آسیب های وارد شده ناشی از مصرف قلیان گاه سلامت انسان را تا مرحله مرگ تهدید می کند.
بی شک تهاجماتی که دشمن بر جامعه ایران اسلامی روا داشته است، بیشتر بر روی قشر جوان متمرکز است، اما در زمینه ترویج قلیان، بانوان وقشر مذهبی هدف قرار گرفته شده است.افراد مذهبی و بانوانی هستند که سیگار نمی کشند، و خیلی کار‌ها را بد می‌دانند، اما قلیان استعمال می‌کنند.

خبرنگار یزدبانو برای نزدیک شدن مطالب این یادداشت با واقعیت به میان مردم رفت و علت باب شدن استعمال قلیان را سوال کرد؛ برخی آن را به عنوان تفریح و سرگرمی عنوان کردند.عده ای بر این باور بودند که افراد از مضرات مصرف قلیان با خبر نیستند. تعجب آور بود که تعدادی از یزدی ها استعامل دخانیات را زشت قلمداد نمی کردند و می گفتند:«اگر کشیدن قلیان ضرر دارد پس چرا برخی مسئولان و افرادی که دارای وجهه اجتماعی  خوبی هستند، آن را مصرف می کنند.»

با تحقیق دریافتیم که این مسئله حقیقت داشته و استعمال دخانیات نیز در بین برخی مسئولان رواج دارد.

جای تعجب است؛ آگاهی جامعه بالا رفته است و خیلی‌ها در تلاشند تا معضلات جامعه را کاهش دهند، اما مسئولان یادشده به یک ضد فرهنگ تبدیل شده و با اینکه می دانند آنها در جامعه به عنوان یک الگو هستند، رعایت نمی کنند.

به هر حال پایگاه خبری یزدبانو به عنوان رسانه ای که مسئولیتش آگاه کردن مردم است به عوارض مصرف قلیان می پردازد؛ باشد که مسئولان ذیربط هم در زمینه کاهش معضلات جامعه بکوشند.
آسیب هایی که مصرف قلیان به زندگی وارد می کند:

با گشتی در مغازه های فروش وسایل قلیان متوجه می شویم هزینه‌های گزافی ناشی از مصرف قلیان بر خانواده‌ها متحمل می‌شود. در بازار داغ قلیان انواع مختلفی از آن وجود دارد که با تحقیقات انجام شده و حساب سر انگشتی مشخص شد قیمت آن از 30 هزار تومان تا 3 میلیون تومان متغیر است.

و اما آسیب هایی که از لحاظ سلامتی وارد می شود:

- اخیرا در مورد مصرف تنباکو هشدار داده شده است؛ چرا که در برخی از آنها  ماده مخدر ومخرب کراک دیده شده است.

- برخی منابع خبری آلودگی دخانیات وارداتی به سوسک«لازیودرما» را هشدار داده اند.

- مصرف قلیان با نوعی پک زدن عمیق همراه است، لذا مصرف طولانی مدت آن باعث بروز بیماری‌های ریوی از جمله آمفیز می‌شود.

- مواد شیمیایی که در ساخت تنباکوی قلیان مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای فلزات سنگینی است که موجب بیماری‌های درون کبد وکلیه می‌شود.

- آسم خفته

- اختلال در جذب کلسیم

- سرطان مری

- کاهش اسپرم در مردان

- بیماری انسداد ریوی مزمن

- اختلال در زایمان زنان

- پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد

- افزایش حملات آسم وذات‌الریه

اینها از جمله عوارض مصرف قلیان هستند.

ذکر این نکته الزامی است که به دلیل مواد شیمیایی موجود درقلیان، افرادی که از طریق مصرف قلیان سرطان گرفته‌اند، شیمی‌درمانی روی آنها اثر نمی‌کند؛ چرا که بدنشان در مقابل مواد شیمیایی مقاوم شده است.

- استفاده مشترک از شیلنگ قلیان یا دهانی قلیان، بیماری‌های واگیردار مثل سل وهپاتیک را انتشار می‎دهد.

* برخی اعتقاد دارند که با استفاده از سری‌ها و عوض کردن آن برای هر فرد، از انتقال بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند؛ غافل از اینکه تمام بیماری‌های انتقالی در داخل شیلنگ آن است.چراکه همه می‌دانیم که محیط گرم ومرطوب بهترین محیط برای رشد میکروب‌ها است.

باور غلط دیگری وجود دارد؛ که اگر دود از داخل آب رد شود، تصفیه می‌شود!

برخی معتقدند، دود سرد ریه را نمی‌سوزاند! این باور غلط است؛ دود سرد ضرر بیشتری را به بدن وارد می‌کند.

باور غلط رایج دیگر این است که فرد تصور می‌کند که اگر دود قلیان وارد ریه نشود وفقط از دهان بگیرد وپس دهد، به ریه آسیب نمی‌رسد؛ این در حالی است آب دهان به دود قلیان آلوده شده ووقتی آن را فرو می‌دهد، عوارض مصرف قلیان را وارد بدن می‌کند.

این ها خطراتی است که با مصرف قلیان برای شخص مصرف کننده به ارمغان می‌آید.

بد نیست بدانید که مصرف قلیان فرد را4 تا10 برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض سرطان دهان، حنجره ومری قرار می‌دهد.

با این حساب آیابهتر نیست به جای آنکه دست روی دست بگذاریم تا دشمن نقشه های خود را برای جوانان عملی کنند، همه دست به دست هم دهند و علاج واقعه را قبل از وقوع انجام دهند؟

آفتی که ناشی از بی بندوباری دود وقلیان به جان جامعه افتاده است را می توان با همت والای مسئولان، رسانه‌ها و سایر افراد جامعه از بین برد.
انتهای پیام/ش

آخرین اخبار آخرین اخبار